סבתא יונה מנס ציונה/דתיה בן דור

לסבתא יונה מנס ציונה יש חמישה נכדים
הנכד זיו גר בתל אביב
הנכד חיים גר בירושליים
הנכדה רימונה גרה בדימונה
הנכדה הדסה גרה בסאסא
והנכד אלון גר באשקלון

כל השבוע נוסעת סבתא יונה לטייל ברחבי ישראל
וביום שישי סבתא יונה אינה נוסעת לשום מקום
ביום שישי כל הנכדים נוסעים לנס ציונה
לבקר את סבתא יונה

הנכד זיו בא מתל אביב
הנכד חיים בא מירושליים
הנכדה רימונה באה מדימונה
הנכדה הדסה באה מסאסא
והנכד אלון בא מאשקלון

וכלם נשארים אצל סבתא יונה עד מוצאי שבת.
וביום ראשון שוב מתחיל לסבתא שבוע נחמד, ביום ראשון היא נוסעת לתל אביב…………

השיר הלולאתי הזה חביב מאד על הילדים (פעם חזרתי על הלולאה 10 פעמים).

יש שתי נקודות בשיר שכדאי לשים לב. הראשון השם סבתא יונה שכבר איננו נפוץ כל כך (במקור דרך אגב יונה היה שם של זכרים ולא של נקבות).

הנקודה השניה שהיה ברור לשיר שאם באים לסבתא ביום שישי אז נשארים עד מוצאי שבת.

25 תגובות בנושא “סבתא יונה מנס ציונה/דתיה בן דור

 1. האסוציאציה שלי היא לשיר המחזורי, ולכאורה האינסופי, של מחנות הקיץ בתנועות הנוער:

  "ביום ראשון תפוחי אדמה,
  ביום שני תפוחי אדמה,
  ביום שלישי תפוחי אדמה,
  ביום רביעי תפוחי אדמה,
  ביום חמישי תפוחי אדמה,
  ביום שישי תפוחי אדמה,
  וביום שבת הפתעה: שתי מנות תפוחי אדמה.
  ביום ראשון תפוחי אדמה,
  ביום שני תפוחי אדמה,
  ביום שלישי … …,
  ביום …. …. ….,
  ועוד ועוד ועוד.

  (מותר היה לגוון את ה"הפתעה" של יום שבת. לא רק שתי מנות של תפוחי אדמה אלא גם:
  – לפתן תפוחי אדמה או
  – מלח עם תפוחי אדמה או
  – מותר להריח תפוחי אדמה או
  – חצי מנה תפוחי אדמה או
  -חול עם תפוחי אדמה
  וכו').

  מה שיכול להוכיח:
  1. ששיר ילדים על סבתא יונה הרבה יותר עשיר ומתוחכם משיר של בני נוער הרבה יותר בוגרים מהם
  2. שאפילו בתנועות נוער חילוניות מכירים בכך שיום השבת אמור להיות שונה במשהו משאר ימי החול.

  Liked by 1 person

 2. פריט טריויה שבו נזכרתי:

  שמו של יונה הנביא (להבדיל משם הציפור המסמלת בימינו שלום) מתקשר לשמות המשפחה "טאוב" ו"קולומבוס".

  שני שמות שהיה די קשה לשער שקיים איזשהו קשר ביניהם. או שקיים קשר בין כל אחד מהם לבין איזשהו נביא תנ'כי שנבלע ע'י לויתן ונשאר בחיים.

