שוב על הוצאת הדירות ממדד המחירים

י.ד. כלכלה

באופן כללי אני נגד מדד המחירים. מבחינתי הדרך הטובה ביותר למדוד את המס של הדפסת כסף היא פשוט ביחס לכמות הכסף הקודמת. נחלק את כמות הכסף המתווספת בכמות הכסף הקיימת ונבין את הפגיעה בכסף שבידינו. מדד המחירים מבחינתי יכול להיות מדד טוב לגידול ברווחה שלי במיוחד אם הוא יורד אבל היות ומדד המחירים מעוות כל כך, קשה לסמוך עליו. אחד העיוותים הקשים הוא הוצאת מחיר הדירות מהמדד. במקום זה שמו את מחירי השכירות. למותר לציין שמדובר בשני מוצרים שונים לחלוטין; משהו כמו תפוזים וברגים. הבדל אחד לדוגמא – דירות קנויות הן מוצר נורמלי (מוצר שהביקוש לו עולה עם הגידול בהכנסה), דירות שכורות הן מוצר נחות (מוצר שהביקוש לו יורד עם העליה בהכנסה) ויש עוד הבדלים בגמישות הביקוש ועוד.

להוצאת הדירות הקנויות מהמדד יש השפעה ברורה על הטייתו כלפי מטה. מדד האינפלציה בישראל נמדד באופן עקבי כלפי מטה כתוצאה מאי הכללת מחיר הדירות במדד. יש לכך השפעה ברורה על המדיניות הכלכלית…

View original post 153 מילים נוספות

14 תגובות בנושא “שוב על הוצאת הדירות ממדד המחירים

 1. אישה סינית, שהתחזה למלומדת, בילתה שנים בכתיבת תיאורים אלטרנטיביים של ההיסטוריה הרוסית של ימי הביניים בוויקיפדיה הסינית, המציאה מדינות דמיוניות, קרבות ואריסטוקרטים באחת התרמיות הגדולות ביותר שידעה פלטפורמת הקוד הפתוח.

  ההונאה נחשפה בחודש שעבר על ידי הסופר הסיני ייפאן, שחפש לכתוב ספר ונתקל במאמר על מכרה הכסף קאשין.

  המכרה, שהתגלה על ידי איכרים רוסים בשנת 1344, נכתב בוויקיפדיה, העסיק יותר מ-40,000 עבדים ובני חורין, מה שסיפק מקור עושר יוצא דופן לנסיכות הרוסית טבר במאות ה-14 וה-15, כמו גם למשטרים שלאחר מכן. ההרכב הגיאולוגי של הקרקע, מבנה המכרה ואפילו תהליך הזיקוק פורטו בערך לפרטי פרטים.

  ייפאן חשב שמצא חומר מעניין לרומן. הוא לא ידע שהוא נתקל בעולם פיקטיבי שלם שנבנה על ידי משתמשת המכונה ז'מאו. זה היה אחד מ-206 מאמרים שכתבה בוויקיפדיה הסינית מאז 2019, בהם היא שזרה עובדות לסיפור גדול בתוכנית משוכללת שלא נתפסה במשך שנים ובדקה את גבולות היכולת של פלטפורמות מבוססות תרומת המונים לאמת מידע ולסנן מתוכן שחקנים רעים.

  "התוכן שהיא כתבה הוא באיכות גבוהה והערכים היו קשורים זה בזה, ויצרו מערכת שיכולה להתקיים בעצמה", אמר הוויקיפד הסיני הוותיק ג'ון ייפ ל-VICE World News. "ז'מאו המציאה לבדה דרך חדשה לערער את ויקיפדיה".

  כאשר בדק ייפאן את סיפור מכרה הכסף הוא נעזר בדוברי רוסית ובדק את ההפניות של ז'מאו, רק כדי לגלות שהעמודים או הגרסאות של הספרים שהיא ציטטה לא קיימים. אנשים שהוא התייעץ איתם אמרו גם על הערכים הארוכים שלה על סכסוכים עתיקים בין מדינות סלאביות, שלא ניתן למצוא אותם ברישומים ההיסטוריים הרוסיים. "הם היו כל כך עשירים בפרטים שהם הביסו את ויקיפדיה האנגלית והרוסית", כתב יפאן ב-Zhihu, אתר סיני הדומה ל-Quora, שם שיתף את תגליתו בחודש שעבר ועורר סערה.

