שתיקה בתפילה

כשאני מסתובב בין בתי כנסיות שמתי לב להבדל בין בתי כנסיות ספרדיים ואשכנזיים. אצל הספרדים לרוב שותקים. אצל האשכנזים לפעמים מדברים. סיימו להתפלל עמידה ומחכים לחזן שיתחיל חזרה או קדיש בערבית. הספרדים יעמדו וישתקו. אצל חלק מהאשכנזים ידברו. יפה השתיקה הספרדית בעיני. יש בה מלאות שכזו. באנו לתפילה לעשות את חובתינו ובגמר החובה אנו עומדים ושותקים וממתינים בסבלנות לשליח ציבור להתחיל את תפילתו. האשכנזים לעומת זאת מבטאים איזו שהיא חוסר סבלנות. מבחינתם התפילה היא אילוץ שהם חייבים לעשות. הסתיימה תפילה אז חבל לבזבז זמן –  נלמד, נדבר או נקרא עלוני שבת. האשכנזים עושים טובה לריבונו של עולם שהם מתפללים וכשאדם עושה טובה הוא מרגיש צורך לפצות על כך בדברים אחרים. הספרדים עושים את חובותיהם. אני מרגיש בבית בתפילה אשכנזית אבל יש משהו דתי יותר בתפילה הספרדית.

תגובה אחת בנושא “שתיקה בתפילה

  1. אומר משהו טכני קודם למען האמת בבתי התפילה האשכנזים תפילת העמידה ארוכה יותר מתוך תפיסה "שכל המאריך בתפילתו" ועוד סיבות. לעומת בתי התפילה בהם נוהגים ע"פ מנהג בני עדות המזרח בהם העמידה מדודה יותר ואין המתנה כמעט.
    ולמהות, אכן בבית אלוקים נהלך ברגש. כל מקום שאין תחושה כזו בקרב המתפללים אני באופן אישי ממליץ לחפש מקום בו יש תחושה כזו של בית תפילה.נטו. ללא קשר לעידה לנוסח ולסביבה. לכל התנהלות (אשכנזית/ספרדית)יש נקודות רגישות יותר והדברים ידועים. עדיף לחפש מקום שיש תחושה של מורא

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s