והיה וניצחתם?

חוקי הרפורמה בוטלו בידי בג"ץ. ביבי יצא לנבצרות ואז פרש מהפוליטיקה בעיסקת טיעון עם קלון. לוין ורוטמן נעצרו באשמת המרדה. בית המשפט הכריז כי הכנסת מעלה בתפקידה כרשות מכוננת ופיזר אותה. הליכוד הוגדר כמפלגה אנטי דמוקרטית ונאסר עליו לרוץ בבחירות. מה הלאה? מה יהיה לדעתכם?

21 תגובות בנושא “והיה וניצחתם?

 1. שאלה טובה.

  תשובות אפשריות, שעולות כרגע במוחי, של מחנה חוסמי הכבישים והיציאה ממספרות:

  1. מתן הזדמנות אחרונה לדור הוותיק (אהוד ברק ואולמרט, יעלון, אהרון ברק וחיות ושות') למשול על המדינה. בתקופת ההארכה /פסק הזמן, לפני מועד ההפסד הסופי למחנה הנגדי, הדור הצעיר שלהם יספיק להתארגן בנחת לירידה מהארץ.

  2. קבלת הזדמנות ליצירת שינוי דמוגרפי בהרכב המצביעים העתידי במדינה, באמצעות חלוקה סיטונאית של אזרחויות ישראליות: למסתננים / דרך איחוד משפחות ערביות / הגירה המונית של נינים של יהודים ועוד ועוד

  3. קבלת הזדמנות ליצירת שינוי דמוגרפי באמצעות צמצום הילודה הדתית ובעיקר הילודה החרדית. האמצעי: ביטול או הפחתה משמעותית של כל קצבאות ילדים ואברכים, ביטול סבסודי חינוך ילדים ובריאותם ועוד

  4. תקווה / אמונה שדור הימין והדתים העתידי יהפוך לדור צייתני, כפוף גב, מפוחד וכנוע לאליטות הוותיקות. שהחרדה שיאלצו לסבול מגורל נתניהו – תצליח לשמור עליהם בתלם.

  5. פנטזיה שחוקים ותקדימים שיווצרו מיד לאחר ניצחונם – יזכו ללגיטימציה ציבורית רחבה ויחזיקו מעמד לדורות רבים.
  (פנטזיה שאותה ביטא תמריץ בפוסט הקודם: " … יקבעו כמה עקרונות חוקתיים שיאפשרו חיים פה לדורות. הקיצוניות של הסיטואציה יצרה הזדמנות לרגע מכונן שלא היה פה מאז 1948 וזו הזדמנות ענקית.")

  ניתן כמובן לבחור ביותר מתשובה אחת.

  Liked by 1 person

 2. עוד שתי תשובות אפשריות, המסתמכות על הנטיה הקוסמופוליטית של ציבור המפגינים:

  6. תרומה ל"תיקון העולם" באמצעות עידוד ממשלים "נאורים ומתקדמים" (כדוגמת מדינות האיחוד האירופי והמפלגה הדמוקרטית בארה'ב) להפעיל לחצים קשים על כל המדינות שהתנהגותן אינה לרוחם. הניצחון על הממשל הישראלי הנוכחי יעודדם להפעיל לחצים דומים, ואף קשים יותר, על מדינות סוררות נוספות.
  חשוב להוסיף שכל פגיעה בריבונות מדינות תקרב את האוטופיה של ממשל העולמי / האינטרנציונל נאור.

  7. תרומה ל"תיקון העולם" באמצעות הרתעה של ממשלים ימנים / שמרנים מיישום מדיניות שמקוממת את הכוחות הנאורים והפרוגרסיבים במדינותיהם. הטלת טרור על כל תואמי טראמפ, בולסנורו, אורבן, מלוני ודומיהם – שיסיימו את הקריירה הפוליטית שלהם בקלון, בדומה לסיום הקריירה הפוליטית של בנימין נתניהו.