  היקף ההונאה התגלה לאחר שקבוצה של עורכים מתנדבים וויקיפדים אחרים, כמו ייפ, סרקה את תרומותיה בעבר – סה"כ כמעט 300 מאמרים.

  אחד המאמרים הארוכים ביותר שלה היה כמעט באורך של "גטסבי הגדול". בנימה רשמית וסמכותית של אנציקלופדיה, היא פירטה שלוש התקוממויות טרטאריות במאה ה-17 שהותירו השפעה מתמשכת על רוסיה, בליווי מפה שהכינה. בערך אחר היא שיתפה תמונות נדירות של מטבעות עתיקים, שלטענתה השיגה מצוות ארכיאולוגי רוסי.

  Liked by 1 person

 2. זו קשקשקמיליה הסינית
  וגם ההוכחה שלסינים יש אייקיו יותר גבוה כי גם כשהם מקשקשמליים הם עושות זאת באיכות.

  אהבתי

 3. הדרך הכי פשוטה היא לראות מה 100 משפחות ממוצעות קונות ולעקוב שנה אחרי המחירים ולחשב אם המחירים עלו וירדו ואז להתחיל מחדש כי יש טעמים שהשתנו. גם הטכנולוגיה מתקדמת מהר מאי פעם. מאחר ודיור יכול להגיע ל 2/3 מההוצאות צריך למצוא דרך לגלם אותו בצורה ברורה. אגב מפתיע שעד היום לא מצאו דרך לייצר יחידות דיור זולות. שימלאו איזורים שלמים בקונטינרים עם מזוג אויר. זה מה שעשו לדירי הרחוב בלוס אנג'לס.

  Liked by 1 person

 4. קיבלה השראה מטולקין וג. ק. רולינג. היא צריכה להיכנס לרשימת סופרי הפנטזיה הגדולים של המאה.

  אהבתי

 5. תקשיב בעיקר לדקה ה 40 ואילך עד 57 לערך, מאוחר יותר הוא מדבר על אירן וחוסר הרציונליות של ישראל וזה גם מעניין מאד למרות שלא נושא הדיון. בשעה וחצי אלכס עונה יפה)

  אהבתי

 6. הוא קצת כללי מידי בשבילי. שיסביר מה טוב ומה רע, מה נכון ומה לא נכון. נדמה שהוא שייך לאותו זן של היסטוריציסטים המאמינים שההיסטוריה מגלה לנו מה נכון ומה לא. אני פחות מזדהה עם הגישה הזו.

  אהבתי

 7. לטענתך שיש לו מדגם קטן לאינטלקטואלים, אם זכור לי הוא היה יועץ של רבין בצעירותו, שנות ה40 לחייו, הוא פגש פוליטיקאים ודוקטורים במחלקה לפילוסופיה למתמטיקה היה יועץ לביטחון לאומי. התגובה שלו גם נעשת בדיון של איליטה שמאלנית. אני חושב שאפשר להתחשב בדעתו ונסיון חייו. אם תתבונן בכל הפרוגרסיבים האמריקאים אין ביניהם אינטלקטואלים כלל. בוגרי אוניברסיטאות של המדינה.

