הפילוסופיה הפוליטית של יאיר לפיד

לידידי י.פ. מצביע יש עתיד

יאיר לפיד הוא תעלומה בעיני לא מעט אנשי ימין. בעיני רבים הוא נתפס כחלול ולא רציני, חסר השכלה ורדוד. יש לו גוש בוחרים יציב אבל ההתייחסות אליהם היא כאל אנשים לא רציניים. הוא הצליח להדיח את נתניהו מהשלטון ועכשיו עם התפטרותו של בנט להפוך לראש ממשלה. עדין הוא נתפס כקריקטורה. ראש ממשלה אמיתי זה נתניהו. יש בסיס ללגלוג. לפיד חלש מאד בכלכלה. הוא שולף מהבטן. נראה כאילו הוא כותב בקלישאות. ועדין משום מה הוא האדם החזק ביותר בשמאל מרכז הישראלי. זה נתפס כהזוי.

לאחרונה הבנתי את הפילוסופיה הפוליטית של יאיר לפיד שהופכת אותו למושך למצביעי מרכז. הם מודעים לחולשותיו אבל עדין הם מסכימים איתו לגבי הטיעון המרכזי. הוא לא היחיד במרחב. גנץ תופס את הפונקציונרים והמפא"ייניקים. מרב מיכאלי את השמאל הישראלי, מרצ את האליטה השמאלנית. בניגוד לליכוד, יש עתיד לא הצליחה מעולם לפרוץ מעל 20 מנדטים, ועדין העמדה שהיא ביצרה לעצמה שמה אותה במרכז המחנה כמפלגת הציר של המחנה. ואת העמדה הזו אי אפשר להבין בלי הבנה של הפילוסופיה הפוליטית של יאיר לפיד.

אני חושב שהדרך הטובה ביותר להבין את יאיר לפיד היא ביחס שלו להיסטוריה. יאיר לפיד סובר שאנחנו מייחסים חשיבות רבה מידי להיסטוריה. זה לא שהוא לא בן אדם משכיל שיודע היסטוריה אבל הוא סבור שיותר מידי מדגישים את ההיסטוריה (הקשקוש שהוא לא מכיר היסטוריה או שהוא חסר השכלה הוא מטופש). כדי להבין זאת טוב אני רוצה להתייחס לעמדה רוחנית אחרת שגם לה יש יחס דומה להיסטוריה – התלמוד. בלא מעט מקומות התלמוד מביא איזו עובדה היסטורית ואז שואל – את מי זה מעניין, מה שהיה היה (מאי דהווה הווה)? ואז התלמוד מסביר שיש לעובדה ההיסטורית הזו השלכה כזו או אחרת להלכה למעשה. עמדו על כך שהתלמוד הוא א-היסטורי. היסטוריה במובנה הכרונולוגי פשוט לא מעניינת אותו. התלמוד באופן עקבי יעקר את העניין ההיסטורי לטובת העניין הלמדני.

התלמוד הולך בכך בעקבות המורשת הרוחנית שלו – התנ"ך. מי שיקרא בתנ"ך על אחאב לא ידע מעולם שאחאב עמד בראש קואליציה מערב תיכונית שבלמה את אשור למאה שנה. מה שהיה נתפס בעיני הכותבים הלאומיים שלנו כמרכז העניין הוא חסר כל חשיבות בעיני התנ"ך. את התנ"ך מעניין הקשר שלנו לאלוהים. מה שלא קשור לא קיים. סיפור אחאב מובא רק בהקשר של הקשר שבין עם ישראל לאלוהים. זה לא רק אחאב. כל סיפורי הנביאים רק מבהירים לנו מדוע אנו נמצאים במצב הרוחני שבו אנו נמצאים. הם חסרי כל עניין בהיסטוריה כשלעצמה. אותו דבר גם בתלמוד. אנו בשלושת השבועות בין יז בתמוז לתשעה באב. הסיבה שאנו זוכרים אותם היא לא בגלל ההיסטוריה. אלא בגלל ההווה. דרך הצומות אנו מבינים את השבר הרוחני שבו אנו נמצאים. סיפורי החורבן בתלמוד הם לא היסטוריה. מי שינסה להסיק מהם את הסדר הכרונולוגי של המאורעות יעלה חרס בידו. מטרתם לתת לקחים רוחניים או פרקטיים. סיפור קמצא ובר קמצא מזהיר מפני עירוב גויים במריבות פנימיות של היהודים. חורבן הר מלך מפני מעשים פזיזיים מול כוחות השלטון הרומיים והזהרות מפני גאווה רוחנית. היסטוריה כשלעצמה לא מעניינת את חז"ל.

יאיר לפיד איננו חז"ל אבל הסנטימנט שלו דומה. מה שחשוב הוא טוען שוב ושוב הוא העתיד ולא העבר. אנחנו מייחסים חשיבות רבה מידי לעבר. זה לא שיאיר לפיד מתנגד לכך שארץ ישראל או הר הבית הוא חשוב ליהודים. אבל הוא חשוב ליהודים כי הוא חשוב להם מסיבות דתיות עכשוויות ולא בגלל ההיסטוריה. העובדה שיהודים היו שם ויש כאן איזה אתר ארכיאולוגי זה חסר חשיבות כשלעצמו. צריך לשמור על אתרים ארכיאולוגיים יהודיים אבל זה בגלל שהם אתרים ארכיאולוגיים; לא בגלל שהם יהודיים. הדבר החשוב הוא העתיד ולא העבר.