  Liked by 1 person

 3. השאלה אם כל אלו יגרמו למצביעי הקואוליציה לצאת לרחובות ולהפריע למנהיגי השמאל להסתפר. נראה שהשמאלנים נלהבים יותר להפגין מאשר הימנים. אבל יהיו מהומות ברחובות הרבה לפני זה.
  כל הדברים שאתה מתאר פה יתכנו רק אם מדינה אחרת תשתלט על ישראל.
  האם באמת שופטי בית המשפט מאמינים שמה שהם עושים זה לתפארת מדינת ישראל?
  האם אהוד ברק באמת מאמין בשטויות שהוא מפזר?
  מה באמת יקרה אם הממשלה החדשה תטען שחרדים הם לא יהודים?
  את משפחת נתניהו יכניסו למעצר בית, שום סכוי שיתנו לו לרדת מהמדינה פן יחזור כמו חומיני.

  אבל ברצינות, נראה שריככו קצת הרפורמה, ירדו מ 15 ל12 כמספר השופטים שצריכים לעצור חוק, ולפני זה בכלל היה אסור לבית המשפט אפילו לאסור על שימוש בנייר תואלט של 3 שכבות במשכן הכנסת ופתאום הוא מקבל סמכות בדלת האחורית. כנראה החשש הוא מהשופטים שיגידו שהרפורמה איננה חוקית ונותנים להם פשרה.
  מה יקרה אם באמת הם יסרבו לקבל אותה? ולמה כל עשרות אלפי אלו שיוצאים לנפנף עם דגלים לא מבים ערב בקריאה מה הם חוקי הרפורמה?
  זה כאילו שהם אומרים למה לבזבז זמן להבין ממילא לא תשנו את דעתנו אז ישר נלך מכות.

  אהבתי

 4. לא יודע אבל כפי שאמרת לא נראה שיש כאן איזשהו שיקול דעת. רק רצון ללכת מכות
  ולהפוך את ההקרבה שלהם למען המדינה לקרדום לחפור בו. על כך נאמר "אם למדת תורה
  הרבה אל תחזיק טובה לעצמך שלכך נוצרת" (אבות פרק ב). יש כאן כעס על החרדים אבל
  גם קנאה; גם אנחנו רוצים להשתמט, למה רק לחרדים מותר?
  אין כאן הרבה מחשבה על המחיר שהחרדים משלמים בבחירה בעוני, בחיים לא נורמליים,
  בהתמסרות ללימוד דבר אחד ורק דבר אחד. זה לא מצדיק את השתמטות הגורפת אבל זה
  גורם לתופעה החרדית להיות לא פשטנית כמו שהמוחים חושבים.
  יש כאן הנאה כזו – הנה גם אנחנו יכולים להשתולל, מין הנאה של שכרות אבל שוברה
  בצידה; בבוקר קמים ותוהים מה עשינו.
  עוד הערה אחרונה, מי שמטיל ספק בשייכותו לארץ יגרום לילדיו לעזוב את הארץ. זה
  אולי נדוש אבל לקבוצות אחרות בחברה הישראלית הספק הזה מעולם לא צץ.

