האם ישראל יכולה להימנע ממשבר?

י.ד. כלכלה

בפוסטים הקודמים הסברנו כי העלאת הריבית תביא להקטנת כמות הכסף במשק. המטרה היא בלימת הלחצים האינפלציונים אולם בעקיפין הקטנת כמות הכסף תמנע את החזר החוב של בועת האשראי שנבעה מההרחבה המוניטרית של 15 השנים האחרונות. וכתוצאה מכך ישראל תקלע למשבר מהסוג שחוו ארה"ב ואירופה במשבר הסאבפריים ב2008. ועולה השאלה האם ישראל יכולה להימנע מהמשבר?

לדעתי כן דרך הצד הפוליטי של הדפסת כסף. הדפסת כסף היא סוג של מס. היא יכולה להפוך למס רשמי של המדינה. מצד אחד אנחנו רוצים להגדיל את כמות הכסף כדי שיהיה כסף לאנשים להחזיר חובות. מצד שני אנחנו רוצים שהגדלת כמות הכסף לא תתבטא בעליית מחירים ואינפלציה. ולבסוף אנחנו רוצים שהגדלת כמות הכסף לא תחזור ותגדיל את בועת האשראי כפי שהיא עשתה ב15 שנים האחרונות. כדי להשיג את שלושת המטרות הללו ישראל יכולה לעשות עיסקה משולשת.

הממשלה בחוק התקציב תדפיס כסף ותעביר אותו לתקציב שלה. במקביל בחוק התקציב הממשלה תצמצם את המיסים הישירים בסך כמות הכסף…

View original post 279 מילים נוספות

8 תגובות בנושא “האם ישראל יכולה להימנע ממשבר?

 1. המשבר של 2008 נבע מחובות אבודים. ארה"ב מדינה עם תרבות בה אנשים חיים על כסף שאין להם. כשמחיר הדיור עולים הם מחדשים משכנתאות ומשתמשים בכסף שהוציאו כדי לקנות מוצרי צריכה. הם לא משלמים את החובות של הילדים לאוניברסיטה ולא קונים מכונית במזומן. כשאתה בנקאי אתה טיפש אם לא תעשה מזה כסף לביתך עכשיו על חשבון מישהו שמזמין את זה.
  אתה זוכר את הסרט האדם השלישי? הם בגלגל ענק והוא מצביע על האנשים שנראים נקודות קטנות ואומר: תאר לך שעל כל נקודה כזו שמפסיקה לזוז אתה עושה 10 אלפי דולרים
  בארץ כנראה לא יתכן מצב של כדור שלג. ירידת מחירי דירות לא תשאיר אנשים באקויטי שלילי ולא תגרום פשיטות רגל.
  אבל מכיון שההכנסה של ישראל בנויה על מיסים של חברות שנמכרות בבורסה וללא השקעות כספיות אין חברות וגם הבורסה תרד אז המצב הכלכלי שלנו יפגע אבל קצת אחרת. איזו בועת אראי יש לנו?
  אם לא יעלו ריבית ערך השקל ירד היבוא יתיקר אבל זה ייצב את מצב החברות.
  אתה באמת חושב שאנחנו על סף משבר בסדר גודל 2008?

  אהבתי

 2. יש כמה בועות אשראי. אחת אצל האנשים הפרטיים שחיים במינוס ונכנסים לחובות כדי לקנות דירה (הלוואות כדי להשיג הון עצמי ואת המשכנתא עצמה). יש בועה של הקבלנים והיזמים שגם כן בונים על בסיס הלוואות מהבנקים. וסביר להניח שיש בועות נוספות שאני לא חשוף אליהן.
  כאשר הכסף במשק מגיע מהלוואות (והגיע הזמן שאני אציג את הנוסחה של כניסת כסף חדש דרך הלוואות למשק) אז בהכרח המשק בנוי על בועה.

  לדעתי כן. המדיניות המוניטרית היא אותה מדיניות עם אותן השלכות כלכליות. אני תוהה איזה תפקיד העברות קורונה משחקים במציאות? הם הגדילו את החוב של המדינה אך נתנו יותר הכנסה לפרטים. עם זאת, צמצום כמות הכסף בעקבות העלאת הריבית יפגע גם בהכנסות המדינה ויכניס אותה למשבר חוב אז כנראה שהמשבר יפגע גם שם.