מה ההבדל בין העתיד לעבר? העתיד הוא פתוח העבר הוא סופי. העתיד הוא דינאמי, העבר מקובע. יאיר לפיד מסביר זאת בנאום שלו למסיימי קורס קצינים:

"נהוג בנאומים כאלה להגיד ש"אדם הוא תבנית נוף הולדתו״. זה משיר יפה של טשרניחובסקי, אבל זה לא נכון. אדם הוא הרבה יותר מזה. נוף הולדתכם חשוב, אבל הוא רק נקודת הזינוק שממנה יוצאים לדרך. את התבנית שלכם אתם יצרתם בעצמכם. יצרתם אותה כשהתגייסתם, יצרתם אותה כשבחרתם להיות המצטיינים במחלקה או בפלוגה, יצרתם אותה בחודשים האחרונים פה בקורס. מסלול חייכם לא נקבע מראש. הרקע והרגע שבו נולדתם הוא לא הדבר היחיד שיגדיר אתכם עד יום מותכם. הדרגות שאתם עונדים היום הן הוכחה – הדבר שקובע את גורלכם הן הבחירות שאתם עושים.מדינת ישראל לא נוסדה בידי אנשים שקיבלו את המציאות כפי שהיא, אלא בידי אנשים צעירים – בגילכם – שהסתכלו על המציאות ואמרו לעצמם, ״אני הולך לשנות אותה״. בדרך לשם הם עשו עוד דבר. הם הסתכלו בראי ואמרו: ״אני הולך לשנות את עצמי.״ אתם מקבלים היום דרגות של קצינים בצה״ל מפני שזו הבחירה שעשיתם: להיות בראש המחנה. לקחת עליכם אתגר בידיעה ברורה שהוא יגדיר אתכם יותר מכל דבר אחר שעשיתם בחייכם...הגרסה הטובה ביותר של עצמכם היא הגרסה שמסתכלת על החברים שלכם ולא רואה מאיפה הם באו אלא לאן אתם הולכים."

הדבר החשוב לא נמצא בעבר, הוא נמצא בעתיד. לאן אתם הולכים ולא מאיפה באתם והאם אתם שותפים בתודעת העתיד. הפתיחות של העתיד מקנה ליאיר לפיד גמישות. אפשר להיות ימני ואפשר להיות שמאלני. זה לא חשוב. זה יקבע בעתיד. בינתיים אפשר ללכת עם בנט ועם מרצ. כל עוד יש להם תודעת עתיד אפשר ללכת איתם. בנט ההייטקיסט מייצג את תודעת העתיד וכך גם מרצ.

מי לא מייצג את תודעת העתיד? הליכוד, החרדים, בן גביר. אלו האויבים של יאיר לפיד. אלו מייצגים תודעת עבר. המאבק מסביר לפיד הוא בין העתיד לעבר. שם המפלגה "יש עתיד" איננו סתם סלוגן. הוא מהותי. יש עתיד אומר לפיד, תתרכזו בעתיד ולא בעבר. המחלוקת כאן היא מהותית. הליכוד מייצג את חשיבת העבר. הדבר החשוב הוא ההיסטוריה. נתניהו הוא הליכודניק המושלם בגלל השליטה המוחלטת שלו בהיסטוריה ובניתוח היסטורי. בעיני לפיד זה חסר חשיבות. מה שחשוב זה העתיד. אם יש לנו אויבים נלחם בהם אבל לא נהיה עסוקים בעבר. נתניהו עסוק בכל מיני חשבונות של מאזן כוחות היסטוריים. לפיד לא מתנגד למאזן הכוחות אבל הפתיחות של העתיד היא כזו שכל החשבונות הללו יכולים להתהפך ברגע אחד. יותר חשוב להתעסק בעתיד מאשר בעבר.

קל לבקר את לפיד. הוא "משקל נוצה" טוענים המבקרים, מידת התאמתו לתפקיד הבכיר ביותר במדינת ישראל מוטלת בספק (בעניין זה כדאי לקרוא את הביקורת החריפה של קמילה על יאיר לפיד). גם את הפילוסופיה הפוליטית שהצגתי כאן מבקרים כדוגמה לעגלה הריקה החילונית. ועם זאת, לא ניתן לחלוק על כך שהפילוסופיה הפוליטית של יאיר לפיד מציגה את האלטרנטיבה החזקה ביותר לפילוסופיה הפוליטית של נתניהו והליכוד. גם אם יאיר לפיד לא יצליח כראש ממשלה הוא מציג אלטרנטיבה מחשבתית חריפה ביותר לגישה של נתניהו. זו אלטרנטיבה שמתעלה על המחלוקת הישנה של ימין ושמאל לטובת שאלות מהותיות יותר, ולכן הופכת את יאיר לפיד לאלטרנטיבה האמיתית לנתניהו.