  Liked by 1 person

 5. התאור הזה שלך, " מין הנאה של שכרות אבל שוברה
  בצידה; בבוקר קמים ותוהים מה עשינו." לא תארתי לעצמי את ההתנהגות כמין הנאה שבשיכרות (למרות שספק אם השובר יפרע, אני לא רואה כיצד ישלמו את המחיר עבור ההתנהגות).
  היה פעם סרט אפוקליפטי שבו ברחבי העולם גברים מתחילים לרצוח נשים ללא הגיון. וזה על רקע קבוצה שיוצאת למחקר על יתושים בדרום אמריקה. הם מרססים את היתושים בתרסיס שגורם להם להיות עקרים כדי לצמצם את האוכלוסיה, ותוך כדי כך מגיעים למסקנה שההתפשטות של רצח הנשים בעולם דומה מאד להתפשטות ריסוס נגד יתושים. בסופו של הסרט מסתבר שאלו חוצנים שמרססים את כדור הארץ בכונה להביא אותו לכלייה בידי תושביו. לפעמים נראה לי שזה מה שקורה אצלנו. אני לא מוצא שום הגיון בהתנהגות של המפגינים הם מתנהגים כמו שיכורים או מסוממים. כשאני קורא את הרפורמה היא נראת לי פשוטה ומצומצמת. בוודאי שלא פגיעה בדמוקרטיה אלא להפך. אבל אין עם מי לדבר ולמי להציג. נראה שהשינאה לביבי שהצליח השמאל להטמיע כל כך גדולה שכל צעד שהוא יעשה יקבל תגובות היסטריות. אני לא חושב שהתגובות שהציבור היה מגיב היו כה קיצוניות לולי היה מדובר בביבי כמנהיג הימין. בוודאי שלא היה מגיב כלל אם השמאל היה מעביר את החוקים האלו.
  אם היועצת המשפטית לממשלה אפשרה למנות רמטכל בממשלת מעבר, לחתום את הסכם המים הטריטוריאלים בממשלת מעבר את התקיפה בעזה בממשלת מעבר, אין ספק שהחונטה המשפטית משתפת פעולה משוחדת עם השמאל.
  אבל האווירה שיש כיום היא אוירת הפיכה. אינני יודע מי עומד מאחוריה. מה יקרה אם טיס יקבל מחר הוראה להשליך בעת מלחמה פצצת אטום על טהרן ובגץ יטען שאין לפגוע באזרחים ושזו תגובה לא מידתית או הנסיבות לא מצדיקות ? למי עליו לציית?
  ממש כפי שתמריץ שופך קיטונות של טינה על השמאל, על כל מי שבעל דעה פוליטית שונה משלו, על כל מדען וזוכה פרס נובל שנהיה חסר אינטלגנציה אם הוא תומך ברפורמה, שגורמים לי לשאול את עצמי אם תמריץ שפוי בכלל, ככה רוב האוכלוסיה סביבנו, חסרת כל הגיון.
  להזכיר את השם של ביבי וחבריו זה כמו להזכיר את שם המן ובניו בבית כנסת כולם מתחילים לרקוע ברגלים ולהרעיש. להיות בעד הרפורמה זה להיות בארון כפי שפעם היו ההומואים.

  Liked by 1 person

 6. לי.ד.
  כתבת:
  1. " … לא נראה שיש כאן איזשהו שיקול דעת. …"
  ———–
  אני מעריכה ש*רוב* המפגינים הם שטופי מוח, המפוחדים מאוד מהעתיד לבוא. כידוע, פחד הוא מניע רב עוצמה.

  להערכתי רק מיעוט הנהגה קטן מתכנן היטב את מהלכיו של מחנה האופוזיציה.
  לדוגמא, תוכנית ליצור לחצים קשים, פנימים ובינלאומים, העשויים להוביל להתפרקות של הליכוד / של מוביל הימין למספר חלקים (שחלקם יערוק לצד השני) ו/או לוויתור על רובן המכריע של הרפורמות והשארת השליטה האמיתית במדינה בידי האוליגרכיה הנוכחית.
  כלומר, תוכניתם היא להצליח לתפוס מחדש של השלטון. זאת למרות שרוב ה"לא ראויים" בעיניהם (למיניהם ולסוגיהם) בחר להצביע ל"מחנה הלא הנכון". הם אמנם צועקים בהפגנות "דמו-קרט-יה", אך למעשה מתכוונים ל"או-לי-גר-כיה".

  2. " … להפוך את ההקרבה שלהם למען המדינה לקרדום לחפור בו. …"
  + " … רק רצון ללכת מכות …"
  + " … יש כאן הנאה כזו – הנה גם אנחנו יכולים להשתולל, מין הנאה של שכרות אבל שוברה בצידה; בבוקר קמים ותוהים מה עשינו …"
  ———–
  אני מניחה שתמיד ניתן לייחס לכל המפגינים, לגבי כל נושא, כל מיני רווחים משניים. למעשה, גם לכל הפועלים בהתנדבות כלשהי, למרות שאינם מחויבים לעשות זאת.

  אשים בצד את המניעים הכלכלים. את המיעוט הקטן שמתפרנס ברווחה מזרם הכספים האדיר המושקע ביצירת כאוס במדינת ישראל.
  אתמקד במניעים פסיכולוגים – רגשיים.
  חשוב לקחת בחשבון את הגיל הממוצע הגבוה של המפגינים, ובעובדה שרבים מהם פנסיונרים שזמנם בידם. או לפחות מבוגרים שילדיהם הצעירים כבר עזבו מזמן את הבית.
  נדמה לי שרובם פחות נהנים מההזדמנות להשתולל וללכת מכות, אך הם מאוד נהנים מההזדמנות, הלא שכיחה, לחוש שהם עושים, לאמונתם, משהו מאוד חשוב. משהו שמוציא אותם משגרת "החיים הקטנים" שלהם. וגם מההזדמנות להיפגש במוקדי ההפגנות עם כל מיני מכרים מהעבר הרחוק שחושבים בדיוק כמותם.

