האם נתניהו יכול להגיע ל61 חברי כנסת?

בכנסת האחרונה היו לנתניהו 52 מנדטים ובצירוף ימינה 59 מנדטים. זה לא הספיק. 4 מערכות בחירות לא הספיקו לתת לנתניהו 61 חברי כנסת. כדי שנתניהו יקבל 61 חברי כנסת, 7 מנדטים של ימינה ועוד 2 של גדעון סער צריכים לעבור אליו. בלי זה יאיר לפיד ימשיך להיות ראש הממשלה שלנו.

יש עוד שני דרכים שבהם הוא יקבל 61 חברי כנסת. או שתהיה ירידה באחוז ההצבעה הערבי (מה שלדעתי לא יקרה כי עם האוכל בא התיאבון). או שתהיה עליה באחוז ההצבעה היהודי. פגשתי כמה אנשים שהחליטו בזמנו לא להצביע. הנימוקים נטו להיות בסגנון של "כולם אותו דבר", "כולם מושחתים" וכדומה. ועם זאת עליית המחירים ומשבר כלכלי אולי יביאו את האנשים לצאת מהבית להצביע וכך לתת לנתניהו 61 מנדטים.

ואולי אותם אנשים צודקים? האם יש הבדל אמיתי במקרו בין ההתנהלות של נתניהו להתנהלות של יריביו?

57 תגובות בנושא “האם נתניהו יכול להגיע ל61 חברי כנסת?

 1. הכוונה שלי לומר היתה, היתה שקצת שחצנות בחיים זו תכונה מועילה. מכיון שאת מתבוננת סביבך בימים אלו על אנשים אחרים ושואלת את עצמך על סיבות התנהגותם, שימי לב, שאנשים שחצנים אולי דוחים אבל משיגים יותר. אז אולי עדיף שהילדים שלך יהיו שחצנים עם כל החסרונות של זה+ההישגים מאשר צנועים עם החסרונות של זה.

  אהבתי

 2. בניגוד לטענת רותם, אנשים משתנים מבחירה. אם קמיליה מרגישה שנוצרים הבדלים רעיוניים בינה לבין הקרובים אליה משמעותו שהיא רואה דברים אחרת, היא אומרת שהיא מרגישה שהדיונים עם אנשים שונים נותנים לה רעיונות חדשים. זה פרק בחיים. הרבה יותר קל לפגוש ולהפתח לאנשים ורעיונות חדשים דרך שיחות אינטרנט.

  "התקוות שלי הן שאנשים יבינו שאין פער בין המציאות שהם חווים והמציאות שאני חווה וכי השאלות נכונות לכולם בלי קשר לזהותם האישית"

  מפתיע עד כמה שבני אדם דומים אחד לשני בסופו של דבר.

  Liked by 1 person

 3. הפכתי והפכתי במכמני האינטרנט וטרם מצאתי מדוע שונאים את נתניהו.

  כתב 'הארץ' גדעון לוי התארח השבוע במסיבת יום ההולדת של שרה נתניהו, וכתב על כך טור בעיתונו, בו תהה על ההבדל בין היחס לבנימין נתניהו ואשתו בתקשורת ובמערכת הפוליטית, מול מה שראה בעיניו.

  22
  "היא והוא היו באותו ערב כמעט ההיפך המוחלט ממה שמספרים על אודותיהם, ההיפך ממה שחושבים עליהם. אין כמעט דבר שנאמר עליהם מצד מבקריהם חדורי התיעוב, שלא התגלה באותו ערב כהיפוך התמונה שנגלתה לכמה שעות" הוא הוסיף.

  בהמשך מתאר לוי כיצד נתניהו מדבר אנגלית פחות טוב ממה שחושבים, ושרה נתניהו לא נגעה באלכוהול, למרות הסיפורים עליה. הוא חד למרות הדמות העייפה שראינו בהצבעות על התקציב, היא הייתה אישה רכה.
  *******
  https://www.inn.co.il/news/497782

  אנשי השמאל לא שונאים את נתניהו, הם מתעבים אותו. מדובר בפרדוקס בלתי פתור. אנשי הימין האידאולוגי צברו די סיבות טובות מדוע לא לחבב את הנתניהוז.

