השפל הגדול 1929-1939

י.ד. כלכלה

אחד הטיעונים החוזרים ונשנים נגד דיפלציה זה שהיא תביא אותנו למלחמת עולם. הא הוכחה שהיא עשתה זאת קודם. מתי? בשפל הגדול בשנות השלושים. אותם כותבים מתעלמים מעשרות שנים של דיפלציה שהייתה מלווה בצמיחה במאה התשע עשרה שמשום מה לא הובילה אותנו למלחמת עולם (אלא אם כן תטען שמלחמת העולם הראשונה פרצה בגלל דיפלציה, טענה משונה לכל הדעות).

אין ספק שדפלציה העמיקה את השפל הגדול. בנוסף קיים קשר להחלטה להפסיק את הרחבת האשראי הגדולה שהייתה בשנות העשרים (שאותה גינו ומגנים המונוטריסטים מאז ועד היום). עם זאת ראיית הדפלציה כגורם העיקרי של השפל הגדול לוקה לדעתי בחסר. לשפל הגדול היו עוד כמה גורמים ריאליים שכדאי להרחיב לגביהם. האחד הוא מלחמת העולם הראשונה והשני הוא מלחמת המכסים שארה"ב בטירוף מוחלט החליטה לפתוח ב1931. בלעדיהם סביר להניח שהדיפלציה ואפילו נפילת הבנקים היתה נרשמת כעוד אירוע בעקבות הרחבה מוניטרית רחבה (ראה במאמר של BIS את השפל של תחילת המאה העשרים בעקבות ההתרחבות המוניטרית שהייתה עם…

View original post 1,053 מילים נוספות

6 תגובות בנושא “השפל הגדול 1929-1939

 1. מעניין, אז מה כן מביא למלחמות?
  יפן נכנסה למלחמת העולם השניה כיוון שאמריקה הטילה עליה סנקציות כלכליות בשל הפלישה לקוריאה או מנג'וריה, כבר לא זוכר הייתי צעיר אז. וזה היה עבור יפן להלחם או לחדול. כרגיל האמריקאים לא מחמיצים הזדמנות לא להבין בפוליטיקה בין לאומית ולהכניס את הרגל למקום הלא נכון. זה גנטי כנראה כי לא הפסיקו כל הדרך לאוקראינה.

  אומרים שהמצב הכלכלי נפגע בגרמניה מתשלומי הפצויים שלאחר מלחמת העולם הראשונה, וזה עם המצב הכלכלי העולמי יצר מרירות. כי הרי אם המצב הכלכלי גרוע ואחר כך משתפר מאד אף אחד לא רוצה לצאת למלחמה ולקלקל.

  במלחמת העולם השניה האמריקאים זרקו 2 פצצות אטום והסבירו שלא היתה להם ברירה והיו מאבדים מליון חיילים במלחמה על כיבוש יפן. אבל 3 ימים קודם לכן יפן פנתה לרוסיה בבקשת כניעה ללא תנאי. זאת אומרת שהאמריקאים כבר אז היו מספרי סיפורים.
  אמריקה זרקה את הפצצה האטומית מכיון שהיא לא רצתה את רוסיה מעורבת בסיפור וכובשת את יפן ומצרפת אותה לגוש הקומוניסטי.
  בנוסף, היו הרבה לחצים אינטרסנטים, 27 מתוך 49 מדינות ארה"ב היו מעורבות ביצור הפצצה האטומית, שליש מהוצאות ארה"ב במלחמת העולם השניה היו על יצור הפצצה, אז מה? מישהו יפוטר כי לא השתמשו בה? היו חייבים להשתמש בה.

  ערב מלחמת ששת הימים היה מיתון נוראי בארץ שהמלחמה הביאה לו סוף.
  אבל גרמניה נחלצה מהמיתון קודם למלחמה למרות שיש טענות שהיא חולצה בעזרת לופט גשפטן שעמדו להתפוצץ ולכן המלחמה נדרשה.

  בקיצור אל תאמינו לאף אחד חוץ מאמא, ולא מעט אמהות מופרעות פגשתי בימי חיי.

  אהבתי

 2. מאמר של יואב קרני

  שורה של ארצות עומדות בשלב של פיתוחים היפר-סוניים. הודו מפתחת אותו, בשיתוף פעולה עם רוסיה ועם ישראל. ההודים השתמשו בשתי מנהרות רוח בישראל, עם מהירויות של עד 12 מאך

  בסופ"ש האחרון התרבו הסימנים לכך שהמלחמה נכנסת לשלב חדש ועקוב מדם: רוסיה הודיעה כי השתמשה בטילים היפר-סוניים נגד מטרה תת קרקעית במערב אוקראינה. זו הפעם הראשונה שטילים אלו, הטסים במהירות הגדולה פי חמישה ממהירות הקול, מופעלים בשדה הקרב.