  אני מניח מזמן התגובה שלך שלא הקשבת להרצאה, ההתחלה משעממת אבל בדיון בזמן התגובות נאמרים כמה דברים מענינים. אני לא מסכים עם ההערכות שלו שלא יכולות להיות מלחמות יותר ואופי בני האדם השתנה, אבל יש בזה משהו. לקראת הסוף הוא טוען שהמנהיגים האירנים הגיונים יותר מהפוליטיקאים הישראלים שהוא לא מעריך במיוחד. הם גם אומרים חד משמעי שישראל לא יכולה לתקוף באירן לדעתם. הדברים שהוא אומר מזכירים לי דיונים ששמעתי על המצב באירופה, שלאף מדינה אין צבא פרט לתורכיה ארה"ב. לאיטליה וצרפת יש בקושי 50 טנקים פעילים כשרים לאנגליה רק קומנדו. הם כולם תחת ההרגשה שמלחמה שיכת לעבר, ממש כמוהו. במלחמת יום כיפור להזכירך השתתפו למעלה מ5800 טנקים. יכולנו לכבוש בקלות את כל אירופה. גם לרוסיה אין ממש צבא אדיר. הכל עולה המון כסף. הדיון הוא לא על אירן אלא על השינויים העתידיים והקצב המהיר שהם חלים בעולם, נסיון להעריך את העתיד.

  Liked by 2 אנשים

 8. הוא דיבר על אינטלקטואלים פרוגרסיביים. בזמן רבין לא היו הרבה כאלו. ועדיין מבחינה סטטיסטית גם בהכללה של ימי נעוריו זה עדין חוק המספרים הקטנים. בעניין הפרוגרסיביים האמריקאים זה כבר הכללה גדולה מידי בשבילי.

  מודה באשמה. בכלל קשה לי להקשיב לפודקסטים והרצאות. אנשים נחמדים פה מנסים לעניין אותי בהרצאות שונות. אני נותן להם לייקים אבל קשה לי להקשיב. יש בודדים שהקשבתי ובתוכם מזהיר הרעיון המרתק של נתניהו עם גדי טאוב.

  ממה ששמעתי הוא לא טוען במפורש שטבע האדם השתנה. הוא כן טוען שבעידן גרעיני אנשים ימנעו ממלחמות גרעיניות. אולם הסיבה איננה מאזן הכוחות או ההרתעה ההדדית. דומה כי כאן הוא מניח במובלע את השתנות טבע האדם. זה באמת מופרך לטעמי (חפש תג של שדים לפוסטים בעניין). הטיעון על גודל הצבא הוא טיעון חלש. לארה"ב היה ערב מלחמת העולם השניה צבא ה13 או ה16 בגודלו בעולם. זה לא הפריע לה לבנות אותו במהירות שיא ולנצח את מלחמת העולם השניה. גודל הצבא לא אומר הרבה. יש חשיבות לבסיס התעשייתי והדמוגרפי והיכולת של המדינה להפיק מהם את המירב.

  Liked by 1 person

 9. אני חושב שהטענה שלו סבירה, שהפרוגרסיבים הקיצוניים לוקים בבעיה נפשית, חוסר מציאות. ליקוי אינטלקטואלי. אני מתקשה להבין כיצד אדם שמסוגל לעבד נתונים יכול לבוא עם רעיונות הרסניים לחברה.

  לגבי השתנות טבע האדם. האם טבע האדם השתנה ומשתנה על פי החברה בה הוא נמצא?
  יכול להיות שזה שינוי שהוא שברירי, אבל הדור שגדל באירופה וארה"ב לא עבר מלחמה מימיו. ראיתי כיצד התנהגו הצעירים ההונג קונגים כשהתמודדו נגד כניסת הקומוניסטים, הם היו מגוחכים, ילדותיים, לא מציאותיים, לא הבינו שאפשר שירו בהם למוות ולא היו מסוגלים להגיב באלימות. הם חטפו שוק. אלו גם ההערכות לגבי מה שיקרה לטאיואן, הם לא ילחמו כיון שהם לא יודעים מה זו אכזריות.
  גם האירופאים הם כבר דור שלישי לנוחות ובוודאי שהאמריקאים. מדוע אמריקה לא פוגעת באירן? מכיון שהם לא יכולים להבין מה אירן מסוגלת לעולל. אפילו החשיפה לדאעש לא הבהירה להם אלא גרמה להם להחליט להתרחק מהפרימיטיבים.