  ******
  https://www.makorrishon.co.il/opinion/261017/

  אני זוכר היטב את הדיבורים נגד רבין בתקופה שלפני הרצח. הדברים שנאמרים היום נגד נתניהו גרועים בהרבה
  האם שונאים את נתניהו בגלל השחיתות שלו? לראשי ממשלה אחרים סלחו על מעשים חמורים יותר. לוי אשכול מכר את דירתו הפרטית למשרד האוצר, שבראשו עמד. ההיסטוריון פרופ' יוסי גולדשטיין אמר ל"הארץ" דברים קשים מאוד על הנהנתנות של רבין ופרס. את הפרשות של שרון וברק אנחנו זוכרים היטב. אפילו בן־גוריון הגדול, שוודאי לא היה נהנתן, קנה בכל ביקור בחו"ל עשרות ספרים נדירים ויקרים לספרייתו הפרטית, והשאיר לעוזריו לשלם את החשבון מכספי המדינה. הוא גם שלח את השב"כ לצותת ליריביו הפוליטיים. חטאי אחרים אינם מטהרים את חטאיו של נתניהו, אם אכן היו כאלו. אך מי שמכיר את ההיסטוריה ירים גבה כשישמע משונאי נתניהו, המעריצים את פרס ובן־גוריון, שרק טוהר המידות מטריד אותם.

  יש לי ידידים רבנים שמדברים על נתניהו כאילו היה אחאב הרשע בכרם נבות. אבל בניגוד למקרה של אחאב ואיזבל, נתניהו לא רצח אף אחד. מי שיש לו ביד פטיש, כל בעיה נראית לו כמו מסמר; ומי שיש לו ביד תנ"ך, כל סיגר נראה לו כמו כרם נבות. אך כפי שאמר פעם פרויד, לפעמים סיגר הוא רק סיגר. ההאשמות נגד נתניהו מזכירות יותר את המתנות שקיבל שלמה ממלכת שבא. אף נביא לא זעם בגללן.

  אז למה שונאים כל כך את ביבי? קודם כול, משום שהוא ראש ממשלה ימני מצליח. אבל מעבר לזה, נדמה שאנשי השמאל שונאים אותו משום שהוא היה אמור להיות אחד מהם. נתניהו הוא אשכנזי עשיר מרחביה, עם אנגלית מצוחצחת, קשרים בינלאומיים ורהיטות תקשורתית. בעולם הסטיגמות הישראלי זה אינו הפרופיל הסוציולוגי של הליכודניק הממוצע, אלא של מצביע מרצ. ביבי היה אמור להיות אחד משלהם, והם לא סולחים לו על זה.
  ********

  Liked by 2 אנשים

 4. בהמשך לשאלת אחיתפל הגולני מדוע *השמאל* כל כך מתעב את נתניהו – העתקתי קטע של איתמר סג'ל ממדור דעות בערוץ 7 (שאחיתפל הוא זה שהביא את הקישור אליו).
  הקטע הקרוב ביותר לעמדתי על הנושא.
  ———————-

  " … למה למען השם שונאים אותו?

  אין כל מנוס מן המסקנה המתבקשת שהשמאל כל כך שונא את ביבי לא מפאת חולשתו אלא דווקא בשל עוצמתו. ….
  אנשי השמאל לא שונאים את נתניהו, הם מתעבים אותו. מדובר בפרדוקס בלתי פתור. התעלומה הטורדת את מנוחתי היא התיעוב שאליו זוכה נתניהו מצד שמאל, תיעוב שהולך וגדל ביחס הפוך לכל הגיון. נתניהו שהפך את ישראל למעצמה כלכלית, חיזק את מעמדה הכלכלי והמדעי של ישראל ופתח את שעריה למדינות רבות בעולם כולל מדינות ערביות, ובקיצור, חלומו הרטוב של כל שמאלני מצוי, זוכה לקיתונות של תיעוב ארסי ההולך וגדל ככל שחוצים את קו הצפון הישן של תל אביב בואכה רמת אביב והרצליה.

