החללית בראשית עלתה רק 95 מיליון דולר!

לפי מה שהתפרסם בערך החללית בראשית בויקפדיה החללית בראשית עלתה די בזול. למעשה מאד בזול ביחס לחלליות אחרות שנשלחו לירח. ההישג הזה הזכיר לי קטע שקראתי בזמנו בספר "המוסד השמימי" של איזיק אסימוב, מהנאום של הובר מאלו – אחד משני הגיבורים הגדולים של הספר יחד עם סלבור הארדין – שאני רוצה להביא:

"הקיסרות הייתה מאז ומעולם ממלכה של משאבים עצומים. הם חישבו כל דבר בקנה מידה של כוכבים שלמים, של מערכות כוכבים, של סקטורים גלאקטיים. המחוללים האטומייים שלהם ענקיים משום שדרך המחשבה שלהם ענקית.

אבל אנחנו – אנחנו, המוסד הקטן, העולם היחיד החסר כמעט לגמרי מתכות – נאלצנו לעבוד אחרת. המחוללים האטומיים שלנו נבנו בגודל של בוהן משום שלא יכולנו להרשות לעצמנו לבזבז יותר מתכת.נאלצנו לפתח טכניקות חדשות ושיטות חדשות – טכניקות ושיטות שאותן אין הקיסרות יכולה להפעיל משום שכבר עברה את הקו האדום בנפילתה וכבר אינה מסוגלת לפיתוח מדעי רציני.

למרות שיש להם מגינים אטומיים ענקיים שדי בהם כדי להגן על ספינה, על עיר, אפילו על כוכב שלם – לא הצליחו מעולם לבנות שדה כוח שיגן על אדם יחיד. כדי לספק אור וחימום לעיר בנו מנועים אטומיים בני שש קומות – ראיתי אותם – בעוד שהמחולל שלנו לאותה מטרה ממלא בקושי חדר. וכשסיפרתי לאחד המומחים האטומיים שלהם שמיכל עופרת בגודל אגוז מכיל מחולל אטומי, כמעט ונחנק מזעם ותדהמה.

וכיום הם עצמם אינם מבינים כיצד פועלים הענקים שלהם. המכונות פועלות אוטומטית, דור אחרי דור, וההשגחה עליהן עוברת בירושה מאב לבן – אלא שהמשגיחים לא יידעו מה לעשות אם תשרף שפופרת אחת בכל המבנה העצום הזה" (עמ' 182).

אני מצרף קישור לתיאוריה של אלי אשד הטוען שההשראה למוסד היתה לא אחרת מאשר המפעל הציוני ועליית תלמידי הגר"א.

2 תגובות בנושא “החללית בראשית עלתה רק 95 מיליון דולר!

  1. כיף לקרוא אותך תמיד 🙂 כמה הערות על נושא החללית.1. כל הכבוד. אי אפשר שלא להתפעל ועל כך הרחבת. 2. דבר שברור באליו (?) ובכל זאת מדגיש את הצורך בהזכרת שם שמים והסיעתא דשמיא להשגת היעד הזה. 3. נושא שפחות מדברים בו ולדעתי הוא חשוב. ולחיוב לדעתי. רוב בכסף לפיתוח הוא מתורמים. המדינה רק הפלטפורמה וכמובן מימנה ואיפשרה אבל רוב העלות מתרומות. ואני רוצה לשבח את המודל הזה ולהעתיק אותו לעוד פרוייקטים. אין בזה פסול. אני לא מדבר על תרומות לנושאים רגישים משפטית בטחונית וכדומה. אתן למשל דוגמא את נושא הבניה של הכניסה לירושלים שמטריף את התנועה ואת התושבים וזה לא פרוייקט של יומיים שלושה … לדעתי אם היה תורם לגשר מברזל שעוקף את איזור העבודה היו כולם יוצאים נשכרים. ועוד הרבה פרוייקטים שאפשר לתת לאנשים טובים לתרום. למה הדבר נתפס כשלילי אני לא מבין.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s