  האומץ האוקראיני מפנה מקומו לריאליזם
  התקדמותה הניכרת של רוסיה בפיתוח טילים היפר-סוניים היא אולי אחת הסיבות לבטחונו העצמי של ולדימיר פוטין. הוא מנופף בגלוי באיום ההיפר-סוני זה שנים אחדות. אין זה מן הנמנע שבימים הבאים יתחיל להיחלש המוטיב של "מי ימלל גבורות אוקראינה", מפני שגם אוסף טילי-הכתף המרשים נגד טנקים ומטוסים לא יוכל לטילי השיוט הרוסיים.

  המהלומה ההיפר-סונית באה שעות אחדות לאחר שטילי שיוט רוסיים הנחילו לצבא האוקראיני את המהלומה הכבדה ביותר מאז התחילה המלחמה. ההתקפה על שדה תעופה ליד העיר הדרומית מיקולאייב הרסה מחנה צבאי של חיל הנחתים האוקראיני והרגה לפחות 45. גם ההתקפה על מאריופול, בדרום מזרח אוקראינה, גברה ומקץ מצור והרעשות כבדות (שהרגו 2,000 ופגעו ב-90% מן המבנים), כוחות רוסיים פרצו אל מרכז העיר.

  ההתפעלות הבלתי נמנעת מאומץ לבם של חיילים אוקראיניים ומתושיותם מתחילה לפנות את מקומה להערכה קצת יותר ריאליסטית על מצב הלחימה. עם זאת, ההערכה הריאליסטית צפויה גם להגדיל את הלחץ על הדמוקרטיות המערביות למצוא דרך לעשות יותר לטובת יכולת העמידה של אוקראינה.

  האוקראינים לוחמים במידה ניכרת של אפקטיביות כדי למנוע את טבעת המצור מלהתהדק, בייחוד באזורים שמצפון וממערב לעיר. אומדן אמריקאי מעניק למגיני קייב תוחלת חיים של שבועיים תחת מצור, לפני שהמזון, הדלק והתחמושת יאזלו.

  לארה"ב יהיו טילים, לרוסיה כבר יש
  ובחזרה לטילים ההיפר-סוניים. אצל פוטין הם הפכו לחוד החנית של חזרת רוסיה אל מעמד של מעצמת-על. בנאומו השנתי על מצב הפדרציה, לפני ארבע שנים, הוא הציג מצגת אור-קולית על ההיפר-סוניים ותיאר אותם כ"מחוסנים מפני פגיעה".

  פוטין התפאר שהטילים האלה מערימים על תפיסת ההגנה האמריקאית, המניחה שטילי אויב ייכנסו בגובה רב, ויינתנו ליירוט הרבה לפני שיגיעו ליעדיהם. ההיפר-סוניים, הוא אמר, טסים בגובה נמוך ובמהירות כה גדולה שסוללות ההגנה לא יספיקו לפגוע בהם.
  האגרסיביות של הכרזתו אז הכתה את שומעיה בתדהמה, גם אם עוררה בהם ספקות. תגובה אמריקאית לא רשמית היתה שהטילים של פוטין עדיין אינם מבצעיים.

  אם נאמין להודעה שבאה ממוסקבה ביום שבת, הטילים מבצעיים בהחלט, אם כי כמובן עדיין מדובר כאן על טווח קצר מאוד, מאות קילומטרים, לא אלפים. השאלה היא מדוע רוסיה ראתה צורך להשתמש בהם, ומדוע ראתה צורך להודיע שהיא השתמשה.
  הסבר מעשי הוא הרצון לעקוף את ההגנה האנטי-בליסטית האוקראינית, מוגבלת כאשר תהיה. הסבר נועז יותר הוא שרוסיה מאותתת לנאט"ו כי אין כל טעם לחמש את אוקראינה בטילי קרקע-אויר S-300. טילי קרקע-אוויר אלו נמצאים בשימוש בארצות קומוניסטיות לשעבר, שהן כיום חברות בנאט"ו. אחת מהן, סלובקיה, הציעה להעביר את טיליה לידי אוקראינה ללא דיחוי, ובלבד שנאט"ו תמלא את מחסורה, כנראה בטילי פטריוט אמריקאיים. S-300 יוכלו בהחלט למטוסים רוסיים, מה שמדאיג את פוטין, אבל לא יוכלו לטילים היפר-סוניים.

  הסבר מרחיק לכת יותר הוא איום מרומז על נאט"ו. מוסקבה כבר הכריזה ששיירות אספקה לאוקראינה הן "מטרות לגיטימיות". אם הן לגיטימיות בנקודות הפתיחה שלהן, פירושו של דבר שרוסיה מוכנה לפגוע באדמת נאט"ו. זה סיכון החוצה את גבולות ההיגיון והדמיון, בייחוד בהתחשב בזה שהנשיא ביידן חזר ואמר בשבועות האחרונים שארה"ב תילחם להגנת "כל אינץ’ של אדמת נאט"ו". אולי פוטין אינו מאמין לביידן, והוא מוכן להסתכן, בייחוד אם הוא מאמין שיש לו יתרון מכריע בתחום ההיפר-סוני.