  אהבתי

 3. מעניין מאד אם אפשר לחשב את עוצמת הפגיעה של הקורונה לכלכלה במישרין ועקיפין. בעקיפין הרי לא תהיה הכנסה ממיסים ויהיה צמצום בהוצאות המדינה על הוצאות אחרות, תשתיות בעיקר.
  אם הריבית תעלה יהיו בעלי פנסיה וביטוחים שיפגעו.

  אהבתי

 4. אין אפשרות להמנע ממשבר. העולם סביבנו ישתנה ואנחנו מצטרך להגיב כשאנחנו במצב נחות יחסית לשאר המדינות. אנחנו מדינה קטנה מוקפת אויבים שכמנהג העולם ינסו לפתור בעיות כלכליות שגורמות למהומות על ידי מלחמה. ההצעות שלך הן לעולם יציב.
  שים לב שאירופה מתחמשת, זו הוצאה כלכלית ושינוי גישה. יפן כנ"ל, העולם הערבי תחת איום אירן. הרבה מוקדים שמחזירים את העולם פוליטית לתקופה טרום גלובלית וזה מזיק לכלכלה והתפתחות תעשיתית.

  ברגע מסויים מחשבי הקואנטום יתחילו להיות שמושיים, בימי חייכם וזה יקרה תוך כדי פריצות דרך בתחומים שונים, סינגולריטי. בימי חיי ההורים שלכם העולם התקדם כפי שהוא לא התקיים מאז המפץ הגדול (הדודה שלי סיפרה לי לאחרונה שהיא זוכרת את האבא שלה קורא בעתון על משהו חדש שנקרא צפלין) ובעצם המפץ הגדול התקיים בימי הוריכם, חישוב של מהירות הכוכבים הרחוקים וההבנה שככל שהם רחוקים יותר הביאה להבנה שכולם התחילו מנקודה אחרת, לכל זה הגיעו בימי אנשים שחיים כיום, עד 1992 לא הכירו פלנטות אחרות חוץ ממערכת השמש שלנו כיום מכירים 4000, פורמולה E שהיא מכוניות חשמליות כבר מתקרבת להשגים זהים לפורמולה 1 שהיא בת למעלה מ 70 שנים. טוב נסחפתי, אבל הכוונה שלי לומר שבאינטרפולציה ה20 שנים קרובות יביאו חידושים מדהימים שישנו את הכלכלה לחלוטין. גם את התרבות.

  אהבתי

 5. אין לנו שליטה על כל הגורמים בעולם. יש לנו שליטה על הדינמיקה הכלכלית הפנימית של ישראל. כרגע היא מובילה לאסון. בוא נמנע את האסון באיבו.
  חידושים טכנולוגיים הם דבר נחמד אבל אם הם לא מועילים לנו כאן ועכשיו הם חסרי משמעות. ברית המועצות שלחה את האדם הראשון מחוץ לכדור הארץ אך נכשלה בסיפוק מוצרי מזון בסיסיים לאנשים. אני מציע לא להיות ברית המועצות.

  אהבתי

 6. לא יודע איך לחשב זאת. בתחום הזה יש כלכלנים עם יכולות גבוהות הרבה יותר משלי. לא רק בעלי פנסיה וביטוחים יפגעו.

  אהבתי

 7. בועת האשראי היא זמנית רק לתקופת הקורונה לא? לא ברור לי מדוע אתם חושבים שאנחנו בדרך לאסון כלכלי. אתה אומר שמכיון שאין לנו שליטה על העולם עלינו לצמצם את האשראי כדי לקדם את פני הבאות בעולם. טוב עוד לא בטוח שיהיה משבר כלכלי עולמי, כבר מ 2008 מדברים עליו והוא לא בא. המשבר הנוכחי נגרם מהקורונה ואוקראינה בעיקר.

  אהבתי

 8. אני לא מדבר על משבר עולמי. היו סדרה של משברים כלכליים מקומיים. יפן נמצאת במשבר כלכלי כבר משנות התשעים. ארה"ב ואירופה נכנסו אליו ב2008. ישראל נכנסת אליו בעשור האחרון אך כתוצאה מהלחצים הדיפלציונים העולמיים הוא עדין לא פרץ על פני השטח. אם אתה מכניס כסף חדש אך ורק בהלוואות אתה יוצר מצב שבו אפשר להחזיר הלוואות ישנות אך ורק עם הלוואות חדשות המגיעות מהדפסת כסף חדש. וכאשר מצמצמים את כמות הכסף החדשה על ידי העלאת הריבית לאנשים לא יהיה מספיק כסף להחזיר את החובות והם יקלעו לפשיטת רגל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s