גלות האשכנזים

הם עמדו בתור לקופה הראשית. הוא היה איש נמוך עם זקן קצר לבן וכיפה שחורה. אני כבר מורה 50 שנה הוא אמר. ראיתי כבר הכל. הדור של היום יותר גרוע מהדור הקודם. היום ההורים משמיצים את המורים לפני התלמידים. פעם התלמידים כיבדו את ההורים. היום ההורים אומרים לתלמידים עזוב אותו. הוא מורה גרוע. אל תתייחס. כך הם אומרים. אולי ההורים של היום היו התלמידים של פעם? הציע השני. הם יודעים עם מי יש להם עסק וכך הם מתנהגים. לא, לא השיב הנמוך. הם פשוט תלמידים גרועים היום. אתה ספרדי נכון? פתאום אמר הגבוה. נכון השיב הנמוך. קראת את מגילת קהלת? שאל הגבוה. קצת, פה ושם ענה הנמוך. אם היית קורא את מגילת קהלת כל שנה כמונו האשכנזים היית רואה מה שאומר קהלת "אל תאמר מה היה שהימים הראשנים היו טובים מאלה כי לא מחכמה שאלת על זה" (קהלת ז י). הנמוך סובב את הראש ופנה אל השלישי מתי כבר יבוא המשיח ויגאל אותנו מבין האשכנזים?

תגובה אחת בנושא “גלות האשכנזים

 1. כתבת: " …הדור של היום יותר גרוע מהדור הקודם. היום ההורים משמיצים את המורים לפני התלמידים. …. היום ההורים אומרים לתלמידים עזוב אותו. הוא מורה גרוע. …"
  ———-

  פרשנות חלופית:
  המורים של הדור הנוכחי גרועים, בקנה מידה אוביקטיבי, מהמורים שלימדו את הדור הקודם. זו לא רק תפיסה סוביקטיבית ומפוקפקת של דור ההורים הנוכחי.

  היו שתי מדרגות לירידה באיכות המורים:
  1. מעבר ממקצוע שאליו נמשכים בני שני המינים, למקצוע שרובו המכריע נשים. מכאן צמצום של כמחצית ממאגר הבחירה מבין המועמדים להוראה + נעשה קל יותר לפגוע במשכורת ובתנאי העבודה של "המשכורת השנייה" במשפחה (בהשוואה לפגיעה במשכורתו של "המפרנס הראשי"). הורדת השכר יוצרת מעגל קסמים שלילי שבו רק חסרות אלטרנטיבות תעסוקתיות חלופיות, רווחיות יותר, ממשיכות לפנות למקצוע זה.

  2. השלכות המהפכה הפמניסטית על מגוון המקצועות שהחברה תופסת כ"מתאימים לנשים".
  עד העשורים האחרונים היה מגוון די דל של מקצועות "צווארון וורוד" מסוג זה. מכאן שבעבר גם נשים מאוד אינטליגנטיות ואינטלקטואליות פנו לסמינר למורות וגננות (או שהוציאו תעודת הוראה לאחר תואר B.A, לרוב במדעי הרוח). יתרון המקצוע, החופשות הארוכות, הדגיש את התאמתו לנשים שייעודן הנתפס העיקרי בחיים היה גידול ילדים.
  כיום נשים שכאלו אפילו לא ישקלו את האפשרות להפוך למורות. גם הייעוד של גידול ילדים איבד, עבור רוב הנשים, משהו מחשיבותו ומזוהרו.

  מצד שני, הטרוניה " … מתי כבר יבוא המשיח ויגאל אותנו מבין האשכנזים …" – לא איבדה את תקפותה.
  האשכנזים הם אלו שייבאו את שיפור זכויות הנשים, ואח'כ גם את המהפכה הפמניסטית, ממדינות המערב לארץ ישראל. ולמעשה כפו גישות אלו גם על העולים מהמדינות המוסלמיות, שמצב הנשים בהן היה ונותר בכי מר.
  לפיכך האשכנזים הם אלו שאמורים להיתפס כאחראיים להשלכות המהפכה הפמניסטית. כולל להשלכות הלא נעימות שלה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s