צמיחה (דיפלציה)

י.ד. כלכלה

בחלק הקודם הצגנו את סך הערכים. טענו כי כניסת כסף מזיזה את סך המחירים אך אינה משנה אותם בטווח הארוך. בחלק הזה נדבר מהי צמיחה. אני מבין צמיחה כירידת מחירים של מוצרים הנובעת משיפור טכנולוגי או מפתיחת המשק למסחר בין לאומי. קודם המוצרים כמו אוכל, תספורת, תוכנות היו בעלי מחיר נתון עכשיו אותם מחירים ירדו כלפי מטה. הדבר במיוחד נכון כאשר הופיעו מוצרים חדשים שנותנים אפשרויות שקודם לא היו קיימות. המחיר של טיסה לפני המצאת המטוס היה אינסופי. לאחר המצאת המטוס הוא הפך לסופי ואפשרי. אולם גם ירידת מחירים של מוצרים קיימים שעכשיו קל הרבה יותר לייצר אותם היא צמיחה. מתוך ירידת מחירים אפשר להגיע למה שכלכלנים רואים כצמיחה כמו גידול בכמות התוצרים אבל הגורם לכך הוא ירידת מחירים.
מדוע ירידת מחירים? בשביל זה ארצה להסתכל על עקומת התמורה. עקומת התמורה מסמנת את סך אפשרויות היצור שיש לנו בין שני מוצרים. נניח שיש לנו שדה המגדל עגבניות ומלפפונים. את אפשרויות…

View original post 974 מילים נוספות

9 תגובות בנושא “צמיחה (דיפלציה)

 1. צורת הכתב האלפביתית משרתת את השפות הקיימות כל אחת באלף בית שלה ולכן תומכת בלאומיות בעוד שצורת הכתב הקיליגרפית משרתת את הצרכים של האליטה ולכן תומכת באימפריאליזם בירוקרטי.

  אלא שטויות ממדרגה ראשונה, ואם אתה רוצה הוכחה מוחצת אז זה שקמיליה נתנה לך לייק היא ההוכחה. מה כבר הקשקשקנית הזו מבינה בקליגרפיה סינית? אתה לפחות בונה על הגודלמן הזה.
  אני לא אתחיל להסביר לך איך הכתב הסיני בנוי כי ממילא תקשיב, אבל מכיון שיש לך דעות פוליטיות דומות לשני אסביר לך למה אתה פשוט צודק אבל יורה על המטרה הלא נכונה. מהבלוג שלך אתה דתי. כיהודי אתה יוצא מתוך הנחה ששמרנו על הלאומיות שלנו כיון שהיה לנו את התנ"ך בעברית, מי שרצה ללמוד עיברית בכל נקודה על הגלובוס היה יכול לעשות זאת רק בעזרת התנך, אבל אתה שוכח שאנחנו יוצר מן הכלל. רוב המדינות באירופה משתמשות באותיות לטיניות גם דרום אמריקה, איפה זה יותר להם לאומיות זהה? ההבדלים קטנים. אם אתה קוראה אנגלית אתה גם קורא גרמנית צרפתית פינית אבל לא מבין כלום. ובקלות תלמד קירילית. איפה זה עזר למדינות הגוש של ברית המועצות? אנחנו היוצא מן הכלל, בעצם לא, הכלל שהגדרת תקף לעוד מדינה אחת, בדיוק לסין.
  כשהיו הרבה מאד דיאלקטים ומבטאים, כולם יכלו לקרוא ולתקשר מכיון שהכתב לא היה פונטי, הוא היה ציור וכולם הבינו מה הוא גם אם לא ביטאו אותו דומה. זה קישר בן כל חלקי המדינה ועשה אותם לאום. כשאמא מספרת סיפור לילד שלה כמו שטוען גולדמן היא מספרת אותו בניב שלה אבל היא קוראת אותו מאותו ספר שבצד השני של סין מספרת אמא אחרת על אותה מסורת ואותה הסטוריה. אתה פשוט צריך להבין שזו תרבות שונה ודרך מחשב שונה וכללים שונים ולא בהכרח לא נכונים. כשסיני נוסע לטייל בכל מקום בסין וקורא מצבה מימי קונפוציוס, הוא יכול להבין אותה גם שהוא לא יכול לבטא אותה. בדיוק כמו שאמרת, הכתב מאחד, אבל רק אותם כמו אותנו.
  הקישקוש שהוא אומר שם ולכאורה מצטט את הסינים שרובם לא מדברים מנדרינית הוא שטויות במיץ עגבניות. כל ילד שהולך לבית ספר בכל מקום בסין לומד רק במנדרינית. לא ביידיש ולא בערבית, גם אם בבית ידברו דיאלקט. וממילא כולם רואים טלויזיה במנדרינית. אגב אין דבר כזה מנדרינית, זה נקרא פוטונגואה. וההסבר הצולע שלו שכשמישהו מגיע מביג'ינג לגואנדונג הם לא יבינו כי ההוא מדבר קנטונית, זה שטויות, אף אחד כבר לא מדבר קנטונית שם, כולם מדברים פוטונגואה אחרת לא היו יכולים להוציא רשיון נהיגה לקנות בסופר ללמוד וכו. ואגב אלו כולן שפות דומות ודי קל לעבור מאחת לשניה.

