מדוע יהודים דוסים מחזיקים טלפון טיפש?

אשתי סיפרה לי על שאלה ששאל אותה ערבי שעובד איתה. אצלם לכולם יש טלפונים חכמים, גם לדוסים. אצל היהודים הדוסים, לעומת זאת, אין טלפונים חכמים. מדוע זה ככה?

אולי זה קשור לצניעות אבל לכאורה גם ערבים דוסים מקפידים על צניעות (או שאולי לא?). חשבתי גם שפלאפונים חכמים מהווים הסחת דעת רצינית ומי שמקפיד על לימוד תורה מרגיש שיש כאן ביטול תורה.

13 תגובות בנושא “מדוע יהודים דוסים מחזיקים טלפון טיפש?

 1. הלואי שגם לי *לא* היה פלאפון "חכם".
  יותר נכון החלפתי לטלפון רגיל ולצערי הרב, מאחר ולאשתי היה חשוב מאוד שאחזיר את הפלאפון ה"חכם" ביטלתי דעתי מפני עלבונה.
  אסביר למה אני מעדיף פלאפון רגיל. (כפי שכתבת בתמצית ובחן י.ד. היקר) 1. אין ספק כדבריך שיש כאן עדיפות בנושאי צניעות. 2. כדבריך ודאי שיש פה ענין של הסחת הדעת . 3. ודאי שיש כאן ביטול תורה/ ביטול ממלאכה.
  אבל יש פה ענין נוסף,
  4. גם מבלי הסיבות הצדדיות, מהות הענין, שהפלאפון תופס נפח משמעותי מחיינו יש בזה נזק להתפתחות האישיות. אנחנו נהיינו ידענים גדולים בכל התחומים לכאורה, הרי שנייה בגוגל ויש לך תשובה. אבל בעצם נהיינו יותר חלולים ופחות מבינים, פחות מעמיקים, ובטח ובטח פחות רגישים. אם היו בחירות דמוקרטיות מי בעד להכניס סמרטפונים הייתי מצביע נגד

  Liked by 2 אנשים

 2. השימוש בטלפון החכם דורש שליטה עצמית שאין לנו, כמו בעניני אכילה, עישון, שתיה. מדי פעם אני נמנע מהאינטרנט לשבוע וזה זיכוך שגורם לי להבין את השלילי באינטרנט. פעם כשלמצלמה היה פילם, מורים לצילום היו מורים לתלמידים להחזיק במצלמה פילם אחד. זה נקרא קמה אובסקורה, ולהשתמש בתמונה במשורה ולצלם את הטוב ביותר. אולי צריך לייצר טלפון שיגביל אותנו בכמות השימוש כך שנשתמש בו במיטבו. צדק עמיחי בדבריו ב100 אחוז ומשום מה איני יכול לתת לו ליק?

  אהבתי

 3. קשה לי להניח שרוב בני המגזר החרדי מייחסים ערך רב יותר לזמנם מאשר הערך שמייחסים לו חילונים ודתיים הלאומים.
  בעיני סביר יותר להניח שבכל מגזר ומגזר רק מיעוט קטנטן יהיה מוכן לוותר על היתרונות שמספק לו הטלפון החכם לטובת יותר זמן פנוי.

  השערה חלופית על מיעוט הטלפונים החכמים במגזר החרדי:

  החשיפה באינטרנט "לעולם הגדול" יכולה להביא עמה כל מיני שינויים בחברה החרדית.

  בעיני הנהגות המגזר החרדי והממסדים החרדיים – שינויים שכאלו, עליהם אין להם שליטה, עלולים להתגלות כשינויים לרעה.
  החזקת טלפונים טפשים, מאידך, אינה מסכנת את המשך שליטתם. לפיכך סביר שינסו לעשות כמיטב יכולתם בכדי למנוע מ"צאן מרעיתם" להחזיק בטלפונים חכמים.
  הצלחתם מוגבלת(*).

  שאר המגזרים הם חסרי רועה / מסרבים לתפוס עצמם כצאן ממושמע.

  ###################
  דוגמא לשינוי שיצר האינטרנט / הרשתות החברתיות במגזר החרדי – התגובות במגזר לפרשת חיים ולדר.
  סביר להניח שללא התפשטות של טלפונים חכמים גם במגזר החרדי – התגובות במגזר לפרשה היו שונות.

  חלק מכתבה שפורסמה במקור ראשון:
  ——————
  " … של אהרן רבינוביץ ושירה אלק בנוגע למעשיו לכאורה של הסופר והמחנך חיים ולדר, החל תהליך פנים־חברתי שגרם לנו לשפשף עיניים בתימהון נוכח ההתרחשויות המהירות, ולהבין שאכן אבן גדולה נפלה בחומה, ובעיקר – שזה בהחלט אפשרי גם במגזר שלנו.

