מדוע הספרדים מוסיפים פרק תהילים במנחה ובערבית

לאחרונה הבנתי משהו על תפילת מנחה וערבית של ספרדים.

מבנה התפילה הוא כזה במנחה וערבית:

תפילת עמידה וחזרת השץ

קדיש תתקבל שאומר הש"ץ

(ספרדים – פרק תהילים וקדיש יתום)

תפילת עלינו לשבח

(אשכנזים – קדיש יתום)

תמיד חשבתי שהפרקים הוספו מסיבות קבליות כאלו ואחרות אולם אתמול הבנתי אחרת. אם נשים לב יש מחלוקת בין אשכנזים לספרדים האם אומרים קדיש יתום לאחר תפילת עלינו לשבח. האשכנזים אומרים קדיש יתום. הספרדים לא אומרים קדיש יתום. נראה שהספרדים סוברים שלתפילת עלינו לשבח אין מעמד של דברי תורה או פרק תהילים שיצדיק אמירת קדיש לאחריו. הדבר מציב אותם בעמדת נחיתות. אמירת קדיש על ידי יתומים מאב או מאם הוא אחד המניעים הכי חזקים לאנשים להגיע לתפילה; כל אחד לפי דרגתו. מי שמעולם לא מתפלל בציבור ישתדל לבוא פעם ביום או בשבוע. מי שמפספס תפילות במניין מידי פעם יתחיל לבוא לכל התפילות למניין. ומי שתמיד התפלל במניין יתחיל להקדים כדי לומר גם קדיש דרבנן.

כלומר קדיש יתום הוא פקטור חשוב להביא אנשים לתפילה במניין. כדי להשלים את הפער התחילו הספרדים להוסיף פרק תהילים לפני עלינו לשבח שלאחריו יוכלו האבלים לומר קדיש יתום גם במנחה וערבית ולא רק בשחרית.

2 תגובות בנושא “מדוע הספרדים מוסיפים פרק תהילים במנחה ובערבית

  1. יש עוד דברים שמתקבעים כמנהג האשכנזים או ספרדים ולמעשה הם תוצאה של דברים אחרים. לדוגמא, בימים אלו בספירת העומר ספרדים יספרו אחרי ערבית – (לא לשבש את סדר התפילה). והאשכנזים מייד אחרי העמידה של ערבית- (תמימות תהיינה). לדעתי הצנועה הסיבה שונה. אשכנזים שנוהגים להמתין לערבית בזמן צאת הכוכבים יכולים להגשות לעצמם לברך מייד. ספרדיל שהדרך כלל מתחילים ערבית לפני צאת הכוכבים נאלצים לברך רק אחרי התפילה בתקווה שהגיע כבר זמן הברכה.

    Liked by 1 person

  2. שמעתי בנושא טענה שלא בדקתי בעצמי, לפיה הספרדים הולכים כמנהג האר"י המחייב 12 קדישים ביום, ולכן כל הקדישים שלהם הם חלק מהתפילה ומפרידים בין חטיבותיה, ואילו אצל האשכנזים מחייבים רק שבעה קדישים ביום מהווים חלק אינטגרלי מהתפילה ("שבע ביום היללתיך"), ושאר הקדישים שייכים ליתומים. לכן, כאשר אין יתומים במניין, האשכנזים יוותרו על הקדישים הנוספים, ואצל הספרדים החזן יאמרם, כי מלכתחילה הם שלו, גם אם מקובל שמוסרם ליתומים.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s