26 תגובות בנושא “הפילוסופיה הפוליטית של יאיר לפיד

 1. זה משהו שמזוהה עם שמעון פרס – הזלזול בהיסטוריה. השאלה הקשה עליך היא: אם לפיד מזלזל בהיסטוריה, איך זה שהוא שותף לפולחן השואה? אני מניח שהוא רציונליסט חילוני ולכן מעניינת אותו רק תקופה שבה רציונליסטים חילוניים כמו אביו וסביו המתבוללים הותקפו באכזריות כזו. אז הוא לא מזלזל בכל היסטוריה, רק בהיסטוריה של פנאטים דתיים שלא מדברת אליו. איזה סרט רץ במוחו? ״רשימת שינדלר״ כן. ״אגדת חורבן ״ לא.

  Liked by 1 person

 2. קישקוש. כשאתה מצביע ובוחר אדם ליצג אותך אתה בוחר בו על סמך דעותיו, ביצועיו ומעשיו בעבר, לא? הוא אמור לקדם את האידיאולוגיה שלך. מדוע האשימו את בנט בהונאה? הציג את עצמו כמתחייב לדעות מסוימות ואחרי זה היועץ המשפטי שלו טען שמפלגה לא מחוייבת להבטחות הבחירות שלה. הבטחתי, אבל לא הבטחתי לקיים.
  ההסטוריה בספרי הנביאים ובספר מלאכים היא סיפור ההיסטוריה של העם, גניאולוגיה, הרי הקובץ האחרון נקרא באנגלית Chronicles. הלקחים רוחניים או פרקטיים חשובים אבל רק לאותם שהם חלק מההסטוריה הזו על בסיסה והדרך שהיא מתווה. ולחשוב שלפיד היחידי שחושב על העתיד זה מגוחך, בן גביר וסמוטריץ חושבים על העתיד אבל העתיד של עם שהוא עם כי יש לו משהו משותף היסטוריה שעושה אותו עם כפי שהחויות המשותפות עם אשתך עושות אותכם זוג ושותפים. צריך לשמור על אתרים ארכיאולוגיים יהודיים אבל זה בגלל שהם אתרים ארכיאולוגיים יהודים, הארכיאולוגיה של האחרים היא משנית, עניי עירך וכו
  כל הנאום שלו רדוד ושבלוני ומתאים לבית ספר תיכון כמו שם המפלגה שלו. כמובן שהוא לא יכול להגיע מעל 20 מנדטים כי אין לו אידיאולוגיה בכלל, מי שלא עושה לא טועה. הוא ברירת מחדל.

  אהבתי

 3. שמעון פרס, זה ההוא שקידר אמר עליו שהוא לא מציאותי ולא מבין את המזרח התיכון בו הוא חי? גם לפיד מכיר את ישראל מהמשרד.

  אם אתה לא מכיר את ההסטריה איך תוכל להבין שאנחנו כיום במצב דומה למצב של סיפור קמצא ובר קמצא ולהפיק לקחים?

  אלטרנטיבה מחשבתית חריפה ביותר לגישה של נתניהו??? נתניהו היה עסוק בכיבוי שרפות עם כל הקואליציות שהיו לו ובכל זאת ביצע החלטות מכוונות דרך. איזו אלטרנטיבה של לפיד מתעלה על המחלוקת הישנה של ימין ושמאל ? איזה שאלות מהותיות נענות?

  אהבתי

 4. הנטייה לזלזל בחשיבות היסטוריה האנושית ולקחיה, בתובנות המצטברות על טבע היצור האנושי ומגבלותיו, במשך הנדרש לתהליכי שינוי של דפוסי חשיבה ותרבות (ועוד ועוד ועוד) – ממקמת את יאיר לפיד בלב מחנה השמאל. כמו גם את שמעון פרס.

  הם מעין ממשיכים אידיאולוגים של המהפכנים הצרפתים והמהפכנים הקומוניסטים שהאמינו שניתן להחריב את העולם הישן ולהקים במקומו, במהירות ובקלות, איזשהו עולם אוטופי. שהכל (או כמעט הכל) נתון לבחירה חופשית של האדם והחברה. מגבלות על חופש הבחירה של העתיד הרצוי – נתפסות בעיני האידיאולוגים של השמאל כמשקלות שקריות של ריאקציונרים שחשוב להתעלם מהן. (מה שמסביר את הנטייה הסובייטית להתעלם מכל השפעות התורשה. כולל אפילו את הנסיונות להשביח זנים בחקלאות).

  גם הפנטסיה של פרס על "מזרח תיכון חדש" התבססה על התעלמות מוחלטת שלו מחשיבות תרבות, ערכים, דפוסי חשיבה והתנהגות שמאפיינים את עמי המזרח התיכון.

  כוחם של אוטופיסטים אלו הוא במתן *תקוות* להמונים. (לפיכך הם לרוב נהנים להטיח בימין "ואיזה מין תקווה / חזון אתם מציעים?").
  מפלתם מגיעה רק לאחר התנפצות, לרוב המאוד כואבת, של המגדלים הפורחים באויר שהם בנו. (כמו לאחר התרסקות תהליך אוסלו).

