האם נתניהו יכול להגיע ל61 חברי כנסת?

בכנסת האחרונה היו לנתניהו 52 מנדטים ובצירוף ימינה 59 מנדטים. זה לא הספיק. 4 מערכות בחירות לא הספיקו לתת לנתניהו 61 חברי כנסת. כדי שנתניהו יקבל 61 חברי כנסת, 7 מנדטים של ימינה ועוד 2 של גדעון סער צריכים לעבור אליו. בלי זה יאיר לפיד ימשיך להיות ראש הממשלה שלנו.

יש עוד שני דרכים שבהם הוא יקבל 61 חברי כנסת. או שתהיה ירידה באחוז ההצבעה הערבי (מה שלדעתי לא יקרה כי עם האוכל בא התיאבון). או שתהיה עליה באחוז ההצבעה היהודי. פגשתי כמה אנשים שהחליטו בזמנו לא להצביע. הנימוקים נטו להיות בסגנון של "כולם אותו דבר", "כולם מושחתים" וכדומה. ועם זאת עליית המחירים ומשבר כלכלי אולי יביאו את האנשים לצאת מהבית להצביע וכך לתת לנתניהו 61 מנדטים.

ואולי אותם אנשים צודקים? האם יש הבדל אמיתי במקרו בין ההתנהלות של נתניהו להתנהלות של יריביו?

57 תגובות בנושא “האם נתניהו יכול להגיע ל61 חברי כנסת?

 1. ואוו, כל כך הרבה יש לומר על זה.

  היו הבדלים משמעותיים בין תוצאות בחירות קודמות. גנץ התחיל בגדול, ירד, התחבר התנתק. ימינה לא נכנסה כן נכנסה. יש פה הרבה הימור. זה היה קרוב. חלק מההימור מתבסס על הנסיון העגום שהיה לנו השנה. האם אתם יכולים להעריך עד כמה מהציבור הימני שהצביע לא רק לימינה אלא גם לליברמן או גנץ יחליט להצביע לליכוד? למרבה הצער לא הוקמה מפלגה ימנית שתתן אפשרות להצביע לימין עבור אלו שסולדים מנתניהו.
  לגבי הסלידה מנתניהו. היא די דומה למה שקורה בארה"ב נגד טראמפ. מרגע שהוא עלה לשלטון ב 2016 רק תקעו לו מקלות בין הגלגלים, רדפו אנשי ממשל שלו בטענות של שוחד הציגו אותו בצורה דוחה. דבר דומה קורה אצלנו, הכל כשר להציל את מדינת ישראל מהנאשם. טוב זה היה בציניות. אני רואה שגם קמיליה חוששת להביע דעה טובה על נתניהו. כבר קיבלנו סטיגמה שהוא נהנתן בליין וזה רחוק מהמציאות. שהוא אסון וסכנה למדינה, למה? ממש כמו שישראל קיבלה באירופה תדמית של קולוניאלית פשיסטית אפרטהיד כם גם טוב ברור לכולנו שנתניהו נוכל. נכון הוא משתמש בטקטיקות תעומה דומות אבל מה אפשר לעשות? להיות צדיק?
  אנשי מפלגת הליכוד אומרים שאם הם יעלו לשילטון הם לא יפסיקו את המשפט, אבל למה לא? כל כך ברור שהוא הפיכה שילטונית. בתי המשפט מנוהלים על ידי אנשים בעלי דעה שמאלנית.
  יש הבדל במקרו בין התנהגות נתניהו ליריביו, הוא שומר על התנהגות מוסרתית, מה שנקרא ממלכתית. הצד שלו לא מנסה להסיר אנשים מתפקידם בהאשמות מופרחות, לא מכפיש אישית בכל הכלים באגרסיביות את חברי המפלגות האחרות.
  השנה של בנט+נתניהו הראתה שהם פשוט חסרי כשרון, איך אפשר להשוות את התנהלות פוליטיקאי כנתניהו לנערי צופים כפי שהיו בממשלה. אפשר לקוות שחוכמת ההמונים תגיע לידי ביטוי בבחירות, למרות שכשאני קוראת את התגובות אצל תמריץ אני מבינה שאי שלא משנה דעה בשל עובדות ואני חושבת על דרכון פורטוגלי. אני מקווה שיהיו פה תגובות יותר לעניין

  Liked by 2 אנשים

 2. כשי.ד מדבר על התנהלות נתניהו הוא מתכוון לא לצורת התעמולה אלא לנהול המדינה.
  כמובן שיש הבדל בין ימין ושמאל, ביחוד במדינה כמו ישראל שהימין זה קביעת עובדות בשטח לגבי יהודים פלסטינים ובדויים.
  לגבי הכלכלה, טוב אנחנו לא אי כל כולו לעצמו. אבל מצבנו עדיף על רוב מדינות המערב.

  אצלו יש יותר אנשים מנוסים במפלגה, ובוודאי שהוא הוכיח שהוא לא רק מנוסה הוא גם מוכשר חרוץ מסור וישר. כן, אם כל מה שהאשימו אותו זה בעישון סיגרים סימן שלא מצאו כלום.
  תמוה שבית המשפט שלנו ממציא חוקים שלא היו כמותם כדי להסיר אותו. הוא היה יכול להיות יעיל יותר לולי כל המטרד הבלתי פוסק של המשפטים.
  הוא צריך יותר לחצים מימין. לו היה לו רוב משמעותי + גב ימני חזק הוא היה מצליח יותר. איך זה שאין ימין שאינו קיצוני או דתי או ליכוד? אפילו מפלגת גמלאים ימנית תצליח.

  אבל תנסה גם לנבא מה יהיה אם כן יהיו לו 61 פלוס. לא יפסיקו להציק לו כמו שגנץ עשה מבפנים, זו הסיטואציה כשגנץ נכנס עם מחצית המפלגה והמשיך למרר את החיים במקום לכבד את חוזה הנישואים (מי שרוצה מקבל את זה כתמריץ והוכחה שנתניהו הוא זה שלא מכבד).
  אם החמס ירה כמה טילים וישראל תגיב מיד יוכיחו שבימי נתניהו היו יותר הרוגים מאשר בימי בנט. אנחנו לא הגענו עדיין למצב שכשנתניהו יחזור בעה"ש אנשים יגידו השפיות חזרה למעוננו. וכנראה השפיות לא תחזור

  אהבתי

 3. אתה מניח שלערבים בא התאבון מנקודת המבט של הישראלים אבל אצלם זה תמיד הפוך. בסקרים רע"ם לא מתחזקת, היא על סף אי כניסה. הם לא התלהבו מהנסיון הכושל של עבאס יותר משאנחנו התלהבנו. איך אמר אבא אבן, הם לא מחמיצים שום הזדמנות להחמיץ הזדמנות.

  אהבתי

 4. י.ד. כתב:
  " … יש עוד שני דרכים שבהם הוא יקבל 61 חברי כנסת. או שתהיה ירידה באחוז ההצבעה הערבי (מה שלדעתי לא יקרה כי עם האוכל בא התיאבון). או ….. "
  —————–
  מצטרפת חלקית לרותם. לכל הפחות בספק האם אחוז ההצבעה של הערבים אכן יעלה (אם כי מעט פחות בבטחונו שתקרה התופעה ההפוכה, ואחוז ההצבעה של הערבים דווקא יפחת).

  במהלך שנה אחת בלבד, רוב תקציבי העתק שהובטחו לרע'מ עדין לא הגיעו לשטח ולא חילחלו. (((שמחה כפולה עבור שוללי קואליציה זו))).
  כך שסביר להניח שרוב הערבים (עדין?) לא חשו על בשרם שמצבם השתפר משמעותית (בהשוואה לתקופת נתניהו).
  ניתן לבנות גם על חברי הרשימה המשותפת שינסו לגמד, כמידת יכולתם, את הישגי המתחרה בהם רע'מ. סביר שיטענו שהשגי רע'מ עבור המגזר הערבי אפסיים עד זניחים.
  בנוסף, המגזר הערבי ישראלי הולך ומקצין בעמדותיו הלאומניות – דתיות – פרו הרש'פ והחמאס. אני חוששת שתהליך זה עדין לא הגיע לשיאו. נובע מכך שהקולות הקוראים להחרמת הבחירות הארציות לישות הציונית (להבדיל מהבחירות לרשויות המקומיות הערביות) יתחזקו במערכת הבחירות הקרובה בהשוואה לקודמת.
  אולי גם בנושא זה ניתן לסמוך על חברי המפחגה המשותפת, שינסו לטעון שהשתתפות רע'מ בקואליציה לא עזרה בדברים החשובים מכל להמוני הפלסטינאים בעלי האזרחות הישראלית (!!!): מצב ערביי יהודה, שומרון ועזה לא השתפר בכהוא זה. רע'מ אפילו לא הצליחה לבטל את חוק הלאום הנפשע. הם ינסו להוכיח שאין סיבה להצביע לרע'מ. אבל יתכן שיצליחו להוכיח שאין סיבה לצאת מהבית וללכת לקלפי.

  ****
  ניתן להוסיף שהדבר תלוי *גם* בהתנהגות גוש הימין עד מועד הבחירות. בשאלה האם ישכיל שלא לחמם את המגזר הערבי, ואפילו ישתדל להרדימו.

  אהבתי

 5. לעדנה,
  כתבת:
  " … מרגע שהוא עלה לשלטון … רק תקעו לו מקלות בין הגלגלים, רדפו אנשי ממשל שלו בטענות של שוחד הציגו אותו בצורה דוחה. דבר דומה קורה אצלנו, הכל כשר להציל את מדינת ישראל מהנאשם. טוב זה היה בציניות. אני רואה שגם קמיליה חוששת להביע דעה טובה על נתניהו. כבר קיבלנו סטיגמה שהוא נהנתן בליין וזה רחוק מהמציאות. שהוא אסון וסכנה למדינה, למה? ממש כמו שישראל קיבלה באירופה תדמית של קולוניאלית פשיסטית אפרטהיד כם גם טוב ברור לכולנו שנתניהו נוכל …."
  —————————-
  תיקון טעות: לרגע לא התערער בטחוני שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלת ישראל – *יותר* מאשר:
  1. בנט
  2. לפיד
  3. גנץ
  4. ליברמן
  5. סער
  6. כץ או ברקת

  למרות שאיני יוצאת מכלי מהתלהבות מנתניהו. אני פחות מבקרת אותו על מה שביצע בפועל, אלא על התחומים האדירים שאותם הזניח.