  האבן הגדולה הזו לא הייתה יכולה ליפול לולא קיומם של אנשי תקשורת חרדים שעובדים בעיתונות הכללית. לולא הצעירים החרדים שיש להם פייסבוק וטוויטר, שלומדים באקדמיה משפטים, פסיכולוגיה ועוד. לולא המיעוט החרדי־ממלכתי שחי ומתפרנס בכבוד – לא מידיו של הממסד המגזרי אלא מבחוץ, שילדיו מתחנכים במוסדות ממלכתיים־חרדיים (ממ"ח), ועל כן הוא מסוגל להתבטא בפומבי מבלי לשלם מחירים של אובדן פרנסה או אובדן מסגרת חינוכית. בשנים האחרונות גדל כאן דור שלא תלוי בעסקונה החרדית הישנה. דור חרדי חדש ועצמאי, עם חופש ביטוי יחסי. אליטה מסוג חדש, שהשבוע קלטה כמה כוח יש לה.

  כמי שעוסקת בנושא עבריינות מין במגזר החרדי זה שש שנים, חוויתי שבוע של מהפכה חברתית. זו הייתה חוויה בלתי נתפסת, כאשר המציאות עולה על כל דמיון. בשבוע האחרון כל חרדי ממוצע נחשף לשיח של אותו מיעוט חרדי־ממלכתי, …"

  Liked by 1 person

 4. "קשה לי להניח שרוב בני המגזר החרדי מייחסים ערך רב יותר לזמנם מאשר הערך שמייחסים לו חילונים ודתיים הלאומים.
  בעיני סביר יותר להניח שבכל מגזר ומגזר רק מיעוט קטנטן יהיה מוכן לוותר על היתרונות שמספק לו הטלפון החכם לטובת יותר זמן פנוי."

  יתכן קמילה שאת מניחה מתוך דעה מוקדמת ולא מידע. ההנחה שלי אומרת שאצל חרדים יש מסגרת ומשטר, בשביל זה יש צורך במשמעת עצמית גבוהה לאין שעור מאשר אצל החילונים.

  להניח שהמנהיגות אוסרת על טלפונים כדי לחזק שליטה זו גישה על דרך השלילי. קל יותר לפסול ולבקר מאשר ליצור. עדיף שתניחי שהמנהיגות רואה לנגד עיניה את טובת האנשים להם היא אחראית.

  Liked by 1 person

 5. הסבר חלופי, המעמיד בסימן שאלה את ההנחה הסמויה בפוסט שדוסים אכן מחזיקים *רק* בטלפון טיפש.

  ציטוט מתוך כתבה (בעיני מרתקת) שפורסמה במוסף הארץ, ונמצאת אחרי חומת התשלום של העיתון (במקרה התגלגל לידי עותק מודפס).
  הכתבה מאת מירב מורן, בשם "כאן מקבלים טיפול מסוג אחר לגמרי". ראיון עם הפסיכיאטרית ד'ר טלי וישנה המתמחה בטיפול במגזר הדתי ובמגזר החרדי.

  ——————-
  " … "אם בחור ישיבה מביא איתו טלפון חכם לישיבה ואינו מסתיר אותו, זה מעיד שמשהו לא תקין אלו והוא זקוק לטיפול", אומרת וישנה. הבעייה אינה הטלפון החכם אלא אי הבנה של כללים והבחירה למרוד באופן קיצוני וגלוי. התעלמות מהמחיר הכבד הצפוי בשל ההתנגדות הקיצונית של רבנים לשימוש בטלפונים מעידה על לקות נפשית".
  ——————

  במחשבה שניה – אשאיר את הלינק לכתבה. עבור מי שחומת התשלום של הארץ אינה חוסמת אותו. וגם עבור אלו המעוניינים להתרשם מתגובות הקוראים של הכתבה (התגובות פתוחות לכולם). להתרשם מחוסר הפתיחות הקיצוני לתרבות אחרת, של מליצי היושר של הרב – תרבותיות, הנאורים בעיני עצמם שחושבים שהם חושבים בעצמם.

  https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium.HIGHLIGHT-MAGAZINE-1.10310954

  אהבתי

 6. קמיליה,
  הכל יפה ונכון ועדין יש אחוז ניכר מבין חובשי הכיפות שאינם נתונים דווקא ללחצים חברתיים הבוחרים להסתובב עם פלאפון טיפש. יכול להיות שהם אפילו חשופים לאינטרנט דרך נשותיהם, חברים, מחשבים בעבודה ועוד. מדובר באנשים מיושבים, חלקם מודרניים, המצויים בהוויות העולם ועדין בוחרים בכך. התופעה מספיק בולטת כדי שאותו ערבי ישים לב לכך וישאל על כך.

  להתמקד בחברה החרדית כשלעצמה על סתירותיה ופגמיה לא עונה על השאלה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s