  Liked by 1 person

 5. לתמריץ,
  כתבת:
  " … אם לפיד מזלזל בהיסטוריה, איך זה שהוא שותף לפולחן השואה? …"
  —————–
  איני תופסת את לפיד כמשתתף ב*פולחן* השואה.
  יאיר לפיד הוא חלק ממחנה, לא קטן, שהקשר העיקרי שלו הן ליהדות והן לישראליות עובר דרך השואה.
  לא במקרה ביום השבעתו לראשות הממשלה הוא העדיף ללכת ליד ושם ולא לכותל המערבי. הכותל המערבי הרבה פחות משמעותי עבורו מאשר זכרונות השואה שהועברו אליו מבני משפחתו. קשה לחשוד בי בחיבה ללפיד – אך לתפיסתי זו לא הייתה התרסה כנגד הדת.

  להערכתי מרכזיות השואה מהווה מרכיב זהותי מאוד משמעותי של חלק ניכר ממצביעי המרכז ו/או החילונים ו/או האשכנזים. כלומר של הגרעין הקשה של מצביעי יש עתיד. מכאן שלפיד מתגלה בכך גם כפוליטיקאי מחונן, שמסוגל לפנות לזרמי העומק, הלא לגמרי מודעים, של תומכיו ותומכיו הפוטנציאלים.

  אהבתי

 6. ההליכה שלו ליד ושם היתה הצגה שמתאימה לדבריך. הוא אומר בזה: הארוע שהתחולל בימי חיי אבי הוא בזמננו, ויותר חשוב לי מהכותל שזה ארכיאולוגיה. דבריך גם מסבירים את הסלידה שלו מהדתיים ודרך החיים הדתית.

  גם אם יש לו רעיון שכזה, זה רחוק מלהיות אידיאולוגיה המכשירה אותו להנהיג את העם. גם היהדות וגם הנצרות מעונינות ברווחתנו בעולם הזה. אצל הנוצרים יש עולם הבא אצלנו פחות, חיינו בהווה חשובים והתשלום והעונש ניתן דרך הדורות הבאים. בתחילה זה היה תמורה ועונש קבוצתיים ולאחר מכן התפתח להיות אישיים (למרות שבשואה הוא הלך ופלה אותנו אחד אחד מבין הגויים והעניש אותנו כאומה).
  בסופו של דבר האידיאולוגיה לכאורה של לפיד אינה שונה ממה שהדת שהוא מתעב מטיפה לו ולא ממה שחושבים כולנו, לחשוב על היום ולא על אתמול זה רעיון בסיסי שמובן לכל ילד. אז גם זו קלישאה.
  אם הוא רדוד ושיטחי אז איך לו שכל לנהל מדינה. אין לו השכלה שמעידה על יכולת ואישיות,הוא גם לא הציג ידע שנרכש לבד, או תכונות מנהיגות כמו הקומיקאי שמוביל את אוקראינה, לא IQ. מה כן יש לו?
  הסיבה שיש לו 20 מנדטים היא מסע ההכפשה נגד ביבי, ושאין ממש אופציה אחרת אם אתה לא רוצה להצביע לגוש ביבי ואפילו העובדה שאין לו מצע מוגדר כך שאין מה לא להסכים אתו. אתה מצביע לפריזורה ולמעיל השחור. תצביע לג'ון טרוולטה.

  השמאל הנוכחי כיום בהתרפסותו לערבים מגיש את הראש שלנו לערבים על מגש של כסף, המריבות הפנימיות שלנו, הפרוגרסיביות המופרעת שאוכלת בנו.
  ממשלת השינוי היתה נסיון שנכשל, לא למדנו לקח מאוסלו.
  יש עשרות אלפי מחזיקי נשק בעזה שברגע מסויים ישתפו את הגדרות ויהרגו את כל מי שימצאו בישובים, יצטרפו לבדויים שמחזיקים נשק לפלסטינאים בגליל, צבא של מאות אלפי רוצחים, זה יהיה סוף המדינה.

  אהבתי

 7. אלטרנטיבה מחשבתית חריפה? י.ד היתה לך הברקה, ראית את הדברים מזוית "אומנותית" והתלהבת מהתגלית, מההרגשה שנדלקה לך מנורה מעל הראש, אבל זו הברקה אישית שלך, זה לא עושה אותו חכם, אתה מספר עליו הרבה דברים והוא בכלל לא ידע שהוא כזה.
  אולי הבוקר תראה את זה שונה יותר.

  יאיר לפיד הוא נוף משפחתו כמו שהוא אומר בשיר שלו לצוערים, הוא גדל עם אבא משכיל וגס רוח וחטף ממנו ביקורת על רדידותו ועצלנותו ולא יכול היה להתמודד אתו כי איך אפשר להתמודד עם ביקורת של אבא מבריק בעל IQ, השכלה, נסיון חיים, אגרסיבי מצליח. אז הוא פיתח גישה עוקפת השכלה ואבא, שבה הוא נוהג בחייו, ועכשיו הוא אומר לאבא שלו: אני ראש ממשלה, אני יותר מוצלח ממך לא כמו שחשבת שאני אפס רדוד שלא יצלח לכלום.