  כל אחד מהמתאימים בעיני עצמם הנ'ל, עלול להערכתי להמיט אסון וסכנה על המדינה יותר מאשר נתניהו. איני מתלהבת, בלשון המעטה, להסתכן בכך ומעדיפה להישאר עם הרע המוכר יותר.
  קרי עם נתניהו.

  ***
  אחד מהתחומים שנתניהו הזניח הוא אבדן המשילות לטובת הדרג הפקידותי. מה שבין השאר הוביל לכוח יתר ולהסתאבות (מסוכנת למדינה) של צמרת המשטרה והפרקליטות.

  נכון לרגע זה ההתמודדות החיונית (להערכתי) עם מערכות החוק והמשפט הרבה יותר חשובה בעיני מהשאלה האם נתניהו זכאי או אשם.
  (((אני אישית מניחה, ללא כל ראיות מוצקות, שנתניהו אינו טהור כשלג. אך הוא רחוק מלהיות מגדולי הפוליטיקאים המושחתים של ישראל. רשימה שבה אמורים לכבב אהוד ברק וליברמן. ואיני יכולה לפסול את האפשרות שגם לפיד).
  מכאן שאני אפילו תומכת בהצבעה לנתניהו – רק בכדי לא לאפשר למערכת כל כך חולנית ומסוכנת לנצח. גם לולא האמנתי שנתניהו יהיה ראש ממשלה פחות גרוע ממתחריו.

  Liked by 1 person

 6. "האזרח הערבי בבחירות הקרובות יצא לקלפיות יותר מפעם קודמת", אמר הפובליציסט ג'יהאד אבו פריח. "במיוחד לאחר ההישגים של רע"מ, שעמדה בהבטחותיה לבוחר הערבי, ובזכות האמת והכנות של מנסור עבאס. האזרח אוהב מנהיג אמין שיבטח בו ועם הישגים לצדו".
  התמונה ברחוב הערבי קצת יותר מורכבת, בכל הקשור למעורבות של רע"מ בממשלה. לצד אבו פריח, יש מי שחושב שהצעד הזה לא הוביל לשום דבר חיובי. "נפילת הממשלה הוכיחה את כישלון 'הגישה החדשה' של מנסור עבאס", אמרה סאלין אסמאעיל, סטודנטית ופעילה חברתית.
  https://www.ynet.co.il/news/article/symfhu155

  Liked by 2 אנשים

 7. אני מסכימה שהתחומים אותם נתניהו הזניח מקוממים ומעוררים תרעומת כנגדו, אבל זה לא ממש מרשלנות שלו אלא מחוסר ברירה, מתי היה לו רוב משמעותי כשהוא לא היה תלוי נסחט על ידי חברי המפלגות השונות?

  כיום אם הוא ינסה להכניס שינויים בבית המשפט (שינויים מוצדקים לדעתי)ייתיחסו אליו כמו פושע פלילי. הרי בית המשפט מתנהג ומושפע מהתנועות הליברליות. זה אפילו לא רק בפוליטיקה (סתם דוגמא: קראתי שלפני כמה חודשים סופרפארם ניכנסה בכמה עשרות אלפי שקלים על שעובדת שלה קראה לגבר לבוש בגדה אישה בלשון זכר למרות שהוא התעקש שהוא אשה והמוכרת חשבה שהוא לא כל כך שפוי והקהל צחק עליו מה שנתן לו גושפנקה לטעון שהוא נעלב.)

  הוא כמעט צרף את הבקעה, עוד צעד להחליף שלום בשטחים אבל הפעילו עליו לחצים.

  לגבי הצבעת הערבים, מה יקרה אם כתוצאה ממה שאת מתארת המשותפת תגדל ורע"ם תצטמק או תעלם. האם גוש לפיד יקים ממשלה אתם?

  עלינו להיות חזקים מספיק ולצעוק הוא זכאי (אלגוריה לדרעי) ולהמנע מלהכנע אפילו חלקית ללחץ דעת הקהל. בדקו אותו כל כך בקפדנות יותר מאשר כל פוליטיקאי אחר ואם היה בו רבב היו מוצאים. (תשווי את זה למשה דיין שחפר ארכיאולוגיה ולקח לביתו בהליקופטרים צבאיים ואשתו גם מכרה אחרי לכתו).

  ******
  "מכאן שאני אפילו תומכת בהצבעה לנתניהו – רק בכדי לא לאפשר למערכת כל כך חולנית ומסוכנת לנצח. גם לולא האמנתי שנתניהו יהיה ראש ממשלה פחות גרוע ממתחריו." משפט זהב. קצר ותמציתי (היה 10 לו מחקת את האפילו.)

  אהבתי

 8. קמיליה, אחד מהתחומים שנתניהו הזניח קשות הוא להעלות מהשורות מנהיגים מובילים בעתיד לליכוד. כנראה האינטרס האישי שלו עומד לפני האינטרס של המדינה.
  ברקת יהיה מי שיתפוס את ההנהגה אם נתניהו יפרוש בקרוב. אם גם הבחירות האלו לא יסתיימו בניצחון הימין זה יהיה זעזוע שאין כדוגמתו ונתניהו יזוז הצידה וכנראה שברקת יהיה ראש הממשלה הבא, למרות שארדן קונה לו מהלכים. אם נתניהו לא יצליח הפעם לדעתי הוא יזוז מהבמה.

  תבוסה של ביבי היא נצחון של מערכת חולנית מסוכנת, נראה אם יש ללכוד עוז להשתמש בזה כסיסמת הבחירות שלו.(LOL)

  שקד והנדל אם לא יפרשו אחרי הסקרים עלולים להשפיע על התוצאה הסופית.

  אהבתי

 9. אני לא מאמין בתיאוריה של העלאת מנהיגים לעתיד. כשנתניהו ילך יבוא מנהיג חדש. בינתיים נתניהו המנהיג ומי שמתאים לו סבבה ומי שפחות מתאים לו הדלת פתוחה לצאת. כשבגין הלך שמיר צץ כמנהיג. כששמיר הלך נתניהו צץ כמנהיג. אי אפשר לבנות מנהיג באמצעים מלאכותיים.זה צריך לקרות בזמן אמת. יש לא מעט מקרים של סגן של מנהיג שנתפס כיורשו של המנהיג עד שהמנהיג הלך ואז הסתבר שהוא בכלל לא מתאים. אין מנהיגות בירושה. מנהיגות לוקחים בזמן אמת או לא לוקחים בכלל.

  אהבתי

 10. יש עוד 3 חודשים. הדס קליין תחזור,חדד ושות יכינו לה כפה אדומה, הפרקליטת תעלה עד חדש ומפתיע ומי יודע עוד נכנס לתחום הפנטסיה. בינתיים אפילו לא נמצאה גברת שביבי הראה לה את הפיפי שלו בגנון. כנראה שהכינו אותו טוב לפוליטיקה.
  סטטיסטית עם כל כך הרבה גיבורים צריך לקרוא כבר למישהו משהו. התקפת לב (ליברמן), תאונת דרכים. טילים מעזה? והפלסטינים יתעוררו כהרגלם שבוע שבועיים קודם לבחירות שלא נשכח אותם ומי יודע אולי יאיר לפיד יפתיע ויפציץ באירן או ביפאן בטעות איזה כור אטומי.
  פעם קראו לביבי קוסם. נבואה: יצוץ שובר שוויון שיתן לימין יותר מ 61, הרבה יותר.

  Liked by 1 person

 11. י.ד. כתב:
  " … 4 מערכות בחירות לא הספיקו לתת לנתניהו 61 חברי כנסת. כדי שנתניהו יקבל 61 חברי כנסת, 7 מנדטים של ימינה ועוד 2 של גדעון סער צריכים לעבור אליו. … או …. או שתהיה עליה באחוז ההצבעה היהודי. פגשתי כמה אנשים שהחליטו בזמנו לא להצביע. … עליית המחירים ומשבר כלכלי אולי יביאו את האנשים לצאת מהבית להצביע וכך לתת לנתניהו 61 מנדטים …"
  ————————-
  ענק בישל דיסה הוסיף:
  " … נבואה: יצוץ שובר שוויון שיתן לימין יותר מ 61, הרבה יותר."
  ——————-

  יש בדבריהם הנחה סמויה שבמהלך השנה האחרונה, (עדין?) לא ארעו דברים משמעותיים דיים בכדי להשפיע משמעותית על דפוסי ההצבעה. שמה שהיה הוא, פחות או יותר, גם מה שיהיה. אלא אם יצוץ איזשהו שובר שיוויון חדש.

  איני בטוחה, אך נדמה לי שהמוני תומכי ימין זועזעו קשה למדי במהלך השנה האחרונה (ואולי ימשיכו להזדעזע גם במהלך שלושת החודשים הקרובים). זעזועים שסביר בעיני שישפיע על התנהגותם ביום הבחירות המתקרב.

  5 נקודות שעשויות לשנות את התמונה בבחירות הקרבות, בהשוואה לארבע המערכות קודמות:

  1. נדמה לי שתומכי ליכוד שאננים רבים, שמצאו עיסוקים חשובים ו/או מהנים יותר מעמידה בתור בקלפי הסמוכה לביתם, די נדהמו לגלות שהליכוד ונתניהו עלולים לפעמים גם להפסיד. במהלך 13 שנה – הם לא חוו תופעה מוזרה שכזו. בהנחה שרבים מהם כבר מתחרטים על הימנעותם מלהצביע – יתכן שלא רק שבבחירות הקרבות הם עצמם יגיעו להצביע, אלא שאפילו ינסו למשוך איתם שאננים נוספים.

  2. נדמה לי שלא נותרו אנשים מעורבים פוליטית שאינם מודעים לנושא אחוזי ההצבעה הנמוכים במעוזי הליכוד.
  נושא שלמיטב זכרוני בקושי נדון במהלך 4 מערכות הבחירות האחרונות. אבל כיום אין אף גוף תקשורת הנוטה לימין שאינו חוזר ומתריע שוב ושוב על מחדל חמור זה, וטוען שהוא זה שיקבע את תוצאות הבחירות. אני מניחה שהפעם, בניגוד לכל המערכות הקודמות, פעילי השטח של הליכוד לא ימשיכו להזניח את ההתארגנות הנדרשת לפני יום הבחירות ובמהלכו. גם פעילים אלו לא נהנו יותר מדי באופוזיציה במהלך השנה האחרונה.