  אז נכון, ביבי לא מימש את חזון אחרית הימים הציוני של השמאל הפוסט לאומי, הלא הוא הקמת מדינה פלסטינית, אבל הוא בהחלט הכיר בתחילת דרכו בחזון השמאל של שתי מדינות לשתי עמים, הקפיא את הבנייה לעשרה חודשים, ולא בדיוק, איך לומר בלשון יפה, טיפל בהשתלטות הערבית על שטחי יהודה ושומרון.

  כל בר דעת מבין שהשנאה התהומית הזו לא נובעת מכמה סיגרים ושמפניות, ובטח לא מהניסיונות לשנות כמה כתבות באתר וואלה. כל בר דעת מבין שהשנאה הזו גם לא נובעת מתכונתו האלמותית שלא לעמוד בהבטחותיו. הם מספרים שהם שונאים אותו כי לדבריהם הוא שיסע ופילג, תקף והשמיץ. אני לא קונה את זה, מצטער.

  אין כל מנוס מן המסקנה המתבקשת שהשמאל כל כך שונא את ביבי לא מפאת חולשתו אלא דוקא בשל עוצמתו. אפשר לומר הרבה על ביבי, אבל דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו – נתניהו הרים את קרן ישראל, לא פחות, זה האיש. נתניהו קיבל מדינה שבמשחק הבינלאומי הייתה דרג ג', שחקן מחליף בקצה הספסל, והחזיר אותה כמדינה גאה, מדינה חשובה בעולם בעלת כלכלה עוצמתית, עוצמה של כלכלה, יזמות, חדשנות וביטחון. נתניהו שידר עוצמה מדינית וביטחון עצמי בנאומיו באו"ם, בפגישותיו התכופות עם נשיאי המעצמות ובחתירה הבלתי מתפשרת נגד איראן כנגד כיוון הזרם של העולם כולו. נתניהו הרגיל את העולם שאפשר לומר גם לא, שליהודים יש עמדה משל עצמם, שהם לא יתנו יותר שלא יספרו אותם.

  בנימין נתניהו הזניק למעלה את המניה החשובה ביותר שיש לנו כעם, המנייה של כבוד ישראל ומדינת ישראל, עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב, וזהו רבותי חטא חמור דיו עבור השמאל הפרוגרסיבי שפתח במלחמת חורמה נגד כל מה שמייצג ה'ביביזם' – דבקות קנאית בישראליות, במסורת, בגאווה היהודית, בדגל ובסמל. זהו ציר אחד בוהק שמחבר בין השמאל בארה"ב, באירופה וברחובותיה של תל אביב. העמידה הגאה של נתניהו היא מכת מוות עבור אנשי השמאל הנייד, שכל ביטוי לאומי גאה מרגיז אותם, וביטוי של לאומנות יהודית גאה מוציא אותה מכליה לחלוטין.

  הדת הניידת רואה את נתניהו כאשם המרכזי בכשלונה לשכוח ולהשכיח את זהותה. בעמידתו הגאה כשליח ישראל היהודית נתניהו הנחית מכה אנושה על הרצון שלהם להיות מדינה נורמלית, רגילה, כמו כולם, להפסיק להרגיש מיוחדים, להשיל מעליהם את העול שמונח על כתפיהם בעצם היותם יהודים. …"
  ——————————————-
  ########################

  חשוב בעיני להוסיף שהצלחות נתניהו חושפים ברבים את כשלונות מחנה השמאל ואת מגבלותיו.