  [1]טומי לפיד שנא את הדתיים מכיון שהגיע מהשואה, משפחתו ככולם עבדו את אלוהים ונרצחו,(רגע שלימים תיאר לפיד כ"זה הרגע שבשבילי אלוהים מת") אז הוא שונא את אלוהים ואת אלו שעובדים אותו, (אתה לא יכול לנקום באלוהים אז אלו שקרובים אליו יסבלו מידך) זה חלק מהאבל על רצח האב שהוא מאציל ליחסו לפלסטינים: "אני לא אהיה כמו ההונגרים שרצחו את משפחתי אני אהיה טוב לפלסטינים ואראה להם שאני יותר בסדר מאלוהים, אני אעשה את מה שאני חושב שצודק עד הסוף". (מסקנות ועדת לפיד, "הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים". לשלב ולתת להם כסף והבעיה של המהומות תפתר).
  הוריו ניסו להשתלב בסביבה ההונגרית ולהיות יותר הונגרים מיהודים אז הוא כנראה האמין שזה מה שצריך להיות עם הפלסטינים הרי לא יתכן שהוריו לא היו בסדר, הוא חייב את זה לזכר הוריו. הרגשות האפילו על ראיית המציאות. אף אחד לא נשאר נורמלי כשהוא מאבד משפחה בצורה שכזו. אז ההסטוריה כן משפיעה על דרכיו, ההיסטוריה האישית. [1] ראה תמריץ 4:28.

  זה שהוא הביס את נתניהו זה כדברי קמיליה: אספסוף של המהפכה הצרפתית, הרס של החברה לשם הרס כמו שעושים הפרוגרסיבים האמריקאים. איך קראת לזה? קמצא VS בר קמצא.

  טומי לפיד היה מימין לשמאל איך שבא לו, קודם ימין אחרי זה ליברלי עצמאי אחרי זה שמאל מרכז, שינוי…אבל בעצם אפשר לומר שכולם ככה. נעמי שמר הפכה לימנית קיצונית בלי לזוז, כנ"ל בן גוריון. קנה דירה בצפון תל אביב ותמהר למכור לפני שהיא תהיה בדרום.

  טענתך שהוא יכול להחליט בעתיד אם להיות ימני או שמאלני (כמו בנט?) לא הגיונית, זה טוב להשרדות האישית שלו אבל לא למדינה. יש גישה, תכנון לטווח ארוך, זוהי פוליטיקה: האם נותנים לפלסטינים מדינה או לא?, האם בוחרים בכלכלה זו או אחרת?, האם קושרים קשרים עם סין או אמריקה? מורידים מחירי דיור או לא?. צריך כשרון ונסיון לקשור קשרים וליצור אמון עם מדינות ואישית עם
  מנהיגים, צריך לבצע החלטות. שום מפעל-חנות-משפחה-סטרטאפ-קבוצת כדורסל-גנון לא היה מצליח בלי תוכנית עיסקית.

  בוקר טוב ושבת שלום

  אהבתי

 8. א. " … מה כן יש לו? הסיבה שיש לו 20 מנדטים היא מסע ההכפשה נגד ביבי, ושאין ממש אופציה אחרת אם אתה לא רוצה להצביע לגוש ביבי ואפילו העובדה שאין לו מצע מוגדר כך שאין מה לא להסכים אתו …"
  ———————-

  הסברים חלופים (למעשה משלימים) לתהייה כיצד כעשרים מנדטים בוחרים להצביע דווקא ליש עתיד:

  1. הצבעה ממניעים רגשיים וזהותיים. בקרב מצביעי לפיד לא מעט אמוציות שליליות (לרוב כבושות אחרי מעטה פסאודו "מנומס ומכובד"): טינה, כעס, בוז והתנשאות על *כל* מי שלתפיסתם הם טפילים פרזיטים, שחיים על חשבון דמם וכספם. ואח'כ עוד מעיזים שלא לציית בהכנעה לממניהם הנדיבים וולדרוש מקום השפעה ליד הגה ההנהגה.
  קבוצות הטפילים הבזויים בעיניהם כוללות את החרדים, המתנחלים (ותומכיהם), המזרחיים, "הביביסטים", הערבים, תושבי הפריפריה וכל שאר מקבלי הקצבאות במדינה. ובשולים הם גם נגד הסוציאליסטים (שנדיבים מדי על חשבונם) ועוד.

  לדוגמא – טענת לפיד שמטרת ההתנתקות מחבל קטיף הייתה ללמד את המתנחלים את מקומם הראוי, שכספי משלמי המיסים קבורים בשומרון ליד יצהר ועוד ועוד.