  3. רבים ממצביעי ימינה (וכנראה גם חלק ממצביעי סער וליברמן) זועזעו קשות מהפרת כל הבטחותיהם המהותיות ביותר. כמו לא להסתמך על קולות מפלגות ערביות, או לא להמליך עליהם את יאיר לפיד ולשבת תחתיו.
  על פי הממרה הידועה שלפיה ניתן לשקר לכל האנשים חלק מהזמן, וניתן לשקר לחלק מהאנשים כל הזמן, אך לא ניתן לשקר לכל האנשים כל הזמן – מאוד סביר בעיני שבמערכת בחירות זו קולות תומכי ימין רבים יחזרו למפלגות שברור שיתמכו רק במדיניות ימין (כמו הליכוד או הציונות הדתית).

  יתכן ש"הרוח הציונית" החדשה תמשיך להצליח לגרום לימין לאבד מנדט או שנים. יתכן שגנץ & סער יצליחו להתחזות בהצלחה מספקת למפלגת "מרכז בטחוני" (מונח אמורפי חדשני) ויגרמו לימין לאבדן מספר מנדטים נוספים. יתכן שגם ליברמן יצליח לסחוף אליו חלק מקשישי העולים מחבר העמים שהתרגלו להצביע רק לו. אך נדמה לי שהיקף סחיבת קולות מהימין, ומסירתם למר'צ רע'מ ושות', לא יוכל להתקרב למה שנעשה במערכת הבחירות האחרונה.

  4. בלי כל קשר לדפוסי ההצבעה בבחירות האחרונות – הולכים ונאספים גורמי אי שביעות רצון מממשלת בנט & לפיד. כלומר, סיבות טובות להצביע לאופוזיציה לממשלה זו.
  4.1 *בנוסף* לעצם גל עליות המחירים, והפגיעה ברמת החיים, שציין י.ד. – נדמה לי שחלק מהאוכלוסיה חש שמתנכלים לו ומפלים אותו לרעה. שהכספים נגבים מהם ומועברים למקרובים מהם לצלחת. לדוגמא, שליברמן ומיכאלי תפרו את הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית בכדי שאנשי הפריפריה יסבסדו את תושבי מרכז הארץ.
  4.2 חלק חרדים לגבי המשך ציביונה היהודי של המדינה, ומניחים שגורמים רבי כוח בממשלת לפיד – מר'צ – רע'מ מעונינים להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה.
  4.3 מאז הפרעות ביהודים במהלך מבצע שומר חומות, עדין לא טופלו ביסודיות מניחה את הדעת בעייות הביטחון האישי הרעוע, והחרדות הנלוות אליו לגבי העתיד.
  4.4 הרעת היחסים עם רוסיה, והאיומים לסגור מוסדות יהודים בה, אמורים להדאיג את כל מי שחרד ליחסי החוץ של המדינה.
  4.5 חלק חוששים מרמזים אפשרים לחזרה חשאית להסכמי אוסלו ג'. בתמיכתם הנלהבת של ביידן, אבו מאזן, מלך ירדן וחברו הטוב ביותר של לפיד (קרי מקרון).
  4.6 ההודאה של גורמים המקורבים ללפיד שלא יפסלו על הסף הסתמכות גם על הרשימה המשותפת + החישוב המתמטי שאין ללפיד חלופה ריאלית לקואליציה ללא המשותפת – יכולה לגרום לרתיעה קשה. אפילו מצד אנשים שאיכשהו התרגלו לרעיון של רע'מ בממשלה.

  5. מודעות תושבי המדינה לבעיות עומק
  קשות במשטרה, בפרקליטות ובמערכת המשפט – עלתה מאוד במהלך השנה האחרונה. במקביל להתחזקות האמונה שלא הכל כשר במשפטי נתניהו, ומאוד סביר שהוא הרבה פחות אשם מכפי שהפרקליטות והתקשורת ניסו לשכנע את הציבור להאמין. לא רק שהסיסמא "שוחד, מרמה והפרת אמונים" מאבדת את כוחה בהרתעת הציבור מלהצביע לנתניהו, היא אפילו מתחילה להפוף לחרב פיפיות כנגד מנופפיה.

  אהבתי

 12. אני חושב בדיוק לאורך אותו הקו והנקודות שפרטת פה בצורה כ"כ מושקעת, אפילו דבר אחד אני לא יכול לגרד שהחמצת, אבל משום מה ההגיון פשוט לא משחק תפקיד.
  אני לא יודע אם רק אנחנו רואים את התמונה ככה כמו שהיו פעם נפוצות התמונות של 3D שחלק מהאנשים פשוט לא ראו. או שחסר להם איזה גן, וכמה שלא תפרטי ותוכיחי הם פשוט יתעלמו מעובדות.
  סעיף 4.4 האם בנט באמת חשב שאם הוא יציג את עצמו כמתווך בין רוסיה לאוקראינה שאסור לו לקחת צד מישהו יהיה מטומטם להאמין שהוא מנסה להתחמק בנקיטת צד? וכשסוללת טילים רוסית יורה כמה טילים ללא נעילה על מטוסי ישראל זה לא רמז לישראל? למה הם ציפו? זו הוכחה שיחסי החוץ שלנו מנוהלים על ידי חובבנים. אבל כמה רואים את זה ומבינים את דברי נתניהו?
  4.3 נמחק, נשכח, אנשים עברו לסדר היום. יהודים רגילים לפוגרומים.
  4.6 הרשימה המשותפת עוד תשב בראש ועדת החוץ והביטחון? שכחו את חברי הרשימה שסיפקו נתונים לחזבאלה בזמן אמת ועברו לסוריה עם פנסיה של ח"כ ישראלי, 7 שנים לקח להעביר חוק לבטל.
  לפיד מסרב להכחיש שיצרף את המשותפת. כעת זה או ביבי או המשותפת והם לא מתעוררים.
  זמן לפחד.

  אהבתי

 13. הגגי לילה:
  הדבר היחיד שצפוי ולא ישתנה הוא שתמיד יהיה השינוי. אנחנו נוטים לסרב לקבל את זה, יש לנו זמן רב לכאורה בחיים, אבל החיים שלנו משתנים בניגוד לרצוננו. הילדים גדלים, העבודה משתנה, הבעל מוסיף משקל, ההורים של החברים מתחילים למות. שנות החמישים והשישים בוודאי שלא דומות להיום גם לא השמונים. הכל משתנה. ואם אתם חושבים במושגים של יושר וצדק, זה תמיד היה רק בדמיון שלכם. זיקנה היא חוסר יכולת להסתגל לשינויים,
  זה האלוהים והשטן מתנגשים בחיי היום יום.
  בדרך כלל כשידוענים יורדים מהבמה הם לא בשיא היוקרה. למרות שכנראה ביבי היה הפוליטיקאי המוכשר ביותר בישראל הוא ישכח.
  תזכרו את כל המנהיגים הקודמים שלנו. פוליטיקה אינה משרה מתגמלת. פרט אולי במקרה של בנט ויאיר לפיד.
  גם אם יהיו לו הפעם 61 פלוס, ימשיכו לחסום אותו על כל שעל ויזכירו שגם הוא חסם את ממשלתו החוקית של בנט. לדעתי הוא יגיד כמו בגין באיזה שלב עייפתי אתם כפויי טובה ויגיע בחשאיות להסכם פשרה על כל המשפטים שלו ויעלם לפרטיות. השיטה תמיד מנצחת את הבן אדם. אנשים לא חוזרים בגדול, רק באגדות.
  תגדירו לעצמכם מה זו השיטה: (אני לא יכול למספר כמו קמיליה, אולי היא תיקח את דברי ותעבד אותם כראוי) אתם רואים את תעשיית הבידור משתנה. גבורי סרטים הם שחקנים שחורים למרות שהם רק כ 9% מהאוכלוסיה, סרטים ישנים של דיסני אסורים בשידור או שמשנים בהם תמונות וחלקים שאינם פוליטיקלי קורקט. פעם כתבתי ספורי ילדים, אתמול העירו לי שהם גיזענים מכיון שהצרצרים בסיפור שלי שחורים. כמובן הריסת פסלי מנהיגים וגיבורי עבר, אבות ארה"ב, האימפריה הקורסת. הפגנות ההרס של השחורים אחרי מותו של ג'ורג' פלוייד מבלי תגובה כשבמקום זה מקדישים משאבים לארועי של ה 6 בינואר נגד טראמפ מסיבות פוליטיות. ארה"ב גם היא היתה אמפריה בדיוק 100 שנים.
  משפחה היא לא משפחה, גבר ואשה הם לא גבר ואשה. זה הרס לשם הרס לא הרס בונה. העולם מתחמם. אמש שמעתי הרצאה והמדען אמר שרוב המדענים בתחום האקלים נאלצים להסכים עם הטענה גם אם הנתונים שלהם שונים כיון שאחרת יקצצו להם משאבים כלכלים ויימדרו אותם מחמת מיאוס.
  מזג האוויר משתנה מהר, אפילו אם נניח שזה כדרך הטבע.
  לפני שבועיים דובר בחדשות על "כוכב שביט" שעבר מעל צפון הארץ ונראה גם בתורכיה. הסתבר שזה היה אחד מלויניו של אילון מסק. הם באורך 22 פיט כ 7 מטר ומחזירים את אור השמש. יש כיום כ 2400 מהם וצפויים להיות 42 אלף, גם גוגל מתכוונים להעלות כ 18 אלף ויהיו עוד חברות פרטיות. את הכוכבים כבר לא נוכל לראות בקרוב, בימי חיינו.
  הים מלוכלך מאד. אם רובינזון קארוזו היה חי הוא היה נדהם לראות מה נפלט על חופי האי הבודד שלו, בקבוקי זכוכית פלסטיקים ונילונים, דגים מכוסי נפט. הוא כבר לא יכול היה לדוג. עוד מישהו דג בים התיכון?
  ביל גייטס שוקל לפזר ממטוסים חומר שיחזיר את הקרינה, מאיין סוכך מעל כדור הארץ. אולי גם את השמיים לא נראה.
  אולי עוד מישהו יוכל להוסיף סעיפים של שינויים שהוא ראה בימי חייו. אין פלא שחוזרים לדת.

  הכל משתנה, הנבואות שלכם פה נראות לי שנובעות מתקווה שקצת מאפילה על המציאות שהיא תמיד שונה מהחישובים.