  יותר מכך, לאחר שהתחילו להפגין כבר מאוד קשה להם לעצור. אלא אם הקואליציה הנוכחית תכריז על כניעה מוחלטת, ללא כל תנאי.
  אם ההפגנות ילכו וידעכו – המציאות עלולה להוכיח להם שלפחדיהם, ולנבואות השחורות שלהם, לא היה כל בסיס. מה שעלול לגרום להם להכיר בכך שטעו ו/או שהוטעו קשות. כלומר שהם הרבה הרבה פחות חכמים מכפי שהם רוצים להעריך את עצמם.
  אם, מאידך, הקואליציה תתפורר ו/או תכנע לכל דרישותיהם – הם יוכלו לספר לעצמם, לילדיהם, לנכדיהם ולניניהם שמעשיהם ואיומיהם הצילו את המדינה מאסון. כלומר, שהם גיבורים.
  קשה להתלבט בין האפשרות להאמין שהיית מטומטם לבין האפשרות להאמין שהיית גיבור. אחרי שהתחילו, כבר מאוד קשה להם לעצור.

  3. " … יש כאן כעס על החרדים אבל
  גם קנאה; גם אנחנו רוצים להשתמט, למה רק לחרדים מותר?
  אין כאן הרבה מחשבה על המחיר שהחרדים משלמים בבחירה … זה לא מצדיק את השתמטות הגורפת אבל זה
  גורם לתופעה החרדית להיות לא פשטנית כמו שהמוחים חושבים. …"
  ————–
  שאלת המחירים שגם החרדים משלמים, ומורכבות התופעה החרדית במאה ה 21, אינן באמת רלוונטיות לכל מי שחרד מגדילת המגזר החרדי. כמוני.
  גם לתפיסתי זו חרדה מאוד ריאלית. קשה לנבא טובות לעתיד המדינה, כאשר רבע / שליש / מחצית מאוכלוסייתה יהיו חרדים.

  ניתן להתייחס לעובדה שחובת השירות בצה'ל, על כל סכנותיו, חלה רק על חלק מהמגזרים – כגורם לקנאה. כלומר לרגש "לא יפה". אך גם לאמונה שיש כאן חוסר צדק משווע שחובה לתקנו. כלומר לתפיסה לגיטימית שאסור להתעלם ממנה, וחובה לכבד אותה.

  4. " … מי שמטיל ספק בשייכותו לארץ יגרום לילדיו לעזוב את הארץ. …"
  ———-
  לחרדתי, חלק ניכר מהשמאל -מרכז הישראלים כבר נגררו אחרי השמאל הקיצוני. הם כבר נסחפו למחוזות פוסט ציוניים, מתנגדי כל לאומיות שהיא, אולטרה – אינדיוידואליסטים, קוסמופוליטים או אפילו אוטו- אנטישמיים, המייחלים לחורבנה של המדינה (שעצם הקמתה היוה חטא בל יכופר).
  מצד שני, רובם גם חשים סוג מסוים של בושה או אשמה על אמונות אלו. עדין למונחים "משתמטים משירות צבאי" ו"יורדים מהארץ" נימה שלילית בעיניהם. ממש לא סיבה לגאווה.

  צעקות "קץ הציונות" בגל ההפגנות הנוכחיות, למעשה נותנים להם ולילדיהם את הלגיטימציה:
  – להשתמט משירות צבאי (ובוודאי שמשירות קרבי – מסוכן)
  – לרדת מהארץ לכל מקום בעולם בו יהיה להם יותר נוח לחיות.

  ***

  כיון שנבואות עלולות להגשים את עצמן – גם אני הופכת למפוחדת מגלי ההפגנות. ממש לא מהרפורמות במערכת המשפט, אלא מעוצמת השלהוב של המפגינים נגדה ומספרם.