  מילים חדשות נוצרות על בסיס יומי ממש כמו בעברית ונכתבות ואפשר להבין אותן על פי הגיון. תפסיק לשקול דברים רק לפי התרבות שלך ותצא מהמסגרת. מספיק יש מטומטמת אחת אצל תמריץ

  אהבתי

 2. דאוד,
  שפות שונות משתמשות בפונמות שונות. ולכן אותיות משותפות לא מחייבות פונומות משותפות. ולכל שפה יש אותיות מסוימות המשרתות את הפונמות הייחודיות שלה. לכן כל אלפבית משרת שפה מסוימת אחת בהתאמה לפונומות שלה. הדגש שאלפבית שם על התאמה לשפה מסוימת מעודד לאומיות כי הוא מדגיש את ההיבט המשותף של דוברי השפה המסוימת ביחס לעצמם ואת ההיבט המפריד ביחס לדוברי שפות אחרות.
  בסין לעומת זאת כפי שאתה כותב אין חשיבות לשפה המקומית. את הכתב הציורי אפשר לקרוא בשפות שונות. המחיר הוא מספר המילים המוגבל שאפשר להכיר וללמוד. שפה ציורית היא מוגבלת ביחס לשפות אלפבתיות. גם אם תיצור מילים חדשות העלות השולית ללמד אותן היא גבוהה ביחס לשיטת הכתיבה האלפביתית. לכן השפה היא מוגבלת.

  בקשר לשאלת המדנריניות או הפוטונגואה כיום מול השפות המקומיות זו שאלה אמפירית. תמהני מי צודק מביניכם.

  אהבתי

 3. יש 50 אלף מילים בסינית, כמה יש בעברית כמה יש באנגלית? בעברית יש הטיות של שורשים, בדיוק כך יש בקליגרפיה סינית.
  尖 זו מילה בסינית. המילה מחודד. היא מורכבת משתי מילים בסיסיות קטן וגדול. המילה קטן נמצאת מעל גדול. מה אתה מקבל? משהו מחודד. לו היית נתקל במילה ולא מכיר אותה היית בערך מנחש מה המשמעות, ביחוד עם אתה סיני מתרבות סינית. ממש כמו שאתה כשאתה נתקל במילה, נניח להכיל, ואתה מנסה להבין מה זה הקשקוש הזה. אבל כשאתה קורא משפט אתה מבין מההקשר למה התכוון משורר הרחוב.

  בסופו של דבר כמו כל שפה רגילה צריך כ 2000 מילים לקרוא בסיסית וממש כאילו היית קורא ארמית זה היה בא לך לבד אחרי קצת נסיון.
  אגב שפה זה לא רק אלפא בית זה גם צירופי מילים. מה זה שים לב? לקחת את הלב ולשים אותו על השולחן? בית שימוש? בית ספר? ובטח טונות של צרופים שלא עולים בדעתי כרגע.
  הכתב הסיני נוצר בעבר כשמעבר מאיזור לאיזור היה קשה ולא היו בתי ספר וטלויזיה שעזרו לאחידות. היום זה לא נחוץ. למעשה בערך בשנת 1970 סין שנתה את כל האותיות והפכה אותם לפשוטות ובסיסיות לכן אם תתבונן בגוגל טרנסליט תראה שמדובר בסינית קלאסית וסינית מופשטת, זו לא שפה שונה אלו רק אותיות בסיסיות יותר. סיני שלומד אנגלית איננו חושב שיש יתרון בשפה פונטית. אגב בסינית יש גם טונים שאין בשפות אחרות. זה נותן גיוון גדול יותר. תקבל שיש תרבויות שונות ומה שאצלנו בסיסי ולכן נראה נכון לא בהכרח בסיסי אצלם.
  אתה לא יכול לומר שזה שלסינים יש אותיות מאוד יחודיות לא עושה אותם יחודיים ולאומיים. וזה שהצרפתים משתמשים באותיות טיפה שונות מהגרמנים כן מדגיש אתה הלאומיות ולאומניות.