  אהבתי

 14. תקציר הטור של עמית סגל היום:

  רז נזרי איננו מתמודד, ככל הידוע, על מקום ריאלי ברשימת הציונות הדתית. הוא גם לא פוטר מתפקידו, לא עתר נגד מנהליו ואפילו לא האשים אותם בתפירת תיקים. עם הדברים של המשנה הפורש ליועמ"שית קשה יותר להתמודד מאשר עם ההאשמות של הסגן הפורש של מנהלת מח"ש, משה סעדה.
  בנאום הפרידה שלו ובראיון שערך במוסף זה עם טובה צימוקי, נזרי רמז בעדינות לחבריו במשרד המשפטים שהם אינם כה קדושים ומושלמים כפי שנדמה להם. "אם לא היה למערכת כל כך קשה להודות בטעויות, לא היה כל כך קל להאשים אותנו בשחיתויות", צלף בהם בנימוס. "חיוני שנפנים יותר שאלת הצדק לא מונחת תמיד על ראשנו, שחלקים מהביקורת קנינו ביושר. חובה עלינו להחדיר בליבו ובראשו של כל משפטן, שלא די לחשוב שאנחנו בסדר, שהביקורות אינטרסנטיות, שלא די לשכנע את המשוכנעים בתוך תיבת תהודה פנימית ולקוות שהכלבים ינבחו ושיירת שלטון החוק תעבור".
  ההתנפלות האלימה על משה סעדה הוכיחה שבזמן שנזרי נשא את דבריו, החברים השלימו קלוריות בבופה. בפעם המי-יודע-כמה הם סירבו להכיר באחריותם לשורת כשלים חמורה, תוך שהם נאחזים בכוונתו האפשרית להתמודד באחת מרשימות הימין לכנסת. כנראה פרחה מזיכרונם של הנ"ל ריצתה של טליה ששון לרשימת מרצ, והכתם הרטרואקטיבי שהדבר הטיל על דו"ח המאחזים שהכינה כבכירה במשרד המשפטים; ואולי טרם הספיקו לעיין בעיתון הארץ, שם, באקט מרהיב של צדקנות וברברת, השוותה המשנה ליועמ"שית לשעבר, דינה זילבר, בין מצב הדמוקרטיה בישראל ובין כליאתם של גברים עם חולצות קצרות באיראן אחרי המהפכה המוסלמית. היא תמיד הייתה אדם של ניואנסים וחיבור עמוק למציאות.
  אין מן המותר לציין שעד לרגע זה ממש, איש מבכירי המערכת טרם התנצל על שבעה כשלים חריפים שנפלו במערכת: האשמת אזרח חף מפשע באום אל חיראן בהיותו מחבל; שיבוש חקירת הרג נער בן 17 במרדף משטרתי; תרגיל סחיטה פלילי לנחקר בתיקי נתניהו; הכשרת פריצה פלילית לטלפון של יריב משפטי כדי להעמידו לדין; פתיחת חקירה נגד ראש הממשלה בלי אישור מסודר, כפי שקבע בית המשפט; הצרת צעדיה של נציבת הביקורת על הפרקליטות עד שהתפטרה; והחלשת מח"ש עד הפיכתה לגוף כמעט לא רלבנטי.
  גלי בהרב מיארה ועמית איסמן, היועצת והפרקליט, שמרו גם השבוע על זכות השתיקה. מתבקש שאחרי חודשים של דממה יגלו, בפעם הראשונה, סימני חיים. אם הם לא רוצים שישוו אותם ל"מנאייכ", אולי הגיע הזמן שיעשו קצת חוק וסדר.

  Liked by 1 person

 15. כרגע ימינה המחודשת נסחפת על גלי הרוח הציונית של ההתלהבות הזמנית ומקבלת 4 מנדטים. אם הם יצטרפו לממשלת הליכוד…שקד היתה סבירה לחלוטין כשרת משפטים עם תאר במחשבים שעדיף על משפטים ואולי כדי להתנקות מריח הבנט שדבק לבגדיה תהיה שותפה לממשלה. גם אם לא יעברו את אחוז החסימה הם כרגע לוקחים 2 מכל צד וזה יכניס את גוש נתניהו עם 61. יש עוד המון זמן אבל יש סכוי סביר בהחלט שנחזור לנורמליזציה.

  אפשר להוסיף לשינויים שחלו בימי חיינו את 1. העובדה שאנשים הפסיקו לחשוב, השיטוט בטלפונים ואינטרנט הפסיק את הזמן הפנוי בו הינו פשוט חושבים ודנים ביננו עצמנו בענינים שמעסיקים אותנו.

  אפשר כמובן גם להוסיף את2. האוביסיטי, השמנה מג'נק פוד שלא היתה קיימת בימי הורינו.
  אפשר גם להוסיף 3. אריכות ימים מופלגת, יוטיוב מלא בכתבות על איך לחיות עד גיל 100. נושא חדש למדי.

  סתם דוגמה אחת מרבות.
  4. קוסמולגיה. טלסקופ החלל החדש, לא שהאבל הייה ענתיקה, פותח לפנינו את היקום. לפני 30 שנה לא הכירו מערכת שמש עם פלנטות היום מכירים כ 5000 פלנטות. גם תאורית המפץ הגדול חדש יחזית בין פחות מ 100 שנה והתגלית שהיקום שטוח. הסינים מדברים על הקמת מושבה קבועה על הירח דבר מדהים אם נביא בחשבון שאחד מהאחים ריט, הטייס האנושי הראשון נפטר בימי חיי שלהורי.

  אהבתי

 16. בהמשך לטענת רותם:
  " … לפיד מסרב להכחיש שיצרף את המשותפת. כעת זה או ביבי או המשותפת והם לא מתעוררים. זמן לפחד. "

  המציאות כנראה מעט אפלה יותר מנמנום אופורטיוניסטי.

  מומלץ לצפות בסרטון הוידיאו שבקישור. פחות מ 25 שניות.

  https://mobile.twitter.com/IshayFridman/status/1552560210664984576

  Liked by 1 person

 17. רותם כתב:
  " … אבל משום מה ההגיון פשוט לא משחק תפקיד. אני לא יודע אם רק אנחנו רואים את התמונה ככה כמו שהיו פעם נפוצות התמונות של 3D שחלק מהאנשים פשוט לא ראו. או שחסר להם איזה גן, וכמה שלא תפרטי ותוכיחי הם פשוט יתעלמו מעובדות. …"
  ——————-
  לתפיסתי מוקד הבעיה בין השמאל לימין בישראל של ימינו לא קשור לגנים, ליכולת היסק לוגית או להכרת העובדות. אין לו דבר וחצי דבר עם המישור הרציונלי.

  המוקד קשור להגדרות עומק של זהות.
  לקיום דיכוטומיה (מדומינת) בין מחנה האור, ההשכלה והקידמה לבין מחנה האופל, הבערות והנחשלות.
  המחנה הנאור (בעיני עצמו) מלא תחושות של התנשאות וזעם. כולל זעם על כל נסיון למוביליות חברתית כלפי מעלה ממחנה הפרימיטיבים (בעיניהם).

  הקושי העיקרי בעיני הוא שלא מעטים מבעלי השקפות העולם הימניות אינם יכולים או מוכנים להזדהות עם "המחנה הביביסטי" הנחות והמושפל. כולל חלק ניכר מהאליטות של הימין החילוני והאליטות של חובשי הכיפות הסרוגות. גם הם שואפים לברוח ממחנה המבוזים, ולהתנשא על כל אלו שהשאירו מאחור. מה שמוביל לדימום קולות רציני מתמשך ממחנה הימין (לטובת מתחזים למרכז או מתחזים לימין או סתם לטובת אי הצבעה בטיעון ש"אין להם למי להצביע").

  אני חוששת שעד שגוש הימין לא ישכיל לטפל בגורם החוסם הרגשי – זהותי הנ'ל (הבושה, לכאורה, להשתייך ל"מחנה הביביסטים") – הוא לא יצליח לעצור את דימום המנדטים משורותיו.
  אך עד רגע זה לא נתקלתי בקמפיין "אנו מתגאים להכריז על עצמנו כביביסטים וכביביסטיות".

  אהבתי

 18. לטעמי הגורם הזהותי הוא פחות משמעותי לניכור מהליכוד. הסיבות היותר כבדות משקל הן:
  א. הברית עם החרדים וההשלכות העכשוויות וארוכות הטווח על ישראל. הנקודה הזו מפריעה בעיקר לימין מרכז ליברלי.
  ב. ההתעלמות מעליית מחירי הדירות. התחושה שהליכוד אדיש לרווחת הציבור. הנקודה הזו מפריעה יותר למצביעים מסורתיים של הליכוד.
  שני הגורמים האלו מצטרפים לביקורות אחרות על הליכוד כמו אובדן המשילות וכדומה. צריך לזכור שנתניהו שלט 12 שנים ברציפות בניגוד לטראמפ אז קשה לומר שלא הייתה לו ההזדמנות שלו.

  Liked by 1 person

 19. בדיוק מהסיבות שמנתה קמיליה היה ניתן לצפות שתקום מפלגה\ות שאיננה ליכוד ותמשוך אליה את אלו שאינם מרגישים נוח עם ביבי והסטיגמה, בעלי אידיאולוגיה ימנית או מרכז ימנית, משכילים, מבלי רגשי נחיתות או זהות עם הבערות והנחשלות. פשוט לא ברור למה אין 2 מפלגות שכאלו, הן יכלו לקבל גם את אותם מנדטים שהסתייגו מליברמן וגנץ ואפילו לפיד בנוסף לחברי גוש ימין שתארת. היה ניתן לצפות מביבי שיטיל את משקלו לזירה וילחם כאריה אבל הוא שקט יחסית לעבר.

  מאחר וקצת צורם ללכת ראש בראש ולומר אנחנו גאים להיות ביביסטים, יעיל יותר אולי לעודד למודעות במסגרת שיחות פנימיות ופניה של המנהיגות להמונים, אנחנו משפחה איכותית מלוכדת, זה יענה להרגשה שמנהיגות הליכוד אינה קשובה לרווחת הציבור. יש להתרכז באידאולוגיה והגדרת דרישות הגורמים שי.ד העלה : אנחנו דורשים שהמפלגה תציג תוכנית והתחייבות ברת קיימה ומפורטת להורדת מחירי דירות, לחיזוק המשילות, לבניה הפלסטינית הבדואית, לפסקת התגברות. אם הליכוד וביבי ידגישו את הנושא יודו באשמה בכנות ויתחייבו לפעול אולי הם ישכנעו ברצינות שלהם. ככה באמת זו רק ברירת מחדל.
  אבל באמת, מדוע לא טיפלו בנושאים האלו בתקופת נתניהו? או שאין אפשרות לטפל במשילות ממש כפי שלא ניתן לטפל בעזה. במחירי הדיור לדעתי אפשר לטפל.
  איך אפשר למצוא תשובה מרגיעה לברית עם החרדים שלא תהיה קיצונית? העוינות כלפיהם גדולה.
  תופעת קובי ריכטר מעל להבנתי. צריכה להיות בדיקת דם שמזהה כאלו.