  Liked by 1 person

 7. לייק למגיבים לפני.

  קמיליה,
  אני חושב שסיבות 4+5 הכי מבטאות את מחשבת השמאל הנוכחית.
  אני מודה לך על התובנה שלא חשבתי עליה לגבי שההפגנות נותנות לגיטימציה לציבור הזה לרדת מהארץ. חבל.

  עתידן,
  אני כל-כך מזדהה איתך לגבי התחושות של מי שתומך ברפורמה – שהוא צריך להיות בארון.
  אומרים שהציבור החרדי הוא צייתן למה שאומרים לו. זה גם מה שאני רואה סביבי במקום העבודה שלי.
  אבל אני דווקא אופטימי בגלל זה – הציבור הגדול שצריך להיות בארון במהלך השנה – יצביע שוב ושוב לימין.

  Liked by 2 אנשים

 8. הפתרון היחיד לקיום ישראל הוא בפדרליזציה\קנטוניזציה. כל מי שחושב אחרת שם את הראש שלו עמוק בחול. כל הזדמנות שהיא צריכה לשמש לקדם רעיונות פדרליים. אני לא חושב שבשלה העת למימוש מלא של החזון ברגע הזה, אבל אולי לפחות ניצני הרעיון נזרעים. תומכי הרפורמה מזכירים את קנדה לגבי פסקאות התגברות ומינוי שופטים. ובכן קנדה דוגמה פנטסטית כי היא המדינה הפדרלית ביותר בעולם. יותר שליש מגביית המסים הולך לתקציב של המחוזות, כמו קוויבק ואונטריו. זה בערך מה שישראל צריכה.

  אהבתי

 9. י.ד. כתב:
  " … יש כאן כעס על החרדים אבל
  גם קנאה; גם אנחנו רוצים להשתמט, למה רק לחרדים מותר?
  אין כאן הרבה מחשבה על המחיר שהחרדים משלמים בבחירה בעוני, בחיים לא נורמליים, בהתמסרות ללימוד דבר אחד ורק דבר אחד. זה לא מצדיק את השתמטות הגורפת אבל זה
  גורם לתופעה החרדית להיות לא פשטנית כמו שהמוחים חושבים. …"
  ____________
  התייחסות שונה להשתמטות החרדית משירות בצה'ל.
  טענה שסרבנות החרדית מבטלת את הבסיס המוסרי לטיעונים של נתניהו וממשלתו מול סרבנות הטייסים.

  איני מקבלת את טענת מאפיהו לגזרה שווה בין שני סוגי הסרבנויות הנ'ל. כפי שכתבתי בתגובתי לפוסט.

  מצד שני,גם ברור לי שלא ניתן להתייחס לנושא רק כביטוי לקנאה במשתמטים.
  https://mafyahu.wordpress.com/2023/03/06/%d7%94%d7%a1%d7%a8%d7%91%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%97%d7%a8%d7%93%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%91%d7%98%d7%9c%d7%aa-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%91%d7%a1%d7%99%d7%a1-%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%a1%d7%a8%d7%99-%d7%9c/

  אהבתי

 10. מעניין האם יתסכלו בשנים הקרובות על מתגייסים חשודים ב"סרבנות" בבואם להתמיין, כמו שהסתכלו על דתיים אחרי רצח רבין?
  אני יודע את התשובה. צביעות היא שם המשחק.

  אהבתי

 11. לכל מרד יש מחיר. צבא היבשה שילם את המחיר על המרד במלחמת לבנון הראשונה וחיל האוויר ישלם את המחיר של המרד הנוכחי.

  אהבתי

 12. קמילה, אני לא חסיד גדול של החרדיות כידוע לך אבל אני חושב שיש שם איזו נקודה אמיתית שצריך לשים עליה את האצבע. זה קשור לבטלנות היהודית הקלאסית שסופרי ההשכלה כל כך אהבו לשים לקלס, לירושלים ועוד.

  אהבתי

 13. י.ד,
  תוכל להרחיב? על איזה מרד במלחמת לבנון הראשונה (גבע הקצין?)
  ובעיקר, מה היה המחיר?