  האשכנזים קרי הרוח, מצביעי לפיד, שהם יותר פרגמטים מאשר רגשנים, יתמכו במנהיגם בעשיית עסקאות משתלמות גם עם קבוצות ששנואות עליהם ובזויות בעיניהם. כולל עם "זועביים" למינהם. אך ברור להם שהם יכולים לסמוך על מנהיג המחנה שלהם (בניגוד לכל שאר ראשי המפלגות) שאש השנאה והבוז שבתוכו לא תכבה. שברגע הכושר הוא יאפשר לה להתבטא. לראיה, יחסו העכשווי, הדי נבזי, של לפיד ל"אחיו" לשעבר נפתלי בנט. כיון שאינו זקוק לו יותר. לצהלות השמחה (הכבושות) של תומכיו.

  2. תמיכה במדיניות כלכלית ליברלית (במובנה הישן, הלא פרוגרסיבי).
  חשוב לזכור שרוב מצביעי יש עתיד מגיעים מחתך סוציו- אקונומי בינוני גבוה ומעלה (אם איני טועה – מהחתך שהוא גבוה יותר מאשר מצביעי כל שאר המפלגות). די ברור שחיבתם לתשלום מיסים ישירים גבוהים – נמוכה ביותר. לא רצוי להתעלם מהעובדה שמצביעי יש עתיד מהוים חלק מאוד משמעותי ממשלמי המיסים הישירים בישראל.

  רצוי לפרש את נאום לפיד למסיימי בה'ד 1 (שציתת י.ד) גם בדרך ההופכית. כטענה שכל מי שלא הגיע מספיק גבוה, כמותם, הוא האחראי הבלעדי למצבו הנחות. הרי הכל הוא עניין של כוח רצון והחלטה חופשית, משוחררת מכל תנאי העבר.
  יאיר לפיד הוא ממשיך אביו גם בהתנערות מזיהויו כחלק ממהמיליה החברתי של ניצולי רכבת המיוחסים. ניצולי חברו ל"מאפיה ההונגרית" – קסטנר.
  לתפיסת לפיד, ולתפיסת מצביעיו, הם זכו ב*כל* מה שהגיעו אליו רק בזכות כישוריהם ומאמציהם. לא בשל איזושהו חסד או פרוטקציה. לפיכך הם גם אינם חבים דבר לאף אחד.

  כלומר, זוהי טענה ליברלית (גובלת בליברטיאנית) כנגד טיעוני הסוציאליסטים והפרוגרסיבים שקיימות בחברה קבוצות שקופחו והוחלשו ע'י קבוצות אחרות, ולפיכך *מגיע להם* לקבל פיצויים, אפליה מתקנת וכד'.

  גם בנושא תפיסת העולם הכלכלית – יאיר הוא ממשיכו של טומי, שתקף איזושהי אישה ענייה, מאיזושהי עיירת פיתוח, על כך שהיא מבזבזת את כספו על צבע לשערותיה. ואח'כ עוד מעיזה להתלונן שאין לה מספיק כסף.

  Liked by 1 person

 9. תרחיש הבלהות של נתניהו כולל כניסת מועמדים חדשים המכונים בפי אנשיו "מיכל-שירים" (על שם ח"כ מיכל שיר שעזבה את המפלגה עם גדעון סער). החשש של יו"ר הליכוד הוא שלאחר הבחירות הם יערקו לטובת ממשלה בראשות יאיר לפיד. את התשתית לעריקה כזו הניחה הממשלה היוצאת כמעט עם העברת החוק שמאפשר לארבעה חברי כנסת להתפצל מסיעה. לנתניהו יש הזדמנות אחרונה, כך אומרים גם אנשי שלומו בליכוד, להוכיח שהוא יכול לעשות את זה עם 61 מנדטים.

  גם לפיד נכנס השבוע לזירה הפוליטית, כאשר לצד הקמפיין שהוא מנהל מכיסא ראש הממשלה, הוא התחיל בקמפיין ממשלת האחדות הבאה – בלי הרשימה המשותפת ועם, תחזיקו חזק, המפלגות החרדיות. כשנשאלים אנשי לפיד האם לא מדובר במשחק סכום אפס שעובר דרך הרצון של שר האוצר אביגדור ליברמן לשבת עם החרדים, עולה התשובה המופלאה: "גם בנט הבטיח שלא יישב עם לפיד – וישב".

  Liked by 1 person

 10. י.פ., המצביע של יאיר לפיד שהקדשתי לו את הפוסט, אמר לי פעם שבזמנו הוא העריץ את שמעון פרס (מה שנתפס לי בזמנו כהזוי לחלוטין). לא קישרתי את זה לנושא הפוסט. אפשר לראות כאן המשכיות. מפלגת העבודה התפצלה בעקבות משבר אוסלו. חלק קטן ונישתי נשאר במפלגה הישנה. הפונקציונרים הלכו עם גנץ. ומסתבר שהיה פלח שהאמין בשיח על העתיד שהלך עם לפיד.

  Liked by 1 person

 11. אם לפיד הצליח לחיות עם בנט ומרצ במקביל אז יש משהו במערכת הנחות שלו שמאפשר את זה (ולצורך הענין אני מקבל את הטענה של שמרית מאיר שהממשלה תפקדה כממשלה ימנית). וצריך להתייחס למשהו הזה ברצינות.