  Liked by 1 person

 20. יש תמיד טיפוסים שמחפשים משמעות וטעם לחיים על ידי הבלטת נושאים יוצאי דופן או על ידי קיצוניות. במידה מסויימת יש בזה יתרון. אנשים כמו סמוטריץ' או בן גבירים מסייעים לנו בהתמקחות עם הצד השני להתפשר קרוב יותר לעקרונות שלנו. טיפוסים כמו ריכטר סובלים או מנטיות להרס עצמי, או משהו בסגנון: שימות העולם החיים שלי במילא חסרי טעם אז אין סיבה שלאחרים יהיה טוב.

  Liked by 1 person

 21. הסקרים מראים חד משמעית שהאופציה היחידה זה גוש הימין.
  זו תופעה יוצאת דופן שהאופוזיציה מגלה חוסן ונאמנות בתנאים שכאלו כפי שהיה בשנה האחרונה.
  יש הרבה מאד מצביעים שמתקשים לקבל את הסטיגמה של ימניים ומצביעים לגנץ ליברמן או לפיד מסיבה זו בלבד.
  ראיתי שצורפת לאתר הבלוגים פרפרים, ברכות. אולי תפרט שם על מה אתה כותב בבלוג?

  אהבתי

 22. נתניהו היה מומחה בלהרחיק את האנשים שסיכנו אותו ממוקדי הכח. הבעיה לדעתי שבשלב מסוים הוא הגזים ואסף לו יותר מדי שונאים. הסחרחרה הפוליטית התחילה בבחירות בהן לימין היו מספיק מנדטים אבל פתאום ליברמן החליט שהוא לא הולך עם נתניהו (לא לגמרי ברור למה אבל כנראה מסיבות אישיות). אם נתניהו לא יעשה מהפך כלשהו, כנראה הוא לא יוכל להקים קואליציה בכוחות עצמו

  אהבתי

 23. מוטי, אני לא חושבת שהוא הרחיק אנשים שאיימו על תפקידו כיו"ר הליכוד. זהו אחד מהסיפורים ששונאיו הפיצו. אני משוכנעת שיש קבוצות של אנשים שבתשלום ו\או מתוך מניעים פוליטים מפיצות סיפורי גולה נפש על הצד השני. לכולם יש (ציפורים שלוחשות להם באוזן ושוטפות להם את הראש 🙂
  לדעתי מה שקרה הוא שמכיון שמעולם לא היה לו רוב מוצק הוא היה נסחט על ידי מפלגות קטנות שקיבלו תפקידי מפתח לא ביחס גודלן על חשבון אנשיו ופשוט נמאס להם לראות איך הם הנאמנים מקבלים פרורים כשירוקים מאחורי האוזן פתאום נהיים שרים.
  הוא לא יוכל לעולם לעשות כלום בלי מהפך, אבל איזה?

  Liked by 1 person

 24. האם אתה אומר העתיד שייך לחרדים מתוך חשש? או סתם מציין עובדה? האם זה משהו שצרך להתכונן אליו?
  בינתיים יש מציאות.
  אנשים נמנעים מלהצביע מסיבות שונות, אחת מהן טענה שהעלת, שזה לא משנה למי מצביעים הכל אותו הדבר. אותי מטריד מה שנקרא חוסר המשילות,התקוממות הבדויים והערבים הישראלים ובשביל זה צריך ימין חזק, למרות שכבר התיאשתי. והיאוש הדיפרסיה הוא מה שגורם לאנשים לא לגלות עניין ולא להצביע.

  אתר פרפרים הוא אתר שמרכז בלוגים מומלצים בעברית. כנראה מישהו המליץ עליך והם צרפו אותך. הוא יביא אליך מבקרים.
  בתקווה שזה יעודד אותך לכתוב את הגגיך תכופות יותר ולהגיב יותר. אני כבר רואה פה כמה אנשים מוכרים מאתרים אחרים כמו מוטי אור. בסופו של דבר בלוג זה מפגש חברתי בבית שלך.

  https://isra-parparim.blogspot.com/

  https://parparim-editorial.blogspot.com/2020/02/blog-post.html

  Liked by 1 person

 25. לי.ד.
  כתבת:
  1. הגורם הזהותי הוא פחות משמעותי לניכור מהליכוד. …"
  ——————–
  כנראה נשאר חלוקים לגבי נקודה זו. היא בלתי ניתנת להוכחה או להפרכה.
  נדמה לי שקל לך לזהות את הגורם הזהותי במניעיו הפוליטים של קובי ריכטר והחלטותיו (רתיעתו ממי שהוא מכנה "יהודים", והעדפתו ברית עם ערבים שונאי ישראל על פני ברית אתם, חיבתו לסממנים נוצרים ועוד).
  לי קל לזהות את החלחלה, של חלק מהאליטות הימניות, מלהיתפס כ"ביביסטים" נחותים ובזויים. כולל של עיתונאים כדוגמת קלמן ליבסקינד ושל בלוגרים כדוגמת מיודענו תמריץ.

  2. " … הסיבות היותר כבדות משקל הן:
  א. הברית עם החרדים וההשלכות העכשוויות וארוכות הטווח על ישראל. הנקודה הזו מפריעה בעיקר לימין מרכז ליברלי. …"
  ——————-
  אחד הגורמים שהניעו אותי לעבור מגוש השמאל אל גוש הימין הייתה המסקנה שברית עם החרדים פחות איומה מברית עם הערבים. בהנחה שאף אחד משני הגושים לא יצליח להקים קואליציה יציבה בלי לשלם ביוקר למגזר שימשוך את המדינה לאחור, ויחבל קשות בפוטנציאל הצמיחה שלה. אבל ברית עם קבוצות לחץ *אנטי* ציוניות, שמתנגדות עקרונית להמשך הקיום של מדינת לאום יהודית, גרועה לתפיסתי שבעתים מברית עם קבוצות לחץ א-ציונית. שלמעשה מתמקדות בכסף. וכמעט רק בו.
  מה שלא מקטין בכהוא זה את שאיפתי שהחרדים יגמלו (ולו בהדרגה) מתלותם האדירה במשלמי המיסים הלא חרדים. וגמילה, כידוע לכל, אינה תהליך נעים.

  3. " …. ההתעלמות מעליית מחירי הדירות. התחושה שהליכוד אדיש לרווחת הציבור. הנקודה הזו מפריעה יותר למצביעים מסורתיים של הליכוד…."
  ———————–
  ליתר דיוק, המצביעים המסורתיים של הליכוד (והחרדים) סובלים קשות גם מיקור משמעותי של סל המזון, מהאמרת מחירי החשמל, המים והארנונה ומעוד ועוד ועוד התייקרויות.
  עליית מחירי הדיור, מאידך, פוגעת קשות *גם* בחתך הסוציו-אקונומי הבינוני והבינוני גבוה. למעשה בכל חסרי הדיור למעט הצעירים שנולדו לאלפיון העליון.
  אבל נדמה לי (כלומר איני בטוחה) שהליכוד אינו מואשם בזינוק במחירי הדיור יותר מאשר כחלון, לפיד וליברמן (שהתיימרו להצליח לטפל בבעיה). *אולי* הציבור אפילו יהיה מוכן לסמוך יותר על נתניהו, בעל תדמית "האשף הכלכלי" *אם יתחייב* לטפל בבעיה זו, מאשר על בכירי הקואליציה העכשווית.

  4. " … נתניהו שלט 12 שנים ברציפות בניגוד לטראמפ אז קשה לומר שלא הייתה לו ההזדמנות שלו. … "
  ————–
  מסכימה אתך שקיים רצון, מאוד מובן ולגיטימי, להחליף מטאטא ישן (שחסרונותיו ומגבלותיו מוכרים לכל) במטאטא חדש.
  הבעייה היא שאף אחד מהמטאטאים המבקשים להחליפו – אינו נתפס כאטרקטיבי. השנה האחרונה אפילו הוכיחה, לפחות ל*חלק מהציבור*, שקיימים סיכונים בהענקת כוח רב למטאטאים לא מנוסים.

  Liked by 1 person

 26. לרותם,
  כתבת:
  1. " … היה ניתן לצפות שתקום מפלגה\ות שאיננה ליכוד ותמשוך אליה את אלו שאינם מרגישים נוח עם ביבי והסטיגמה, …. . פשוט לא ברור למה אין 2 מפלגות שכאלו, הן יכלו לקבל גם את אותם מנדטים שהסתייגו מליברמן וגנץ ואפילו לפיד בנוסף לחברי גוש ימין שתארת. …"
  ——————–
  ימינה של בנט & שקד התיימרה לפנות הן לחילונים והן לדתים התומכים באידיאולוגיה של הימין.
  נראה לי שלאחר שצמד זה הפר את כל ההתחייבויות המהותיות ביותר שנתנו בכדי להיבחר – ציבור מצביעים זה יתקשה לתת אמון בכל מפלגה *חדשה* אחרת.
  תמיד ימצאו כמה פתיים שיצביעו לאיילת שקד בכסות חדשה (או לליברמן, או לסער הפסאדו – ימנים וכד) – אך אני חוששת שרבים מהמבוהלים להזדהות (גם בפני עצמם וגם בפני חברתם) כביביסטים יבחרו להישאר בבית ולא להצביע.