  Liked by 1 person

 3. והנה קיבלנו סיפור לשבת, פקודה בלתי חוקית בעליל. ונחזור לנושא החביב משבוע שעבר, האם הפרופסור הינשופי מבין שהוא משוחד בעליל? מה שקיבלנו זו ואריציה נוספת של כפר קאסם. מה שהרוזן ממונטה קריסטו עושה פה הוא מתקרב יותר לביתנו. אתם שניכם מבדילים בין היפנים של מיג'י לבין שמאלה ממר"ץ אז הוא מתקרב אלינו לרזולוציה טובה יותר.
  והפעם התואר רוזן הולם היות והוא מדבר מלמעלה רבוי בשחצנות שמלאנית אל העמך הטיפש, מסביר לילדים מפגרים.
  דני אורבך כבר דן כמה וכמה פעמים במשפט קאסם, והתווכחתי אתו על הנושא אבל הוא טען שקרא את הניירת והוא קיצוני. הוא מאשים את ישכה שדמי (הפעם הוא נמנע מלהזכיר את שמו היות והוא נפטר לאחרונה). אבל אני דיברתי אם ישכה שדמי לא פעם על הנושא באופן אישי, קראתי ניירת שהוא נתן לי וברור לי שאורבך מטעה. אורבך חייב לעשות הר מעכבר ולהציג את הדברים כדי שיהיה סיפור. וכשהוא עושה זאת הוא מסלף, אבל הוא מאמין בדבריו היות והוא שמאלני. ממש כפי שהפרוגרסיבים בארה"ב מאמינים בשטויות שלהם, ממש כפי שמרץ שלנו מתומרץ על ידי חוסר מציאות. אז איך אתה יכול להאמין לאיזו מילה שיוצאת מפיו כשאתה יודע שהיא עברה דרך פריזמה שמסננת את התדירויות שלא נוחות לו? אולי כדאי לצרף את זה לרשימה שמתפתחת פה 2. לא להאמין לאף אחד 1. לא לתת עצות לאף אחד. אפשר לשלב את שניהם למשפט החביב על זיני השכל של הבורסה לניירות ערך: תעשה את הדיו דליג'נס שלך לבד

  אהבתי

 4. אבקש קצת רצינות

  העימות האחרון בעזה, טען יוסוף, היה חלק מתחבולה פוליטית שרקחו ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ במסגרת קמפיין הבחירות שלהם, וכי תנועת הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (להלן, הגא"פ) נגררה למערכה בה ישראל קבעה את כללי העימות והנחיתה על התנועה מכה ניצחת.
  "אין דבר שמונע מהישראלי לירות בפלסטינים מתי שיחפוץ ובאופן שבו יחפוץ. זה כבר הפך למנהג במהלך עונת הקמפיינים של הבחירות [בישראל] להתגרות בפלסטינים, כדי לגרור אותם לעימות צבאי. [מדובר] בהשקעה פוליטית מצד מי שנמצאים בחוגי השלטון [ובמוקדי] קבלת ההחלטות בישראל. זו גם תחרות [בין המתמודדים בבחירות] על הפרחת סיסמאות מופרזות ואיומים ביטחוניים המגיעה בסוף אל שדה הקרב, ומהווה מדד לבחינת יכולותיו של מועמד זה או אחר לשמור על הביטחון – נושא שהוא גורם המכריע בדרך כלל [בבחירה] בין המתמודדים החשובים ביותר בימין ובימין הקיצוני להנהגת השלטון והפוליטיקה בישראל…

  אם נתבונן בעימות הצבאי האחרון בין צבא הכיבוש הישראלי לתנועת הגא"פ ברצועת עזה – שאת הזירה שלו הכינו יאיר לפיד, ובני גנץ – יתברר לנו שהמתיחות [טרם העימות] נבעה מהונאה והתגרות [ישראלית] בתנועת הגא"פ באמצעות מעצרו והשפלתו של השייח' בסאם אל-סעדי [בכיר בתנועה מהגדה המערבית]. זו הייתה תחבולה שרקחו מי שחומדים את ראשות הממשלה בבחירות בנובמבר, קרי: יאיר [לפיד] ו[בני] גנץ…

  מה שנצרב כיום בתודעת הבוחר הישראלי הוא שלפיד וגנץ הצליחו להגיע למפקדים מהשורה הראשונה של פלוגות אל-קודס של הגא"פ בעזה ולמחוק את קיומם. [הישג זה] יצטרף לרזומה של לפיד וגנץ, והם ייחשבו לאנשי השעה. ייתכן והם אף יהיו לאופציה הפוליטית המועדפת [של הבוחר הישראלי] כהנהגה בטוחה ויציבה עבור ישראל בעוד שלושה חודשים מעכשיו.

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?5664

  Liked by 2 אנשים

 5. סבתא יסמין מפאלסטין:

  301 העולם הערבי, [13/8/2022 6:35 PM]

  ‏ממצאים מרכזיים ממחקר חדש של הלמ"ס ברשות הפלסטינית לגבי הדור הצעיר באיו"ש ובעזה:

  1. 22% מהפלסטינים הם בני 29-18 (1.7 מיליון איש).

  2. 18% מהצעירים בפלח גיל זה הם בעלי תואר ראשון ומעלה (23% מהנשים,13% מהגברים).