  א. השמאל הישראלי (עדין???) לא הפיק את הלקחים מכשלון הסכמי אוסלו / מהתנפצות חזון השלום / מקריסת האוטופיה של המזרח התיכון האירופי החדש.
  ההימנעות מהפקת לקחים מעמיקה הובילה אותו לייחס את אשמה בכישלון לכל מיני טעויות טקטיות (כמו הבחירה דווקא בעראפת, או ההימנעות מלפעול במהירות הנדרשת). וכמובן גם הרצח של רבין.
  מה שמאפשר להפוך את הימין / הליכוד / נתניהו למי שגם רצח וגם ירש.
  פשע שאין עליו כפרה.

  ב. השמאל הישראלי לא מסוגל להתמודד עם חוסר יכולתו לשחזר את השגיו בעשורים הראשונים של המדינה (להציג חזון מושך + נבחרת מנהיגים אטרקטיביים, ולנצח ברוב משמעותי גדול בבחירות).
  כמו כולם, גם לשמאל קשה לשנות את עצמו.
  קל יותר לשמאל לאחוז בתפיסה המיסטית שנתניהו מצליח, בדרך מכושפת כלשהי, להפנט את ההמונים המטומטמים והנבערים, ולכשף אותם להצביע עבורו. למרות (שלתפיסתם) אותם המונים רק ניזוקים מהבחירה בליכוד במקום בהם. (לתפיסתם מצביעי הליכוד מתנהגים כ"נשים מוכות החוזרות שוב ושוב לבעל המכה").

  כיון שהם מבצעים דמוניזציה לנתניהו, ומציירים אותו כנציג כוחות האופל עלי אדמות – כשלונם הופך למובן יותר ומוצדק יותר.
  נותר להם רק להסביר כיצד המוני מצביעי הליכוד אינם מבחינים שיש לנתניהו שתי קרנים, זנב ולשון נחש מפוצלת. הם מצאו לכך הסבר פשוט: הם לא קולטים את המציאות כיון שהם "ביביסטים" נבערים ומכושפים.
  (יש כאן שיווי משקל – ככל שהדמוניזציה של נתניהו חריפה יותר כך ההקטנה של אוהדיו והכפשתם חייבת להיות עוצמתית יותר)

  כידוע לכל – גאווה פגועה מהווה מניע חזק לשנאה ותיעוב. על אחת כמה וכמה גאווה פגועה של נרקסיסטים.

  אהבתי

 5. הערכתו של הבלוגר מאפיהו על חשיבות מספר הקולות שתקבל מר'צ (ב"הנהלתה החדשה").
  כלומר עוצמת ההשפעה הפוטנציאלית של מפלגה קטנה, המתנדנדת על סף אחוז החסימה, על עתיד מספר מפלגות מתנדנות אחרות. מכאן אולי גם על השאלה איזה מחנה יזכה ב 61 מנדטים.

  https://mafyahu.wordpress.com/2022/08/25/%d7%94%d7%a1%d7%a7%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%a8%d7%a6-%d7%94%d7%97%d7%95%d7%96-%d7%97%d7%95%d7%96-%d7%97%d7%95%d7%96%d7%a8%d7%aa/

  חלקו האחרון של הפוסט:

  " …. אני אף מרחיק לכת וקורא להצביע למרצ, אך איני מסתיר את כוונותי: מעבר של מרצ מעל למשוכת אחוז החסימה, עשוי לבשר מנדט פחות למפלגת העבודה ואולי חשוב מזה – מנדט פחות לבל"ד, שינחית אותה מתחת לאחוז החסימה, וידחוס אותה לפח הזבל של ההיסטוריה, הגדוש ועולה על גדותיו מרוב מפלגות ישראליות שהתבררו כקטנות מדי.

  כי אין זה סוד, שאין מחסור בישראלים משולי מרצ, ולא רק מהשוליים, ולא רק של מרצ, שמיטיבים להבחין, בעין צלולה, בסכנת הלאומנות היהודית הגזענית האלימה (נא לקרוא מאמרי מערכת בעיתון של החושבים פתוח), אך אותה עין מתכסה בשכבת קטרקט שמנמנה , בהביטה בלאומנות ערבית גזענית ושוחרת אלימות (אותו עיתון) ."

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s