  2. " …. בעלי אידיאולוגיה ימנית או מרכז ימנית, משכילים, מבלי רגשי נחיתות או זהות עם הבערות והנחשלות …." + " … מאחר וקצת צורם ללכת ראש בראש ולומר אנחנו גאים להיות ביביסטים …."
  ——————–
  לתפיסתי, כל הימנים שחרדים מזיהויים כחלק מגוש נבער ונחשל – סובלים מרגשי נחיתות. רגשי נחיתות עליהם הם מנסים להתגבר באמצעות התרחקות (בדיוק כפי שרק יהודים שלמעשה הפנימו את התעמולה האנטישמית המופנית גם נגדם – הופכים בעצמם לאוטו אנטישמים).
  אולי כיון שגודלתי במילייה חברתי שחינך את כל ילדיו להתנשא (ללא כל הצדקה) על כל שאר המגזרים בחברה הישראלית ולבוז לכולם – איני מסוגלת לקבל את ההשלמה בשתיקה של הימין עם השפלתו ועם ביזוי מצביעיו.
  משכילים שעזבו את גוש השמאל, כדוגמת גדי טאוב, שי גולדן, גלי בת חורין ועירית לינור (דוגמאות מקריות) – מצהירים בגלוי, וללא שמץ של מבוכה או בושה, שבכוונתם להצביע לליכוד בראשות ביבי. כנראה תופעה לא מקרית בקרב אלו שגודלו להתנשא במקום להיות מבוזים ומבוישים.
  פליטי שמאל אלו שהעלו בי את הרעיון לקמפיין "גאים להיות ביביסטים". אך כמובן שאיני מתיימרת להיות קופירייטרית של קמפיין הליכוד.

  Liked by 2 אנשים

 27. בדרך להשגת יותר מ 61 מנדטים – הכרח לגייס *גם* את מגזר דוברי הרוסית.
  לרובם נטייה ימנית, אך כמחצית מדוברי הרוסית לא הולכים להצביע!

  טענה שבעשרים השנים האחרונות הליכוד ביצע אאוט-סורסינג של הטיפול במגזר זה לליברמן (שהשתלט על דוברי הרוסית דרך הרשויות המקומיות, משרד הקליטה, נתיב וכל כלי התקשורת דוברי הרוסית). כיום ליברמן בצרות בגלל תמיכתו המופגנת בפוטין.

  כולל ניתוח די מעניין של מלחמת רוסיה – אוקראינה, וההתנהגות הישראלית הרצויה בסוגיה (רמז: ההפך המוחלט מהתנהגות יאיר לפיד. לדבר הרבה הרבה פחות ולעזור לאוקראינה הרבה יותר).

  ###############
  ממהרים יוכלו להסתפק בצפייה מדקה 14 עד דקה 34. כ 20 דקות.

  ###############

  בוריס אפליצ'וק
  @aplichuk
  2 שע׳
  מזמין אותכם לצפות בראיון שנתתי לגדי טאוב בנושא הפריימריז, הקול "הרוסי" שהליכוד הפסיד, רפורמה במערכת המשפט, ההתנהלות הכושלת של ממשלת לפיד/בנט במלחמה בין רוסיה לאוקראינה ועוד.

  Gadi Taub
  · 3 שע׳
  בסיס המצביעים של הליכוד צריך להתרחב אל ציבור דוברי הרוסית, כמו שהתרחב אל הציבור המזרחי בשנות השבעים. זה ציבור ימני. מחדל שהליכוד משאיר אותו לליברמן. כך אמר לי בוריס אפליצ'וק שמתמודד בפריימריז (ושכל מי שמגיע למחאות הימין מכיר אותו).

  #שומר_סף 145.

  Liked by 1 person

 28. כאשר גוש הימין יזכה הפעם תהיה היסטריה להצהיר שאתה בצד המנצח ויתעורר הרצון לנקום בצד המבזה. ביבי בשל המשפטים שלו לא יוכל להיות קיצוני מדי אבל חברי מפלגתו יבקשו דם. האנומליה שעברנו לא ניתנת לשיחזור ושאין שום אפשרות להקים ממשלה שביבי לא יעמוד בראשה ולכן לא נשמע "לכלוכים" מוגזמים מדי כי יהיה צורך לשבת אתו.

  אין אצלנו עדיין מפלגה ימנית שקולה בלי סטיגמה של קיצונית מטורפת. הדעות של בן גביר לא רחוקות מדעות של הליכוד לפני 20 שנה פלוס אבל עדיין מקשרים אותו לכהנא ואיש כבר לא מעלה רעיונות של רחבאם זאבי. יש נטיה מתגברת ימינה אצל בני ה 20+ שהצביעו כבר מספר פעמים לשוא ותתחזק הנטיה להצביע בקיצוניות ולא להתפשר. גם באירופה הימין הקיצוני מתחזק מאד וגם בארה"ב.

  אהבתי

 29. לרותם,

  הניתוח, הלכאורה אופטימי, של ברדוגו מכיל מוקש פנימי נפיץ.
  *אם" גנץ & סער (שניתן להניח ששניהם לפותים בצווארם ע'י מערכת המשפט) – יתעקשו לגונן על מערכת זו כ,*תנאי* לכניסתם לקואליציה עם נתניהו – אזי מה הטעם בהצלחת הליכוד להקים את הקואליציה?
  הרי במילא הליכוד היה די מסורס ע'י מערכת המשפט, שאפשרה לו לתחוב את אפו בעיקר לתוך הממחטה שלו. (קובלנה שהשמיע בזמנו נשיא המדינה ויצמן כנגד הסמכויות שבן גוריון הואיל להותיר בידיו).
  ועדין לא התייחסתי לאפשרות שגנץ & סער יאתרגו *גם* את ההסתדרות וועדי העובדים החזקים במשק.

  הרעיון של ברדוגו לנטרל את המוקשים באמצעות נשיא המדינה הרצוג – הוא אמנם מאוד יצירתי, אך אני חוששת שאינו מאוד ישים.

  מצד שני, גם אני רוצה להישאר אופטימית, ורוב הזמן גם מצליחה לעשות זאת. אני מניחה שנזכה לקבל תמורה על המחירים הכבדים שנאלצו לשלם בשנה האחרונה.

  #####################
  קטע מהכתבה שהביא רותם:
  ——————
  " … המוקש הגדול ביותר: סוגיית מערכת המשפט. התנאי של גנץ יהיה שליטה מלאה – כדי שיוכל להמשיך לגונן על מערכת המשפט, זה יעניק לו כוח פוליטי והמשך חסינות מצד המערכת.

  בליכוד טרם גיבשו עמדה סדורה, ולא ברור איך ינהגו בסיטואציה שבה גנץ הוא המפתח לממשלה יציבה. האם יקבלו את התנאי וימסרו את הטיפול בסוגיה מספר אחת על סדר היום של המחנה הלאומי לטיפולו של בני גנץ, שמגלה נטיות פרו־ממסדיות מובהקות? אבל טוב שיביאו בחשבון את כל הצדדים: מעבר לעננת הספינים ודפי המסרים, האפשרות הזו שרירה, קיימת וריאלית.

  מי שעוקב אחר חקירות נתניהו מראשיתן, ולא נכנס לעניינים אך ורק מרגע עליית המופע בבימת התיאטרון בבית המשפט המחוזי בירושלים, לא נתקף הלם למשמע הדברים המבעיתים שפירט סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה בראיון לעמית סגל בחדשות 12.

  גם אזרח מעורב וסקרן במיוחד יתקשה לעקוב אחר סבך הקשרים, הדורסנות והאחיזה בגרונות. במובן זה סיפקו ההישג העיתונאי הנאה של סגל, ובעיקר האומץ והיושרה המרשימים של סעדה, את אחד המסמכים הדרמטיים והמפחידים שנראו פה זה שנים.

  סעדה גולל כיצד בשם מסע הצלב נגד נתניהו דרסו שי ניצן, אביחי מנדלבליט ורוני אלשיך לא רק את בסיסי החוק והדמוקרטיה, אלא גם כל מה ומי שנקרו בדרכם, תוך שהם מתעלמים ממושגים כמו חזקת החפות, שוויון בפני החוק וחקר האמת. הם התעללו בקורבן לעבירות מין, העניקו חסינות לעיתונאים על חשד לעבירות חמורות לכאורה, הכפישו ועדיין מכפישים אזרח חף מפשע כטרוריסט, שעבדו מערכות שלמות וניסו לפרק אחרות רק כדי שלא יפריעו.

  התוהו ובוהו שתיאר סעדה הציף חשד שמערכת החוק והצדק בישראל, בהובלת ניצן, מנדלבליט ואלשיך, ראתה בכלים העומדים לרשותה אמצעי להשיג שליטה על כיוון התפתחותה של המדינה, ולא לאכיפת החוק. לא היה אפשר לשכוח את אמירתו של מנדלבליט, שלנגד עיניו עמדה הצלת המדינה משינוי הדנ"א שלה.

  לנוכח דבריו של סעדה, ולאור העובדה שברור כי אין בנמצא מי שיחקור לעומק וללא משוא פנים את החוקרים – נדרשת יותר מתמיד דמות סמכותית שתעשה סדר. זה זמנו של הנשיא הרצוג להתערב ולקחת תחת חסותו את האישים שיאזרו אומץ לספר את האמת על מערכת אכיפת החוק, כדי שלא ייאלצו לחיות בפחד מהמערכת עצמה … "

  שיחה(113)
  —————
  " גנץ מגן על המאפיה המשפטית באש ובמים לא כי הוא בעל "נטיות פרו־ממסדיות
  מובהקות", אלא בעיקר בגלל שהמאפייה הזאת הלבינה את שחיתותו וזו של אלשייך
  במימד החמישי (שחיתות של עשרות מיליוני שקלים), ומסתבר שהיא הלבינה גם את ניסיונו
  של גנץ, איש ה"ביטחו…הצג עוד

  אהבתי

 30. נשיא המדינה מגוחח, ההערכה לגנץ & סער שהם יתגרשו מהרה. גנץ כבר התגלה כעקשן שיודע להעביר ביקורת אבל עוסק בלחבל לאחרים ובקטנות ולכן לא יהיה בתפקיד מפתח בשום ממשלה יציבה, ביבי כבר היה נשוי לו והוא לא אליזבת טיילור. הטענות על שחיתות במימד החמישי אינן נכונות, חברות מחשבים תמיד מתארות יכולות תאורתיות שיש להם ובהגזמה. גנץ פשוט פוליטיקאי חובב.
  בכל מקרה קשה להאמין שידוד מערכות מהיר ועמוק "מהפכני" בבתי המשפט ובפרקליטות.
  יעבירו פסקת ההתגברות ויצמצמו את כוחו של היועץ המשפטי לממשלה. כל צעד אחר יחשב לדיקטטורה והשמאל יצרח נוראות ויפנה לבתי דין בין לאומיים ולשמאל בארה"ב.
  את המשטרה יהיה קל יותר לבקר ולארגן או לפחות לעשות כאילו. אף אחד לא אוהב אותם והפרקליטות מתנשאת עליהם ותשמח לזרוק אותם לכלבים.