  3. 66% אבטלה בקרב נשים בנות 18-29 ו-33% בקרב הגברים. 53% מהצעירים ‏שלהם השכלה האקדמית מובטלים.

  4. 41% מהצעירים באיו"ש ו64% מאלה בעזה לא לומדים ולא עובדים (66% בקרב הנשים, 34% בקרב הגברים).

  5. 31% מהצעירים מעשנים: 43% בגדה, 13% בעזה; 54% מהגברים, 7% מהנשים.

  6. 95% משתמשים בקביעות באינטרנט.

  7. 63% מביעים שביעות רצון מהחיים: 72% בגדה, 46% בעזה.

  קרדיט: חבר 301 בווטסאפ – ד"ר מיכאל מילשטיין

  Liked by 1 person

 6. הכל דיבורים,
  אני לא מכיר את הדין ודברים הקודמים שלך ושלו אבל הבעיה העקרונית של פקודה בלתי חוקית היא אמיתית. אני זוכר איך סיימתי את הספר "המרד על הקיין" בהלם כאשר לאחר שספר שלם הוקדש להשחיר את דמותו של הקפיטן המודח מסתבר בעצם שלא הייתה שום סיבה להדיח אותו. הפרקליט זיכה אותם אבל האמת היא שהם היו אשמים.
  הבעיה העקרונית היא זו – האם ניתן לדרוש מחייל לציית ולא לציית בו זמנית לפקודות? כל חייל נדרש לציית לפקודות באשר הוא חייל. אבל לפעמים עצם הציות לפקודות הוא מוטעה. או בניסוח של הגמרא "ביטולה הוא קיומה" או "עת לעשות לה' הפרו תורתך" (משפט המתפרש בגמרא בשני הכיוונים א. היות והפרו תורתך אז זה עת לעשות לה', ב. עת לעשות לה' ולכן חייבים להפר את תורתך).
  יכול להיות שאורבך לוקח זאת למקום פרוגרסיבי אבל הבעיה היא אמתית גם בלי להיות פרוגרסיבי.

  אהבתי

 7. שם נוסף שחשבתי עליו שהתהפך עם השנים הוא נטע שבמקור באשכנז היה של זכרים וכיום הוא מזוהה יותר עם נקבות.

  אהבתי

 8. יש משהו בהצעה של קמיליה שאם כבר לתת אישורי כניסה לערבים מהרצועה אז עדיף שאישורי הכניסה יהיו לנשים בלבד ולא לגברים.

  אהבתי

 9. הערבים מהרצועה נכנסים לעבוד, מה יכולות הנשים לעשות?

  לגבי המרד על הקין, הקברניט לא תפקד בזמן הסערה וסיכן את הספינה. באופיו הציגו אותו בספר כלא ראוי לפקד, לא מציאותי. המורד שלקח את הפיקוד היה איש מקצוע מוכשר יותר והציל את הספינה. זו היתה המציאות. לגבי החלטת בית המשפט, גם בספר וגם בחיים, בית משפט זה לא המקום בו אתה מקבל צדק, ואם אתה לא מודע לכך כנראה לא היית בבתי משפט. זה לא טלויזיה.

  בית משפט זה מקום של ערב רב של שופטים ופרקליטים שקרנים שמתבוננים עליך ועלי כמו פרימיטיבים. הם אצולה, אתה אדיוט טרדן.
  ממש כמו שמספרים עליהם קודם הם התחילו בקטן עכשיו הם רוצים לשלוט על המדינה.

  איך זה שהבוחר הישראל לא רואה את הסיפור שגריזלדה הציגה פה? שסתם סיבנו אותו? כי הציבור ברובו אידיוט, אחרת אני לא מבין
  איך קיימות מפלגות בהנהגת אנשים חסרי כשרון כמו גנץ, איזנקוט, סער לפיד…שליש חברי הכנסת.