  במקרה או לא במקרה, חמישה ימים לאחר נאומו של פוטין ב־2018, הבכיר האמריקאי המופקד על פיתוח אמצעי לחימה בפנטאגון הכריז כי טילים היפר-סוניים הם "העדיפות העליונה". הוא השווה את הצורך לזרז את פיתוחם לפרוייקט המזורז של פיתוח פצצת האטום במהלך מלחמת העולם השנייה. דונלד טראמפ עמד אז בשנה השנייה לנשיאות, אבל הסכמה שררה על הצורך להחיש את הפרוייקט ההיפר-סוני, כדי שלא להיקלע לפיגור.

  באותה שנה קבע הקונגרס כי על טיליה ההיפר-סוניים של ארה"ב להפוך למבצעיים לא יאוחר מאוקטובר 2022. אפשר רק לנחש אם לוח הזמנים השפיע על פוטין בהחלטתו לתקוף את אוקראינה. הוא ידע שהפער ההיפר-סוני ייסגר, אבל רצה לנצל את הפער כל זמן שהוא קיים.

  יש עדות על דו-שיח שהתקיים בינו לבין טראמפ בשלהי נשיאותו, שבו טראמפ אמר לו כי "יהיו לנו טילים היפר-סוניים", ופוטין השיב, "לנו יש עכשיו". קשה להאמין שהשימוש, עכשיו, יהיה מוגבל להתקפה על מצבור תחמושת תת-קרקעי של צבא אוקראינה. יתרון אסטרטגי כזה טעון ניצול הרבה יותר רחב ונועז.

  המעצמות במירוץ חימוש היפר-סוני
  חוקר סיני טען באוקוטובר שסין רכשה יתרון של "20 עד 30 שנה" בפיתוח הנשק ההיפר-סוני. בו בזמן פשטה חרדה ניכרת בוושינגטון בעקבות ניסוי מוצלח של נשק היפר-סוני בידי סין בחלל החיצון. הרמטכ"ל של ארה"ב השווה את הניסוי הזה לשיגור ה’ספוטניק’ הסובייטי, הלוויין הראשון ב-1958. ימים אחדים לאחר הכרזת הרמטכ"ל, הפנטגון העניק חוזים לפיתוח נשק אנטי-היפרסוני לענקיות התעשייה הצבאית ריית’יאון, לוקהיד מרטין ונורת’רופ-גראמן.

  הרמטכ"ל הבריטי הציג בינואר השנה תוכנית לפיתוח טילים היפר-סוניים, כדי להתמודד עם התעצמותה הצבאית של רוסיה. בינואר הודיעו ארה"ב ויפן כי ישתפו פעולה בפיתוח הגנה נגד טילים היפר-סוניים על אדמת הארץ ובחלל החיצון.

  שורה של ארצות עומדות בשלב של פיתוחים היפר-סוניים. צפון קוריאה ניסתה באחרונה נשק היפר-סוני. הודו מפתחת אותו, בשיתוף פעולה עם רוסיה ועם ישראל. ההודים השתמשו בשתי מנהרות רוח בישראל, עם מהירויות של עד 12 מאך. באוניברסיטת טהראן נפתחה ב-2014 מנהרת-רוח, שבה אפשר לעשות ניסויים במהירות של עד שמונה מאך.

  מירוץ חימוש היפר-סוני על רקע מלחמה באירופה אינו חדשות טובות. יתרון למעצמות במירוץ הזה הוא חדשות רעות במיוחד. כאשר ארה"ב התחילה את פיתוח פצצת האטום, ב-1942, היא חששה שהיטלר יקדים אותה. תרחישים חלופיים לנצחון נאצי במלחמת העולם השנייה כללו פצצת אטום גרמנית במנהטן. למרבה המזל, זה לא קרה. הפעם נראה שזה כבר קרה, והתוצאות אינן חזויות.

  Liked by 1 person

 3. אתה מזכיר לי את השאלה: אם אתה מנסה להכשל ומצליח, האם הצלחת או נכשלת?
  וכן:
  בכפר אחד יש ספר שמגלח את כל הגברים שלא מגלחים את עצמם. האם הוא מגלח את עצמו או לא?

  Liked by 1 person

 4. מעניינת ההערה שלו על המבנה הארגוני של המשטרה.

  משונה כמה רגשות פטרונות את מעוררת קמיליה. כל פעם צץ איזה מגיב אחר שמרגיש צורך לבטא רגשי עליונות עליך. נדמה שזה יפסק רק כאשר תפתחי בלוג משל עצמך שבו תוכלי לעשות מכת הרג ואבדן בכל השובניסטים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s