  Liked by 1 person

 31. עוד 3 חודשים נדע, נובמבר יהיה קריטי לנו ולאמריקאים, דבר שקשור אלינו. העולם עובר שינוי שישפיע על הכלכלה והנה הצעה לנושא אחר להעלות פוסט ולדון בו:
  מנכ״ל איגוד התעשיה הבריטית טוני דנקר אומר כי אלפי חברות בריטיות מנתקות יחסים כלכליים עם סין, בשל צפי להידרדרות ביחסים בין המערב לסין. לדבריו כל חברה שהוא מדבר איתה נמצאת בשלב כלשהו של שינוי בשרשראות האספקה שלה, בשל ציפיה לדחיפה פוליטית להתנתקות מסין. ״בארה״ב הדבר היחיד שמדברים עליו הוא בניית עמידות כהכנה ל׳גירושין׳ מסין״.
  4. בתור עובד בתחום

  תוך שנתיים שלוש
  המערב יתגבר על סין
  הגיע הזמן היה צריך לבצע מזמן
  במקרים רבים תוצרת סינית כבר יותר יקרה מאירופאית בגלל שרשראות האספקה היקרות

  33. כוח העבודה של סין כבר לא כזה זול

  עלות העבודה בסין קפצה בסדרי גודל בשנים האחרונות.
  יצרנים מוצאים כוח עבודה זול בהודו, אינדונזיה, מלזיה, ויאטנם ועוד מקומות.
  ברור שזה תהליך שלא קורה בין לילה כי השקיעו בסין המון. בנו מפעלים, השקיעו במכונות, הכשירו עובדים. לעשות את כל ההשקעה הזו שוב במקום אחר – עושים את זה כשההפרש משתלם וההשקעה תחזיר את עצמה בזמן סביר, והוא הולך ומשתלם יותר ויותר, ליותר יצרנים.
  במקרים אחרים, בגלל הייקור בשרשראות האספקה ומחירי השינוע, כבר עדיף להחזיר את הייצור למערב כדי לקצר את השילוח אל הצרכנים.

  Liked by 3 אנשים

 32. עלה בדעתי רעיון לא כ"כ אפוי. מכיוון שכל הצדדים צריכים הרבה שותפים כדי להקים קואליציה, המפלגות לא יכולות להדגיש אידיאולוגיה מכיון שזה יצור ניגודים בלתי נתנים לגישור. ולכן האידיאולוגיה עברה למקום מרוחק מעורפל, מה שמקשה על הציבור לבחור מפלגה עם דעות דומות לשלו אז הוא בוחר על פי ראש המפלגה או נשאר מבולבל ושואל מה ההבדל כבר?

  Liked by 1 person

 33. יש מצב. אבל הציבור יודע מי יושב עם מי ומי לא אז לא קשה בהינדוס לאחור להבין את האידיאולוגיה של המפלגות.
  האידיאולוגיה של נתניהו ברורה אחרי 12 שנות שלטון. את השאר מבינים לפי מידת היותם לא נתניהו/חרדים/ציונות דתית.

  אהבתי

 34. ציטוט "אולי כיון שגודלתי במילייה חברתי שחינך את כל ילדיו להתנשא (ללא כל הצדקה) על כל שאר המגזרים בחברה הישראלית ולבוז לכולם – איני מסוגלת לקבל את ההשלמה בשתיקה של הימין עם השפלתו ועם ביזוי מצביעיו.
  משכילים שעזבו את גוש השמאל, כדוגמת גדי טאוב, שי גולדן, גלי בת חורין ועירית לינור (דוגמאות מקריות) – מצהירים בגלוי, וללא שמץ של מבוכה או בושה, שבכוונתם להצביע לליכוד בראשות ביבי. כנראה תופעה לא מקרית בקרב אלו שגודלו להתנשא במקום להיות מבוזים ומבוישים."

  אדם צריך לאהוב את עצמו ולהעריך את עצמו כדי להפיק את מקסימום ההנאה והסיפוק מהחיים. מוצדק שהילדים שלך יתנשאו ויגידו לעצמם בגאווה: הנה זה מה שהגעתי אליו בחיי, אני בר מזל ובר כישורים יותר מלרוב האנשים ואם אני טועה לפעמים אתקן אבל זה אני ואני יודע מה אני שווה וטעות שכזו סבירה אצל אדם מוצלח כמוני. ההפך מהתנשאות מתחיל להיות מקושר לדיפרסיה ודיכאון וזה הרס עצמי. הלא מוצדק להתנשא זה חלק מהפרוגרסיביות ההרסנית של היום.

  לטענתכם יש ללקט קול פה וקול שם, לקוות שהערבים לא יצביעו, שהרוסים יצביעו לנתניהו, ששקד כן או לא. אבל בסופו של דבר צריך להתיחס לכלל, לכלל לתמונה הכללית לא לקטנות. זה לא תקציב ביתי שחוסכים גרוש מפה ומשם, זו האידיאולוגיה שקובעת ועדיף להתרכז בה.

  הנסיון של בנט להקים את הממשלה שלו השאיר אותותיו על הציבור וגרם להגיע לרובם למסקנות, אבוד האמון בחדשים ולא יציבים. ככל שיתקרבו הבחירות ואנשים יתחילו לגבש החלטה נראה נטיה ימינה כי זו הדעה הכללית. זו לא תהיה מערכת בחירות מלוכלכת. חברי קואליציה הנוכחית מתחילים להפנים שהם צריכים לעזוב את ה"רק לא ביבי" ולעבור לדרך חדשה מציאותית.

  וברוח זו, הפוסט יהדות נצרות ואיסלם נראה לי שווה העמקה.
  כל טוב.

  והפוסט המומלץ:
  הנושא החם: אז איך נפגשתם של מוטי אור

  https://motior.wordpress.com/2022/08/01/%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a9%d7%90-%d7%94%d7%97%d7%9d-%d7%90%d7%96-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%a0%d7%a4%d7%92%d7%a9%d7%aa%d7%9d-%ef%bf%bc/

  Liked by 1 person

 35. לאנונימי
  (שאשמח אם יבחר לעצמו שם עט כלשהו, בכדי שאדע האם אני מגיבה שוב ושוב לאותו אנונימי או לאנונימי אחר)

  כתבת:
  " …אדם צריך לאהוב את עצמו ולהעריך את עצמו כדי להפיק את מקסימום ההנאה והסיפוק מהחיים. מוצדק שהילדים שלך יתנשאו ויגידו לעצמם בגאווה: הנה זה מה שהגעתי אליו בחיי, אני בר מזל ובר כישורים יותר מלרוב האנשים ואם אני טועה לפעמים אתקן אבל זה אני ואני יודע מה אני שווה וטעות שכזו סבירה אצל אדם מוצלח כמוני. ההפך מהתנשאות מתחיל להיות מקושר לדיפרסיה ודיכאון וזה הרס עצמי. הלא מוצדק להתנשא זה חלק מהפרוגרסיביות ההרסנית של היום…"
  ———
  קיים משהו ברווח שבין הערכה עצמית מוגזמת לבין הערכת חוסר, ו/או ברווח שבין מאניה לבין דפרסיה. הערכה עצמית מציאותית וריאלית.

  מאוד אשמח שילדי יוכלו לשמוח ולהתגאות בכל מה שישיגו בזכות כישוריהם ובזכות מאמציהם.
  אשמח פחות אם יתגאו במה שישיגו *רק* בזכות מזלם הטוב ונסיבות הולדתם. מה שלרוב מלווה בהתנשאות (להערכתי – חסרת כל הצדקה) על אנשים שמזלם בלידה היה פחות טוב משלהם.

  להערכתי רוב האנשים שכל כך נהנים להתנשא על "הביביסטים" – אינם מסוגלים להציג איזשהו רקורד אישי מעורר הערכה. לכל היותר, הם זכו למעט יותר מזל בחיים. כמו המזל להיוולד ל"משפחה הנכונה" ו"במקום הנכון".
  אני רפובליקאית מדי מכדי להאמין שדם כחול זורם בעורקי חלק מהאנשים, ודם אדום בעורקי כל השאר.

  אהבתי

 36. (בהמשך לנושא ה"ביביזם").

  בעבר די גיחכתי על הנוהג של חלק מהחילונים, שנקלעו לויכוח עם שומרי מצוות, לשלוף איזשהו פסוק מהמקורות. פסוק שנתפס בעיניהם כמצדד בעמדתם בויכוח. פסוק שלתפיסתם יצליח להביס את הדתיים בנשקם שלהם.
  נראה לי שגם אם אותם חילונים לא מעוותים בטעות את הפסוק ואת משמעותו – הם היו אמורים להניח מראש ששומרי המצוות כבר חשבו עליו, ומצאו תשובות לבעיות שהוא מציג בפניהם. שהוא לא יוכל להיות קלף מנצח בשום ויכוח.

  אבל במקרה ספציפי זה – די קשה לי להתאפק.
  נזכרתי באימרה שגם אם מלך (או רב) מוחל על כבודו – אין כבודו מחול.
  מכאן שקשה לי להבין כיצד שומרי מצוות (כמו רבים מהמגיבים בבלוג זה) מוכנים להשלים בשתיקה עם כך ששמו הפרטי של מנהיג הגוש שלהם (ביבי) יהפוך לשם גנאי על כל הטיותיו (ביביסטים / ביביזם וכד').
  גם אם נתניהו עצמו אינו יוצא למלחמה על כבודו של שמו.
  לתפיסתי הם היו אמורים לא לאפשר, לכל הפחות לאנשים המזוהים עם גוש הימין, להשתמש בשמות גנאי אלו. דבר שלא נעשה.

  Liked by 1 person

 37. קמיליה,
  מסיבה זו אני תמיד השתדלתי לכתוב את נתניהו בשמו המלא. זה כבוד לראש הממשלה וכבוד לעצמנו.

  דרך אגב את כתבת אצל תמריץ כך:
  לולא המפגש בבלוג זה עם אנשים בעלי השכלה תורנית, כדוגמת יאיר, מעולם לא היה יוצא לי להכיר פסוק כדוגמת "יפוצו מעינתיך חוצה", ואת משמעויותי
  האם אנשים בסביבת היום יום שלך שמו לב לשינוי שחל בך?

  אהבתי

 38. בשנים האחרונות, גם אני משתדלת להשתמש בשם "נתניהו" ולהמנע (או לכל הפחות להפחית) את השימוש בשם "ביבי".
  אם כי התחלתי בכך מסיבה אחרת. "ביבי" הוא כינוי חיבה, בו אמורים להשתמש *רק* בני משפחתו וחוג חבריו הקרובים והוותיקים ביותר.