  אהבתי

 12. כמדומני החבר שלכם תמריץ חסם אותי מאחר והעברתי ביקורת על דעותיו הפוליטיות והתיחסותו למגיבים. שוב הוכחה שאף אחד לא לומד מביקורת. אין דבר כזה ביקורת בונה. יאיר היחיד שמעביר עליו ביקורת וגם הוא התיאש ממנו.

  י.ד הממשלה תפקדה כממשלה ימנית? החברים שהיו בימינה היו בעלות דעות ימניות אבל הכניסו את עצמם לסיטואציה בלתי אפשרית. אי אפשר לנהל מדינה במשותף עם דעות מנוגדות בימנו, פחות מאשר בעבר. כמו שיש קיטוב אצל האמריקאים יש גם אצלנו. הממשלה הנוכחית משכה לכיוון אוסלו ג. היו בה יותר מדי פשרנים עם הפלסטינאים כשכבר הבנו שוב ושוב שלתת להם לא משפר את היחסים אתם.
  כרגע צריך ממשלה ציונית חזקה שתנטרל את הבדויים, את עזה, עמדנו צעד לפני סיפוח חלקים מהבקעה ו 9/10 של החוק זה פוסשן. נתניהו אולי לא ימני כפי שהינו רוצים אבל יש לו אילוצים. הוא הפוליטיקאי היחיד באיזור כשכל השאר בינוניים ומטה. כבר אין לנו משכילים אידיאולוגים כמו פעם שהולכים לפוליטיקה. אפשר להשוות את גנץ ליגאל ידין? הגישה כיום היא רק להפריע לצד השני לתפקד. זה מה שעשו לטראמפ וזה מה שעשו ויעשו לנתניהו. אין מפלגת העבודה יותר, וכל מי שקורא לעצמו מרכז יכול היה לתת מה שהוא יכול תחת ביבי. ליאיר לפיד אין כנראה צה לתת, הוא מעולם לא הציע או העביר חוק בעל ערך. לשקד יש רזומה יפה אבל הרסה את עצמה עם בנט. גנץ יודע רק לחבל ולהיות דובי לא לא. צריך אולי לעבור לבחירות אישיות לראשות הממשלה בלי 61 חברי כנסת רוב. זה הפתרון היחיד.

  אהבתי

 13. לפיד יודע לכתוב, חבל שהוא לא מנסה גם לקרוא- לצחוק לבכות? לא עדיף שגידי גוב יהיה ראש הממשלה?

  קראתי את פרשנות לפיד לתנך, להאנח. מה שהוא עושה לתנך הוא עושה לממשלה. בחייך י.ד. כמה קרדיט אתה יכול לתת לו? השאלה היא כמה עיוורים יכולים להיות בני ישראל. יש פה משהו מיסטי, אלוהים עושה לנו את זה בכוונה,זה נסיון, זה פשוט לא יכול להיות מקרי. צריך פסיכולוג שיבוא לפה ויסביר, צוות שלם שיגיע מוינה.

  העובדה שלא צצו מפלגות חדשות כעת חייה ערב בחירות, למלא מקומות נחוצים, תחליף, מפלגה ימנית להחליף את ימינה, מפלגת עולים להחליף את ליברמן. אין מנהיגים יותר. אין מנהיגים אידיאולוגים. היו כל כך הרבה איכותיים, אין יותר. גם עיתונאים איכותיים אין.

  מה יקרה עם ממשלת אחדות כזו של מוסלמים ומר"ץ ברגע שבה תהיה מתיחות עם הפלסטינאים? כשיהיה צריך חיסולים ממוקדים? כשיהיה צריך להעלות את תושבי המשולש על אוטובוסים ולהוריד ברמאלה או מעבר לירדן? הרי ברור שזו ממשלה של אופורטיוניסטים. טראמפ באמת רצה לעשות את אמריקה חזקה יותר, יתכן שגם בנט רצה אבל לא היה מוכשר, לא בשיטת מפלגות כמו שלנו, וזו לא שלא ניתנה לו הזדמנות.

  איך זה שאין לנו ימין ציוני חזק ? עם מגובש?

  אולי באמת קמיליה צריכה להרשם לליכוד ולהתחיל להיות פעילה שם, מי יודע אולי עוד תגיע למקום ריאלי יום אחד.

  Liked by 1 person

 14. הנה משהו שנתקלתי בו היום, בשל הטלפונים הסלולרים אנשים הפסיקו לחושב, כבר לא יודעים מה זה לחשוב. זה אולי מסביר מדוע כבר אין אידיאולוגיות

  אהבתי

 15. בוקר טוב
  גם אם לפיד חושב כבליין מנוסה שצריך לחיות את העכשיו ולא את ההסטוריה, זה לא עושה אותו מוכשר להנהיג.

  למטה נושא שעשוי להיות מעניין לדיון, אם אתה מחפש נושאים להעלות 🙂 אולי תוסיף אי מיל שבו ניתן להתקשר אתך להעלות לך רעיונות.

