תובל קין

שדים הם כנראה תופעה קבועה בעולמנו ואיתם גם הכלים שתובל קין מתבל את אמנותו של קין. לפני כמה שנים זו הייתה המלחמה בסוריה עכשיו זו המלחמה באוקראינה:

י.ד.

בפרשת בראשית של השבת קראנו על נכדו של קין תובל קין את הדברים הבאים:

"וצלה גם הוא ילדה את תובל קין לטש כל חרש נחשת וברזל" (בראשית ד כד) ומסביר רש"י את משמעות שמו של תובל קין: " תובל אומנתו של קין תובל לשון תבלין תיבל והתקין אומנתו של קין לעשות כלי זיין לרוצחים". רצח איננו עניין פשוט. בספר "היצ'קוק" מסביר היצ'קוק לטריפו כי הסצינות של רצח תמיד נמשכות זמן רב בסרטים שלו כי רצח איננו דבר פשוט מבחינה טכנית; קשה להרוג בני אדם. קין שעליו אומר רש"י בעקבות הפסוק "קול דמי אחיך צעקים אלי מן האדמה" (שם ד י) "שעשה בו פצעים הרבה שלא היה יודע מהיכן נפשו יוצאה" בוודאי היה מסכים. תובל קין אבי הטכנולוגיה הקל את מלאכתו של קין. מעכשיו עם הברזל קל יותר להרוג בני אדם.

לקלות זו של הרציחה בעזרת ברזל יש כמה השלכות הלכתיות. כך למשל בהלכות רוצח פרק ג מבדיל הרמב"ם בין רצח בעזרת…

View original post 605 מילים נוספות

7 תגובות בנושא “תובל קין

 1. מעניין מאד הנושא הזה על שדים. שבוע שעבר ביקש ממני חבר כומר להביע את דעתי על מקום הגיהנום אצל היהודים. האם יש לנו גיהנום? נראה שבימי בית ראשון הנושא עלה כהשפעה של התרבות ההלניסטית, וגם קיבלתי את הרושם שבהרבה חברות עולה באופן טבעי השאלה מה קורה לנפש אחרי המוות. רק בימי בית שני התחילו בעם להאמין בעולם הבא כחלק מהשאלה מדוע צדיק ורע לו רשע משגשג. והצדוקים בבית המקדש התנגדו לעולם הבא כי זה לא בתנ"ך. למרות שזה מופיע הרבה בספר דניאל. אני מדבר על השאול כרגע. גם שאול המלך הולך להעלות באוב את שמואל וקיים איסור על כישוף. אז כנראה שיש איזו אמונה בשאול שהוא למטה. ואצלנו אחרי המות הולכים לגן עדן שהוא לא תרגום של HEAVEN באנגלית, כאילו שאצלנו חוזרים למקום שם הכל התחיל ואף המילה עדן מרמזת על עדנה בסוף.

  אהבתי

 2. ואם נוסיף לזה שאצלנו המשיח ירד ויעמוד על אבן התשתית, ראש הפינה לעולם בהר ציון וכולם יקומו לתחייה בגופם פיזית. אז הגיהנום וגן עדן כנראה הם לפרק זמן קצוב לכולנו.

  אהבתי

 3. מאד מוצא חן בעיני שאתה מעלה נושאים שהם לא הכותרת הראשית בחדשות ששומעים עד שנשבר לנו מזה. ואני לא אוהבת לשנות נושאים. אבל אם תרשה לי:
  ההרצאה הבאה מעניינת, פה ושם הוא מעלה נושאים שלא שמענו עליהם לא אצל אלכס צייטלין ולא בחדשות והוא מציג את התמונה מהצד הרוסי בצורה עדינה ששוה האזנה:

  כל טוב

  Liked by 1 person

 4. הקשבתי להרצאה למעלה, מוצלחת ומומלצת. היא רק 45 דקות אחרי זה שאלות. בדקה ה 40 הוא מסביר שבעצם האויב הם סין ואירן ולא רוסיה. סין היא איום על רוסיה ועדיף לעמוד לצידה ולשתף אתה פעולה מאשר להלחם על אוקראינה שאין לה משמעות קיומית עבור המערב אבל יש לרוסיה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s