  מפריעה לי הנטייה התרבותית הישראלית (ולמעשה גם הפוסט מודרנית) להרוס את כל היררכיות ולהתעלם מחשיבות שמירת דיסטנס.
  אמנם לא הייתי רוצה לחיות בחברה מאוד היררכית, כדוגמת הקוריאות, (שבהן עוזר הטייס יהיה מוכן להסתכן בתאונת טיס, שתגרום למותו ולמות מאות נוסעים ואנשי צוות – העיקר לא לבקר בקול רם את המשגים של הטייס הבכיר ממנו).
  אך גם להפך המוחלט חסרונות קשים משלו. כמו עידוד סמוי של העדר ציות עד קידום אנרכיה.

  ***

  בחזרה לנושא המקורי, גוש שמקבל בהכנעה את השימוש בשם מנהיגו כמילת גנאי, בולטת בעיני התנגדותו הנחרצת של שי גולדן.
  אני חושדת שזה לא מקרי שהוא לא גדל במחנה הימין, ולפיכך אינו מוכן להשלים עם השפלת המחנה. כולל השפלתו ע'י לא מעט מדוברי גוש הימין.

  Liked by 1 person

 39. כתבת:
  " … לולא המפגש בבלוג זה (תמריץ) עם אנשים בעלי השכלה תורנית, כדוגמת יאיר, מעולם לא היה יוצא לי להכיר פסוק כדוגמת "יפוצו מעינתיך חוצה", ואת משמעויותי
  האם אנשים בסביבת היום יום שלך שמו לב לשינוי שחל בך?"
  ————————-

  אני תקועה בשאלה האם חל בי איזשהו שינוי משמעותי *או* שהשינוי העיקרי חל במחנה, שעבר השתייכתי אליו, ונסחף למחוזות פרוגרסיבים ואנטי ציוניים.

  ואם אני היא זו שהשתנתה: האם השינוי העיקרי קרה בעמדותי הפוליטיות *או* בעמדותי כלפי מגזרים אחרים של החברה הישראלית (בעקבות היציאה מתיבת התהודה שבה חייתי, והמפגשים הרעיוניים עם "האחרים").

  אאלץ להמשיך לחשוב על שאלה זו. בינתיים, האסוציאציה שלי לשיר של חיים נחמן ביאליק. הקשר אחר לחלוטין אך יש קווי דמיון בין תחושות הקריעה וההיסחפות.

  קטע מערך הויקיפדיה על השיר:
  ———————-
  לבַדִּי הוא שיר עברי מאת חיים נחמן ביאליק שנכתב ופורסם בעיתון השילוח בקיץ 1902. השיר מבטא את יחסו הדואלי של ביאליק וצעירים רבים אחרים ליהדות בתקופת ההשכלה והתחייה. מצד אחד, נטשו רבים את לימודי היהדות ופנו אל ההשכלה הכללית: מדע, פילוסופיה, היסטוריה וכדומה. מצד שני, הנטישה של התרבות והדת היהודית יצרה בלבם של הצעירים את ה"קרע שבלב" שהרבו לדבר עליו אנשי הרוח.[1]

  לְבַדִּי
  כֻּלָּם נָשָׂא הָרוּחַ, כֻּלָּם סָחַף הָאוֹר,
  שִׁירָה חֲדָשָׁה אֶת-בֹּקֶר חַיֵּיהֶם הִרְנִינָה;
  וַאֲנִי, גּוֹזָל רַךְ, נִשְׁתַּכַּחְתִּי מִלֵּב
  תַּחַת כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה.

  בָּדָד, בָּדָד נִשְׁאַרְתִּי, וְהַשְּׁכִינָה אַף-הִיא
  כְּנַף יְמִינָהּ הַשְּׁבוּרָה עַל-רֹאשִׁי הִרְעִידָה.
  יָדַע לִבִּי אֶת-לִבָּה: חָרֹד חָרְדָה עָלַי,
  עַל-בְּנָהּ, עַל-יְחִידָהּ.

  כְּבָר נִתְגָּרְשָׁה מִכָּל-הַזָּוִיּוֹת, רַק-עוֹד
  פִּנַּת סֵתֶר שׁוֹמֵמָה וּקְטַנָּה נִשְׁאָרָה –
  בֵּית-הַמִּדְרָשׁ – וַתִּתְכַּס בַּצֵּל, וָאֱהִי
  עִמָּהּ יַחַד בַּצָּרָה.

  וּכְשֶׁכָּלָה לְבָבִי לַחַלּוֹן, לָאוֹר,
  וּכְשֶׁצַּר-לִי הַמָּקוֹם מִתַּחַת לִכְנָפָהּ –
  כָּבְשָׁה רֹאשָׁהּ בִּכְתֵפִי, וְדִמְעָתָהּ עַל-דַּף
  גְּמָרָתִי נָטָפָה.

  חֶרֶשׁ בָּכְתָה עָלַי וַתִּתְרַפֵּק עָלָי,
  וּכְמוֹ שָׂכָה בִּכְנָפָהּ הַשְּׁבוּרָה בַּעֲדִי:
  "כֻּלָּם נָשָׂא הָרוּחַ, כֻּלָּם פָּרְחוּ לָהֶם,
  וָאִוָּתֵר לְבַדִּי, לְבַדִּי…"

  וּכְעֵין סִיּוּם שֶׁל-קִינָה עַתִּיקָה מְאֹד,
  וּכְעֵין תְּפִלָּה, בַּקָּשָׁה וַחֲרָדָה כְּאַחַת,
  שָׁמְעָה אָזְנִי בַּבִּכְיָה הַחֲרִישִׁית הַהִיא
  וּבַדִּמְעָה הַהִיא הָרוֹתַחַת –

  תמוז, תרס"ב.
  ביאליק מביע בשיר "לבדי" את תחושת הבדידות והדאגה שלו הן לעצמו כאדם יהודי, והן לשכינה היהודית האלוהית שנותרה אף היא לבדה.

  על השיר
  ————-
  השיר מתאר את תחושותיו של המתמיד שנותר לבדו בבית המדרש, לאחר ששאר התלמידים נטשו את לימודי הגמרא, והעדיפו תחתיהם את הלימודים הכלליים, את "האור", את ההשכלה. המשורר הוא היחיד והבודד שנותר, והוא מסתופף תחת כנפי השכינה, אך גם כנף זו נשברה, עקב נטישת שאר התלמידים. ולא רק הוא חש בודד, אלא גם השכינה, שנותרה לבדה בכל מקום, ורק בית המדרש נותר לה למחסה, יחד עם המתמיד האחרון. ההתלבטות של הצעיר מתבטאת בכך, שמצד אחד גם לבו נוטה אל האור הנכסף, ומצד שני הוא כואב את כאבה של השכינה הנטושה והמתייפחת.

  האינטרפרטציה המקובלת של השיר מנוסחת בדבריו של חוקר הספרות אבנר הולצמן. "לבדי' הוא אחד מביטוייו הצלולים, העמוקים והמאוזנים ביותר של הקרע שבלב בין השייכות השורשית לעולם המסורת היהודית לבין השאיפה לנתק את עבותותיו ולצאת למרחב"[1] …"

  Liked by 1 person

 40. דרך אגב את כתבת אצל תמריץ כך:
  לולא המפגש בבלוג זה עם אנשים בעלי השכלה תורנית, כדוגמת יאיר, מעולם לא היה יוצא לי להכיר פסוק כדוגמת "יפוצו מעינתיך חוצה", ואת משמעויותי
  האם אנשים בסביבת היום יום שלך שמו לב לשינוי שחל בך?

  י.ד , אתה כנראה מקווה שתהיה לקוראים התקרבות לדת. זה לא יקרה. פתיחות והבנה כן. אבל יהיה צורך להכיר אותכם יותר ולקבל יותר הסבר. כשלומדים להכיר את חייהם של מאמינים, רואים את היתרונות ומקבלים בהבנה. לעשות את הקפיצה מעל התהום, זה קשה מאד.

  קמיליה, כמו כולם, את לא ממש פתוחה לשמוע ביקורת ולכן היא לא תהיה בונה.

  אהבתי

 41. סתם מסקרן. אדם שנחשף למשהו אחר עם הזמן זה יצא החוצה כך אני מניח ומעניין לשמוע האם יש תגובה מהשטח.

  נראה לי שהתקוות שלי הן שאנשים יבינו שאין פער בין המציאות שהם חווים והמציאות שאני חווה וכי השאלות נכונות לכולם בלי קשר לזהותם האישית. אנשים מניחים משום מה שזהות x מסירה מהם את הצורך להתמודד עם שאלות קשות. לטעמי זו אשליה. זהות ואפילו מערכת אמונות מסוימת לא מסירה ממך את הכורח להתמודד עם שאלות ולענות עליהן. שאלות יסוד כמו מה זה יהודי, איפה אלוהים היה בשואה (ואיפה האדם היה בשואה), מהו הטוב ומהו הנכון המדיני פוליטי הן שאלות שנכונות לכולנו וקשות לכולנו. וברגע שמבינים את זה נעשים שותפים לדרך של מחשבה וחשיבה. ובמסגרת הדרך הזו מגלים שהיהדות נותנת כלים שמחייבים אותך להתמודד ולא להתחמק מלתת תשובות. היהדות לא מחליפה את האוטונומיה האישית; אין דבר בעולם שעושה זאת. אבל בדרכה היא מחייבת את האדם לחשוב. את ענק בישל מרק המפגשים הכנסייתים חייבו לחשוב. כל אחד והמערה שלו. לפי התגובות בבלוג אני חושב שלא טעיתי.

  אהבתי

 42. קמיליה, את מכירה את המשפט כל דבר במידה? אז גם צריך להשתמש במישפט הזה במידה (LOL)
  שחקני הספורט, כולם שחצנים וגאוותנים. כנראה צניעות לא עוזרת בתחרות. בעצם גם פוליטיקאים כאלו 🙂 בכל תחום תחרותי אנחנו נוטים להגזים. כשאני הולך לקופת חולים לבקש תור אשתי אומרת לי: תגיד שאתה סובל נורא אחרת יתנו לך תור לעוד חצי שנה. כשאני מצביע למפלגה שדורשת טראנספר, אני תמיד יודע שאני יכול להתפשר. צריך קצת עמדת מיקוח בחיים.
  מדוע צריך להיות צנוע ועניו? באמת. וכשאני אומר שיגידו אני בר מזל, זו צניעות, מכיון שלמעשה רוב המזל שלנו מעורב בהחלטות נכונות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s