  אהבתי

 14. כן גבע אבל לא רק. גם הפשלה לנתק את כביש דמשק ביירות שאפשר לסורים לפוצץ את באשיר ג'ומייל לרסיסים ועוד. הייתה תחושה שהעובדה שהצבא הוא צבא העם והלוחמים הם שמאלנים אז הם יכולים לומר לממשלה שזו מלחמת ברירה ולשים מקלות בגלגלי המדיניות של הממשלה.
  המחיר המתמשך הוא חוסר אמון של הדרג המדיני בצבא וביכולת שלו להשיג הישגים צבאיים וכתוצאה מכך הימנעות מהשקעה בצבא היבשה וצמצומו.. למיטב זכורני אחד הסיבות שגרמו לרבין לקבל את אוסלו היה סירובי הפקודה באינתיפאדה הראשונה. כתוצאה מכך הפך צבא היבשה לפחות ופחות כשיר לעמוד במשימות שלו ונכנס למעגל קסמים שבו פחות משקיעים בו ולכן פחות סומכים עליו ולכן פחות בו משקיעים וכו'. הדבר היחיד שסומכים עליו זה לתפקד כצבא קולוניאלי בשטחים אבל זה לא חוכמה גדולה.

  מי שנהנה מן ההפקר היה חיל האוויר שנתפס כגוף מקצועי ולא פוליטי ולכן זכה להנות מהשקעה עודפת מתמשכת. תמהני אם זה ימשך לאורך זמן לאחר הסיפור הנוכחי.

  Liked by 2 אנשים

 15. לי.ד.
  כתבת:
  " … אני חושב שיש שם (בחרדיות) איזו נקודה אמיתית שצריך לשים עליה את האצבע. זה קשור לבטלנות היהודית הקלאסית שסופרי ההשכלה כל כך אהבו לשים לקלס, לירושלים ועוד."
  ———
  איני מבינה למה כוונתך.
  אשמח אם תואיל להסביר ולהרחיב.

  אהבתי

 16. במקרה התגלגל לידי עותק נייר של דה מרקר מתאריך 10.3.23
  אקליד את כותרות כתבת "השבוע" של גיא רולניק (עורך דה מרקר).

  בעיני ראייה (נוספת) שפניהם אינם לפשרה והשגת הסכמה לאומית אלא לקבלת כניעה מלאה, ללא כל תנאים, של המאיימים על שלטונם המוחלט.

  —————————-
  כותרת ראשית:
  פורום קוהלת מתקפל, ולנו אסור להתפשר עד שנגיע לניצחון
  כותרת משנה:
  התפקיד של המחאה החברתית ברור: להתנגד לכל פשרה. להתנגד כי היא תטמון את זרעי ניסיון ההפיכה הבא. להתנגד כי יזמי ההפיכה מתחילים להפנים שישראל אינה הונגריה או פולין, ואי אפשר לשנות את שיטת השלטון כאן כנגד רצונו של חלק כה גדול מהעם. להתנגד לכל פשרה כי אנחנו בדרך לניצחון.
  ————–

  אהבתי

 17. כותרת נוספת מדף השער של מוסף הארץ מה 3.3.23

  "מי שחושב שאחרי ההפיכה ישאר לו צבא מילואים, פשוט לא מבין איפה הוא חי" …

  איתי משיח והילו גלזר

  אהבתי

 18. אני אומר לך שהשנאה לביבי היא מחלת נפש. כאילו הדבר הזה את כל הצרות משליך על ביבי. זה כמו מנגנון ברברי אלילי מפעם. על פי מה ששמעתי זה בעיקר אהוד ברק ששונא חולנית את ביבי שאסף כספים, עשרות מליונים, ומארגן עם אנשי מקצוע את ההפגנות בצורה מקצועית לחלוטין. זוהי הפיכה משטרית.

  אהבתי

 19. יש משהו בביבי שמעורר הרבה מאד רגשות חיוביים ושליליים. זה חלק מהכוח שלו. העובדה שכל כך הרבה אנשים שונאים אותו מסמנת אותו כאדם חשוב וגורמת לכך שאנשים מתמידים להצביע לו. גם העיסוק המופרז במשפחה שלו מסמן את אותו דבר. מדובר באדם חשוב ולכן גם האנשים סביבו חשובים.
  מצחיק שהתקשורת מעולם לא מבינה את זה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s