  דני אורבך בדומה לפרקליטות, מתעלם מהראיות שלא נוחות לו כשהוא כותב הסטוריה או מפרש אותן כמו שהוא רואה. לא שונה מתמריץ, לא שונה מעתוני בעל דעה פוליטית, לא שונה מכל קטן ועד גדול בפוליטיקה.
  לא תמיד פקודות לא חוקיות בעליל ברורות בתמונה הכללית ובמלחמה נוהגים כמו במלחמה. אם יהרסו את בתי הורי המחבלים אז ימותו פחות ישראלים אבל בית המשפט אומר שזה לא חוקי. אם יאנסו את האמהות של המחבלים, אותו כנ"ל. אם יהרסו את ישובי הבדויים ויזרקו אותם מעבר לירדן לטווח ארוך ינצלו חיינו, לבית המשפט יש אינטרס שההחלטה תעשה אצלו, הוא וחבריו עושים כסף דמי טירחה…האם כל אלו פקודות לא חוקיות בעליל? בכפר קאסם השופט קנס את הסגן אלוף על בזיון בית המשפט כי הוא אמר לו: כשאתה למדת משפטים בארה"ב אני נלחמתי במלחמות ישראל וזו המציאות. בשטח דברים נראים אחרת. לפעמים טרור הוא כלי במלחמה וכלי יעיל. לפעמים אם תרביץ לזה שהטריד אותך תחסוך הרבה כאב ראש, יש כאלו שלא מבינים אחרת. מכיון שאורבך פרוגרסיבי תחת רשימת הפקודות לא חוקיות בעליל שלו הוא מתנגד לצעדים שיחסכו חיים של ישראלים אבל בשבילו דם של יהודי וערבי חד הוא. ראית פעם את אורבך? תראה אותו, תחפש סרטים עליו מהרצאות בהארברד, הוא אקדמאי נפוח, גיק. תתרשם ממנו כשהוא מדבר יצא לך על האוויר ממנו. אני כבר מכיר אותו שנים רבות וחכם הוא לא. אני חושב שזה שהוא הצביע לרע"ם כבר צריך להעלות אצלך תהיות לגבי השפיות שלו.

  אהבתי

 10. אלוהים הורה לישראלים, אתם נכנסים לארץ ישראל תחסלו את כולם, תירשו אותה. הם לא עשו את זה, הם חשבו שזו פקודה לא חוקית בעליל, ושילמו יקר בשל הטעות.

  אהבתי

 11. לטרור יש מחיר ולהתנהגות ברברית יש מחיר. אני לא חסיד גדול של בית המשפט אבל גם אם בית המשפט היה חסר מעמד בשטחים הצבא היה אוכף את הפקודות על חיילים ומונע את ההצעות שהצעת.

  אהבתי

 12. י.ד. אתה מכיר את סיפור החטיפה של ילדי תימן? המדינה מתחלקת כמו ימין ושמאל לכאלו שמאמינים בחטיפה וכאלו שלא מאמינים. כמובן שי שבאמצע וכאלו שלא מתענינים, אבל הכוונה שלי לומר הוא שלא משנה איזה הוכחות חד שמעיות תתן, לא תשכנע אף צד. העובדות לא משחקות תפקיד. קיים האתר של אבשלום ב"ץ וקיים האתר של א.א קונספירציות, ונונה גולדברג ועוד אחת שזרח שמה מפרחוני, אם תקרא אתה אמור להשתכנע, יש תשובה חותכת לכל שאלה. ובכל זאת כמו כל קונספירציה היא חוזרת בגלים. עמותות ועורכי דין נוכלים ועסקנים חיים כמו עלוקות מוצצי דם מהנושא וכבר הגיענו למצב שבו המדינה מציעה תמורה כספית לכל מי שקשור בנושא רק בשל עוגמת הנפש. אם תקרא את הכתוב באתרי העמותות ואצל הכתבים הבוכים על העוול שנעשה, הם מתעלמים לחלוטין
  מההוכחות. מה בדיוק קורה במוח של בני האדם?

  ואם אתה רוצה עוד דוגמה תקרא קצת על נחום שחף, עוד מקרה פרטי שמעלה את השאלה האם יש בעייה גנטית שמשפיעה על הנפש?

  https://www.haokets.org/2018/04/25/%D7%90%D7%9D-%D7%97%D7%A9%D7%93%D7%AA%D7%9D-%D7%9C%D7%A8%D7%92%D7%A2-%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%A4%D7%99-%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%A2%D7%9C%D7%9E%D7%95/?fbclid=IwAR1zMUmLhstNk3ZKr2NzwPbrWlBamYz6XbweTDBYHzufsmDzdaJXaXFjwWk

  Liked by 1 person

 13. אדם גולד:
  אגב, שיהיה ברור, הכלל רלבנטי (אולי) ל'ממלכתיות' החלולה של שקד ויועז הנדל. ממלכתיות שלכאורה שמה כיעד מטרות 'ימניות' – בטחון אישי, התיישבות, תיקון מערכת המשפט, הגירה) –
  אבל בפועל לא מאפשרת קואליציה וארגז כלים שיאפשרו (ולו, בסבירות כלשהי, בעוצמה כלשהי) להגיע לאותם יעדים.