  לגבי גודל צבא, אתה צודק, בונים צבא כשיש איום אבל אז בדרך כלל אין מספיק זמן. ארה"ב יכלה במלחמת העולם השניה כי לא היתה בתחום המפציצים. החיים שם התנהלו נורמלית. מפתיע שהאוקראינים מחזיקים מעמד אבל שוב הם לא אירופאים מערביים, אם רוסיה היתה נכנסת לאירופה היא היתה שוטפת אותה תוך 3 ימים.

  אם אתה לא אוהב פוד קסטים אולי פה תמצא כמה דברים משעשעים

  https://www.themarker.com/blogs/dror-feitelson

  Liked by 2 אנשים

 10. אז האם פשוט היה לנו קלף מטורף שפשוט ייסדנו את האיסלאם והנצרות ולכן הם נתנו לנו מעמד מיוחד או שיש כאן משהו אמתי שחייב אותם לתת לנו מעמד מיוחד? לא יודע.

  מאחר ואני די מתעניין באיסלם, ובנצרות,להלן הערה קטנה. את הנצרות יסדנו את האסלם לא. הנצרות היא אחד הענפים של יהדות שנוצר לאחר חורבן בית המקדש. היה צריך להמציא את היהדות מחדש. אין קורבנות אין כהנים הכל הופך להיות רוחני. ענף אחד הפרושי הלך ליבנה ויצר את היהדות שלנו, היה ענף נוצרי שלא האמין שישו היה בן אלוהים ונמוג אחרי כמה מאות שנים, הענף הנוצרי הישראלי לא החזיק מעמד אבל הענף האירופאי בתורכיה ויון שפול פאולוס פיתח החזיק מעמד והצליח במקרה בשל קונסטטין, אבל זו למעשה יהדות, היא מתבססת על התורה שלנו, ישו לא אמר לשנות אות מהתורה, היה יהודי ולכן הנוצרים ברובם ברחבי העולם אוהבים את היהודים. טוב לא הקתולים. האיסלם נוצר על ידי הזיות אפלפסיות של מוחמד ששמע כילד סיפורי תורה של רב תימני שהתגורר בבית אביו ושל חבר יהודי שהיה לו ועשה סמטוחה מזה. הם טוענים שהקוראן זה האמת ושאר הדברים של היהודים זה סילוף של האמת. הם לא מבססים לכאורה את דתם על התנ"ך בהיותו טעות וסילוף. את הנצרות מבססים על התנ"ך.

  אהבתי

 11. האם לממשלות ישראל יש נטייה לקבל החלטות פשוטות ופופולאריות שמוסיפות לאלקטורט, על פני החלטות מושכלות אך קשות שלא תמיד ניתן להסביר לציבור? אם כן, כיצד ניתן להלחם בתופעה זו?

  אליהו שפיזר ז״ל , היה פעיל במפא״י שהגיע לעמדות גבוהות ביותר. כיהן כמזכיר המיפלגה במחוז ת״א, וכחבר כנסת מטעם מפא״י בשנים 1977–1988. נחשב כאחד האינטלקטואלים היותר אינטילגנטים ויותר משכילים מבין חברי הכנסת .

  שפיזר כתב ספר בשם ״פוליטיקה שימושית״, ובו העלה על הכתב את התכונות והמאפיינים של הפוליטיקאים השכיחים.

  הספר הוא כבן 100 עמודים. אחרי כשלושים עמודים נאלצתי להפסיק לקרוא. ממש גועל נפש. אפשר היה לקרוא ולהקיא מהתיאורים המציאותיים וחסרי הרחמים של הפוליטיקאים, מפי אחד שצמח שם ושהכיר את הפוליטיקה על כל רזיה.

  אחת מהמסקנות הבולטות בספר היא, (לפחות בחלק שהצלחתי לקרוא) שאת הפוליטיקאי, משניבחר, מעניין אך ורק הכיסא, ומיקומו ברשימת המיפלגה בבחירות הבאות. ושהוא יהיה מכן לעשות כל טריק ושטיק אפשריים על מנת לטפס בפופולריותי אצל ציבור הבוחרים .

  אמנם הספר נכתב לפני כ 35 שנים, אבל הוא אקטואלי גם כיום. אין חדש תחת

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s