  מחסור במיים בירדן. אנחנו מדברים על התחממות העולם אבל איזו השפעות עלולות להיות על ישראל? מצריים ירדן וסוריה השכנות יסבלו ממחסור במיים. סוריה במשבר שנוצר בחלקו בשל מחסור במים בשל הנסיון שלה להתנכל לישראל. ישראל מתפילה כך שהמצב שלנו טוב יחסית.
  עלה בדעתי שאולי אפשר לדרוש מירדן לקבל פליטים פלסטינים בתמורה לעזרה במים וכסף. שמעתי שהירדנים לא נותנים למשאיות שיש עליהם תכולת בית לעבור את הגבול מחשש שזה נסיונות הגירה.

  https://jcpa.org.il/article/%d7%9e%d7%a9%d7%91%d7%a8-%d7%94%d7%9e%d7%99%d7%9d-%d7%a1%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a8%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%9d-%d7%9b%d7%9e%d7%a2%d7%98-%d7%9e%d7%91%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%a0%d7%94-%d7%9e/

  Liked by 2 אנשים

 16. בריצה ישירה נקבל עוד פעם את לפיד. נתניהו לא קיבל 61 כבר 4 מחזורי בחירות למה שעכשיו יקבל את הרוב?

  אהבתי

 17. קמיליה לשלטון!
  ממליץ לך לקרוא את הספר ראי רחוק של ברברה טוכמן. תראה שזו לא התקופה הראשונה בהיסטוריה של בלבול טוטאלי.

  Liked by 1 person

 18. אתה הוספת את הטלפונים הסלולרים. לדעתי אנשים חושבים אבל לחשוב על הנחות הבסיסיות של המציאות זה מאד מאד קשה.

  אהבתי

 19. ל י. ד.
  תודה על ההמלצה. עדין לא קראתי ספר זה של ברברה טוכמן. למרות שנהנתי לקרוא שני ספרים אחרים שלה.

  בעבר מעט נרתעתי מלקראו כיון שהבנתי שהמאה ה 14 (שבה מתרכז הספר) לא הייתה רק, או בעיקר, תקופה של בלבול טוטאלי. היא הייתה אחת המאות הזוועתיות ביותר בתולדות אירופה בכלל ויהודיה בפרט.
  אני מאוד מקווה שאינך צופה שהמאה ה 21 תדמה, בעוצמת הסבל שתחולל, למאה ה 14.

  ##################
  קטע מביקורת על הספר באתר ביקורות הספרים של נוריתה:
  " … ההיסטוריון הצרפתי הנודע ז'יל מישלה אמר על המאה ה-14: "לא היתה תקופה מטורפת ממנה". מאה זו החלה ב-1300 שהיתה שנת-שיא בתרבות המערב: ממלכות חזקות עלו מן התוהו הפיאודלי, החקלאות התפתחה והתבססה גם על מסחר וייצור, היה גידול דמוגרפי מרשים, בערים קמו הקתדרלות הגותיות – יצירות פאר ארכיטקטוניות, המערב הנוצרי היה מאוחד סביב האפיפיורות ברומא.

  בסופה של המאה, ב-1400, היתה אירופה מוטלת באפיסת-כוחות. "המוות השחור" ומלחמת-מאה-השנים השמידו כמעט מחצית מאוכלוסיית היבשת, ממלכות צרפת ואנגליה היו על סף קריסה, המסחר הצטמק והגיע לכלל פשיטת-רגל, נחילי שודדים הילכו טירור וחרכו את אדמת אירופה, כלי הנשק החדישים מוטטו את האידיאלים של האבירות, קרע חריף עירער את העולם הנוצרי. …"

  Liked by 1 person

 20. הוידיו על לפיד, זה קצת מזכיר את הבדיחה על הפריץ שמטיל מיסים על היהודים עד שהם מתחילים לצחוק. אולי כדאי לבקש מי.ד שיעלה פוסט שלם מדוע לפיד הגיע למה שהגיע ומי תומך בו. האם זו חלק מהתרבות היהודית? הגנטיקה שלנו? האם נועדנו (יעוד אלוהי) לבנות בתים ולהרוס אותם במחזוריות? האונגליסטים האמריקאים הפכו להיות חברים שלנו מכיון שהמשיח ישו לא יגיע עד אשר נבנה את הבית השלישי אבל כבר לא נראה שלי שנצליח, אנחנו במידרון.
  מניצחון מזהיר של מלחמת ששת הימים, אופוריה ציונית, הר הבית בידנו, עברנו להתגונן בתחומי השטח הירוק ואפילו לא מצבא סדיר. מאספסוף.
  וההנהגה שלנו חלולה כפי שנאמר פה. בנט הגיע לתפקיד ברמיה אבל לפיד? איך הוא נהיה ראש ממשלה? מה קרה למוח היהודי שלא מזהה בדיחה?

  אהבתי

 21. מצטרפת להצעת שש :
  "אולי כדאי לבקש מי.ד שיעלה פוסט שלם מדוע לפיד הגיע למה שהגיע ומי תומך בו. …"
  ——–
  זו חידה גם בעיני.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s