  במקרה הזה יש לנו ימין ממלכתי חלול.
  (ויועז הנדל הוא כנראה הדוגמא הקלאסית)

  אבל זה לא המקרה של גנץ ושות'.
  שם, יש מולנו מפלגת שמאל ביי דיפינישן.

  שוב, לא תאורטי מול פרקטי,
  אלא מפלגת שמאל לכל דבר. כלכלית, מדינית וקואליציונית:
  * בעד מדינה פלסטינית
  * נגד תיקון מערכת המשפט
  * בעד חבירה לתומכי טרור (מוואליד טאהא ועד הישענות פרקטית על המשותפת)
  * נגד רפורמות נדרשות בפרקליטות והצבת איזונים ובלמים מול הכח האדיר של היועמ"ש
  * נגד שוק חופשי ותחרותיות (חקלאות, מיכאל ביטון)
  * בעד פנסיות תקציביות, הסתדרות (זוכרים את ניסנקורן?) ומגזר ציבורי מאובן

  ולכן הטמטום בשמאל ובתקשורת הוא לא באג אלא פיצ'ר.
  רק בחברה עם שיח מטומטם חלול ורדוד –
  ציבור רחב עם עמדות ימניות יכול להעניק את קולו למפלגת שמאל דה פקטו ודה יורה בגלל 'רק לא ביבי' או על בסיס סיסמאות חלולות של ממלכתיות.

  אהבתי

 14. הפשיטה על האחוזה של טראמפ היא ארוע ללא תקדים. נשיאים תמיד לוקחים אתם ניירת לצורך הקמת ספרית נשיא ומקובל לדון עם הארכיב הלאומי על הניירת שנלקחה. לא ממש סביר שכל פיסת נייר אישית של הנשיא תשאר. ההאשמות נגד טראמפ על לכאורה ריגול והפשיטה עצמה נועדה להשפיל אותו. לנשיאים אחרים זה לא נעשה אבל הוא לא ממש היה נשיא, הוא היה טעות, זה המסר שמנסים להעביר. וזה מביא אותי לבנט. בנט היה פלוק, תקלה, טעות הרסנית שלא צריכה היתה לקרות. ממש כפי שהפרקליטות הפכה שחצנית ובטוחה בכוחה, גם הפוליטיקאים שלנו הפכו הפגנטיים באגואיסטיות שלהם, נמאס להם לחכות שביבי ילך, לא אכפת להם מהאינטרסים הלאומיים אלא רק מהאינטרסים האישיים. אבל במקום שהמצביעים יהיו מודעים לכך, יכו על חטא וינסו לחפש מה הסיבות, מה הגורם ולתקן, מתעלמים מכך.

  אהבתי

 15. ועל הפוסט האחרון בעניין ההבחנה בין יהודים אנטי ציונים ליהודים ציוניים אין לי הרבה מה להוסיף. סך הכל צודק.

  אהבתי

 16. בזכות פתיחת שנת הלימודים, נזכרתי בשיר המעגלי שלמדתי בכיתה א' או ב'
  (ועד היום מסייע לי לזכור את הסדר הנכון של החודשים העבריים)

  ______________________

  בתשרי נתן הדקל
  פרי שחום נחמד
  בחשוון ירד יורה
  ועל גגי רקד

  בכסלו נרקיס הופיע
  בטבת ברד
  ובשבט חמה הפציעה
  ליום אחד.

  באדר עלה ניחוח
  מן הפרדסים
  בניסן הונפו בכוח
  כל החרמשים

  באייר הכל צמח
  בסיוון הבכיר
  בתמוז ואב שמחנו
  אחר קציר

  תשרי, חשוון, כסלו, טבת
  חלפו, חלפו ביעף
  גם שבט, אדר, ניסן, אייר,
  סיוון, תמוז ואב

  ובבוא אלול אלינו
  ריח סתיו עלה
  והתחלנו את שירנו
  מהתחלה.

  אהבתי

 17. אני עד גיל 20 ויותר חייתי בעיקר על פי לוח שנה עברי. אחרי זה לימודים אקדמיים ושוק העבודה עשו את שלהם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s