  אהבתי

 4. י.ד

  לגבי וושינגטון ועבדים. העבדות הסתלקה מהעולם המערבי כשכבר לא הייתה נחוצה כלכלית. וראשית לכל היא הסתלקה מאזורים בהם לא היה ממש צורך בעבדים, הכול שאלה של אינטרסים. כולנו משוחדים. גם לאברהם אבינו היו עבדים, ולמשה אז גם אותו תפסול?.
  בעוד כמה שנים כשימכרו בשר מעבדה בסופר מרקט אז גם יתקשו לקבל שחיטה של בעלי חיים וזה יחשב זוועתי ולא אנושי.
  אתה מכיר את הביטוי האמריקאי פורנוגרפיה זה שאלה של גיאוגרפיה?
  בזמנו עבדות נחשבה מקובלת, אלו היו הסטנדרטים. זה לא היה פשע ולא העיד על אדם.
  לפני 50 שנה הומואים הלכו לכלא. אף אחד לא חשב שזה לא בסדר. זה חלק מתהליך האנושות. לרוץ אחרי אנשים מלפני 200 שנה ולהגיד היו להם עבדים אז הם רעים בצורה גורפת זה סתם הרס לשם הרס.

  ברוב המדינות להם הבריטים הגיעו וגם לאופולד הבלגי, הם הביאו תרבות לפרימיטיבים. הילידים רצחו אחד את השני ועדיין רוצחים. ביקרת באפריקה? בדרום אפריקה? תלך לשם תהפוך להיות גזען, פתאום תבין את השחורים הבטלנים בארה"ב. אתה יודע שממוצע של ה IQ של השחורים בארה"ב הוא 83?
  מה שקורה היום בעולם זה נסיון להציג את התרבות הלבנה באור שלילי בעוד שהיא שהביאה אותך ואת משפחתך ואת השכנים ואת העולם להתקדם להיכן שהוא. כל התנועה הזו של השחורים וגם המי טו וגם הגי ולסבי, הם כולם נועדו להרוס בלבד, לא לבנות משהו טוב יותר. תראה את המהומות בארה"ב זו חוליגניות באיצטלת צדקנות. סתם מחפשים תרוץ להרוס. שיגידו תודה שהביאו אותם לאמריקה ולא השאירו אותם באפריקה.

  הנה תראה את השטויות האלו:
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-10282301/Transgender-UPenn-swimmer-Lia-Thomas-smashes-records-weekend-meets-14-SECONDS-ahead-rival.html

  זו כבר מחלת רוח ציבורית.

  אולי תשאיר אצל אל רום כמה מלים מדי פעם? הוא משקיע הרבה באתר שלו ואדיב שם, נאה לעודד אותו בתגובות ואפשר ללמוד ממנו הרבה. הוא מחבב אותך. תשמח אותו אם תגיב.

  https://myboudica.com/2021/12/08/%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%a1%d7%90-%d7%a9%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%91%d7%94%d7%a8-%d7%a0%d7%99%d7%a9%d7%90/#comment-99

  אהבתי

 5. איך תסביר את האינפלציה שאנחנו חוזים, הגבוהה מזה 40 שנה? מצד אחד יש אבטלה גבוהה שנובעת מהקורונה, מצד שני טון של כסף. אבל המחסור הוא במוצרי יוקרה לא במוצרים בסיסים.

  Liked by 1 person

 6. האמריקאים מדפיסים הרבה כסף עד שאפילו המשחקים החשבונאיים שלהם לא מסתירים את זה. אני לא עוקב איפה המחסור אבל דומני שיוקר המחיה במוצרים כמו השכלה (בועת הקולג'ים), בריאות ודיור הוא די גבוה בארה"ב. מה שבהחלט הגיוני כתוצאה מהדפסת הכסף הבלתי פוסקת שם.

  אהבתי

 7. השחורים בארצות הברית שייכים לתרבות אחרת ומדברים שפה אחרת. סביר להניח שעוד כמה מאות שנים האנגלית המדוברת בארצות הברית תהיה האנגלית שלהם ולא של הלבנים. למעשה אני מנחש שגם האנגלית של טרמפ הולכת לכיון הזה (ולכן הוא נתפס כעילג בידי האליטות). במצב הזה מבחני IQ לא מתאימים לאוכלוסיה הנבדקת. על האנגלית השונה של שחורים בארצות הברית אתה יכול לקרוא כאן:
  https://dagesh.wordpress.com/2018/01/03/%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8-%d7%94%d7%a9%d7%a0%d7%94-2017-%d7%a2%d7%93%d7%94-%d7%a2%d7%9c-%d7%93%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%94%d7%a2%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%a4%d7%94-%d7%a2%d7%9c-%d7%a1%d7%a4%d7%a1/

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s